Lelijk eendje dicht bij derde goud sport 143 Geslacht schaap en afgesneden oor Het materiaal voor zaterdag 11 augustus 2012 Zestien punten en twaalf rebounds Pau Gasol was uitblinker in de halve finale tegen Ru; De Duitse pölsstokhogspringër Rap hael Holzdeppe springt de lat tege moet in de olympische finale. door Peter van der Meeren De moderne bokshandschoenen tieke Spelen. Het moest netjes blijven: schoppen en spugen was verbo den en de handen waren ingezwachteld met zacht leer. Tevens droegen de boksers een helm. De Engelsen zorgden vele eeuwen later voor inter nationaal geldende regels. Slaan onder de gordel is vanaf 1743 verboden. Het duurde tot september 1892 eer wereldwijd verplicht werd met hand schoenen te boksen. De Amerikaan John Sullivan was de laatste wereld kampioen met blote vuisten en de eerste met handschoenen aan. Sindsdien is de bokshandschoen flink verbeterd. Geen paardenhaar en pulp meer als vulling, maar schuimrubber. De vulling kan niet meer worden weggedrukt, zodat de knokkels tegen de buitenkant lagen, waar door de slagen harder aankwamen. De handschoen van nu weegt mini maal 226 gram en is aan de 'onderkant' langer, ter bescherming van de polsen. De veters om de handschoen vast te sjorren, zijn vervangen door klittenband. Het gedeelte voor de duim zit geheel vast aan de rest van de handschoen, ter voorkoming van blessures. Boksers moeten hun handen bandageren, waarbij erop wordt toegezien dat niet stiekem een stukje lood mee de handschoen in wordt genomen. In de sport draait het om details. Het materiaal is van het grootste belang om een goede prestatie te kunnen leveren. In de laatste aflevering vandaag: de bokshandschoen. Bewijzen van bokspartijen, gehouden ver voor het begin van on ze jaartelling, zijn aangetroffen op rotstekeningen in onder meer Afrika. Die tonen mannen, staande in bokshouding, met tussen hun vingers scherpe dierentanden. Dat had weinig te maken met de noble art of self-defence. Een partij was pas afgelopen als een van de twee kemphanen de laatste adem had uitgeblazen. Later om wikkelden mannen hun handen met kokosvezels. Uit geschriften blijkt dat de winnaar een geslacht schaap kreeg, alsmede een afgesneden oor van de verliezer. De Romeinen en Grieken hielden ook van boksgevech- ten. Na afloop konden de verliezers rechtstreeks naar de begraafplaats. De Romeinen gebruikten boksbeugels van leer, voorzien van scherpe punten. De winnaars bij de Grieken kregen als premie een jonge maagd. Boksen prijkte in 688 voor Christus op het programma van de 23ste an De Amerikaanse Tamika Catchings is halfdoof en kampt met een spraak gebrek, maar heeft haar weg in de basketbalsport wel gevonden. door Renze Lolkema LONDEN - Altijd worden uitge jouwd, gepest en vernederd. Voor sommige kinderen valt het niet mee om groot te worden. Tamika Catchings had zo'n ongelukkige jeugd. Maar vandaag de dag roepen die rotmeiden van toen heel wat anders dan destijds op straat en het schoolplein. Nu bewonderen ze het halfdove meisje met een spraakgebrek dat uitgroeide tot een nationale heldin met vanavond mo gelijk haar derde gouden olympi sche plak om naar nek. Catchings (33) was als kind het lelij ke eendje van de klas omdat ze aan beide oren een gehoorapparaat droeg. Toen ze een jaar oud was, constateerde de dokter een ernsti ge gehoorbeschadiging. Nader on derzoek wees uit dat ze voor 20 procent doof bleek. Zodoende ont stond ook haar spraakprobleem. Wie zijn eigen stem niet kan ho ren, wie een ander nooit hoort pra ten, weet niet of bedoelde klanken correct klinken. Maar hulpmiddelen maakten het leven er niet makkelijker op. Een maal buiten was Tamika het mik punt van pesterijen. Kinderen ken nen vaak weinig mededogen. Op een dag was ze zo kwaad dat ze haar gehoorapparaten woedend een weiland inwierp. Tot haar fami lie en het lerarenkorps ingreep. Ze kreeg een plek vooraan in de klas, leerde liplezen en kreeg na school tijd regelmatig bijles. „Raar hè", zei ze gisteren in Londen na de training ter voor De Amerikaanse basketbalster Tamika Catchings tijdens de halve finale tegen Australië. bereiding op de olympische finale tegen Frankrijk (vanavond 22.00 uur). „Toen durfde ik niets. Ik was veel te verlegen om te reageren op al die pesterijen. Nu durf ik alles. Met behulp van mijn teamgenoten heb ik geleerd dat ik de hele wereld aan kan." Haar spraakgebrek - Catchings kan de s niet goed uitspreken en naarmate ze vermoeider raakt, praat ze meer binnensmonds - weerhoudt de Amerikaanse tv-sta- tions er niet van haar voortdu rend voor de camera's te slepen. Wie haar wil horen: op de websi- foto Larry W. Smith/EPA tewww.nba.com staat een recent interview met Catchings, opgeno men na de loodzware halve finale tegen Australië. „Het leek wel een bloedige oorlog", zei ze over dat duel. „Ik vind interviews geven best leuk. Ik had nooit gedacht,dat ik dit zou kunnen. Ik ben ook echt benieuwd wat mijn voormalige klasgenoten ervan vinden. Wan neer de rëunie is? Haha, geen idee. Maar zulke goede herinnerin gen heb ik niet aan toen." In haar tienertijd bleek Catchings aanleg voor basketbal te hebben. Min of meer logisch, ze is de doch ter van Harvey Catchings, een prof die elf jaar in de NBA speel de. „Iedereen wilde altijd Michael Jordan zijn", aldus Tamika. „Ik niet. Ik wilde mijn vader zijn." Sa men met haar oudere zus Tauju won ze met haar highschool het kampioenschap van de staat Illi nois, waar Chicago de hoofdstad van is. Tauju beschermde haar zus voortdurend. Als de pers haar iets wilde vragen, nam zij het woord. In die tijd kwam Tamika slecht uit haar woorden. Maar toen hun ouders scheidden en Tauju besloot bij papa te blij ven en Tamika bij mama, stond ze er alleen voor. „Hoe pijnlijk het ook was voor mijn ouders, voor mij was dat achteraf een keer punt. Mijn nieuwe coach ver plichtte me in de klas te vertellen over mijn problemen en ik moest van hem mijn gehoorapparaten weer in. Toen leerde ik pas echt op eigen benen staan.Omdat ik goed kon basketballen, werd ik se rieus genomen. Trouwens, als ik speel, draag ik die dingen niet. Ik zweet te veel." Tamika Catchings is in Amerika een beroemdheid. Ze is behalve prof ook woordvoerster van de nationale vereniging voor hardho- renden en werd in 2004 door Ge orge W. Bush uitgenodigd diens State of the Union bij te wonen, de opening van het parlementaire jaar in de VS. Bush zag in Catchings een rolmodel. „Ik moet nog steeds veel leren", zegt Catchings nu. „Maar het leven wordt steeds mooier." Ze kent geen aarzeling meer om dat luidop te zeggen. Niet meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23