Topatleten Smulders leeft in op het randje 401 sport Epke Zonderland is 'hot' in Londen Curator laat beslag leggen op zaterdag 11 augustus 2012 Veel topatleten gebruiken in het geheim het schildklierhormoon Thyroid. Het gevaarlijke middel staat nog niet op de dopinglijst. Zeer onterecht, volgens een aan tal deskundigen. „Het is schade lijk en heel riskant voor de ge zondheid." door Patrick Delait en Marco Knippen LONDEN - Hebben de atleten Mo Farah en Galen Rupp hun gouden en zilveren medaille op de 10.000 meter te danken aan een nieuw do- pingmiddel? Het is een publiek ge heim dat ze gebruikmaken van Thyroid, een schildklierhormoon dat tot ontsteltenis van een aantal ingewijden nog niet op de doping lijst van het wereldantidopingbu- reau (Wada) staat. Directeur Herman Ram van de Ne derlandse Dopingautoriteit waar schuwt al langer voor de gevolgen van Thyroid. „We kennen het mid del uit het bodybuilden. Thyroid is schadelijk en heel riskant voor de gezondheid. Daar bestaat geen dis cussie over." Een verzoek van de Nederlandse dopingautoriteit om Thyroid in 2010 op de lijst van ver boden producten van het Wada te krijgen, werd destijds niet gehono reerd. Over de reden tast Ram nog altijd in het duister. De directeur van de Dopingautori teit vreest dat Thyroid niet alleen in de atletiek wordt gebruikt, maar ook in andere duursporten zoals wielrennen. „Als een middel in de ene sport opduikt, kun je er don der op zeggen dat het ergens an ders ook wordt gebruikt." Jos Hermens, die met zijn manage mentbureau Global Sports Com munication tientallen atleten on der zijn hoede heeft, bevestigt dat uescnaue oporengst dij ae verkoop van toppaard London is tien miljoen euro het gebruik van Thyroid twee jaar geleden in de topatletiek zijn intre de heeft gedaan. „Binnen het mi lieu weet zo'n beetje iedereen dat het wordt gebruikt. Thyroid beïn vloedt alle hormonen. Ik begrijp daarom niet waarom het niet op de verboden lijst staat." Hermens stelt openlijk vragen bij de manier waarop Farah en Riipp afgelopen zaterdag drievoudig olympisch kampioen Kenenisa Be- kele, zijn eigen coryfee, aftroefden. „De wetenschap heeft het gewon nen van de natuur. Formeel doen Farah en Rupp niks illegaals. Ik plaats alleen vraagtekens als Farah bij een dopingcontrole een was lijst van producten opgeeft, waar voor hij blijkbaar een attest heeft." Omdat hij competitievervalsing vreest, heeft Hermens het pro bleem in juli al aangekaart bij Ga- brielle Dolle, dopingverantwoorde- lijke van de internationale atletiek- federatie (IAAF). Vooralsnog heeft de wereldbond geen actie onder nomen. Pieter Langerhorst, man en coach van marathonloopster Lornah Kip- lagat, hoopt dat de dopinginstan- ties tot inkeer komen voordat het te laat is. „Sporters die Thyroid ge bruiken zetten hun gezondheid op het spel. Dit is Russisch roulet te, sporters stellen hun leven in de waagschaal. De exacte risico's zijn weliswaar nog niet blootgelegd, maar ik heb inmiddels van artsen begrepen dat als je met het spul stopt, dat dan zo'n beetje alles op hol slaat." Om de discussie aan te zwengelen en te bespoedigen dat Thyroid als nog op de dopinglijst zal komen, zet Lornah Kiplagat als lid van de atletencommissie van de LAAF het onderwerp op de agenda voor de eerstkomende vergadering in Brus sel op 8 september. Eigenlijk zou Laura Smul ders worden klaargestoomd voor 'Rio 2016'. Maar de BMX-rijdster werd al meege nomen naar Londen en pak te daar zomaar brons. door Edward Swier Het is zonder twijfel de meest verrassende me daille voor Nederland op deze Olympische Spelen. BMX-rijdster Laura Smul ders is pas achttien jaar. „Ik had al lang bedacht dat ik vanavond naar het Holland Heineken House zou gaan. Maar niet met een bronzen medaille om mijn nek." Ze moet met een gouden lepel in de mond geboren zijn. Dat kan niet anders. Haar leven speelt zich in een sneltreinvaart af Alles doet ze in een net iets hogere versnel ling dan leeftijdsgenoten. Begin de ze eeuw ging de inwoonster van Horssen met haar broer Koen en 'ons pap' eens kijken bij een BMX-wedstrijdje in de buurt, waar na ze de smaak te pakken kreeg. Ze is een stoere. „Ik trok altijd met mijn broer op. Bomen klimmen en dat soort dingen." Al jong sloeg ze een klas op school over. Op de BMX boekte ze de no dige successen en toen ze ook haar vwo-diploma binnen had, koos ze als zeventienjarige voor een fullti me bestaan als BMX-rijdster. „Ik wilde kijken waar ik in zo'n jaar kon komen." Het thuisfront stem de in. „Papa zei dat ik nu dat jaar van groep 2 weer 'opmaakte', vol gens hem moest dat zo zijn." In het najaar haakte ze aan bij de selectie van De Bever. „Ik kwam ei genlijk bij de groep met het oog op de Spelen van Rio in 2016. Dat ik hier stond was al een bonus. Maar Laura Smulders, de Nederlandse verrassing in Londen. foto EPA ben je er, dan wil je de finale ha len." De finale halen. Aan meer had ze niet gedacht. Maar ze had zich, toen de kans zich voordeed, niet van de wijs laten brengen. De fo cus was gebleven, tussen de halve eindstrijd en de finale. Zich ont spannen had ze 's ochtends al ge daan. „Mijn vriendinnen gingen thuis met z'n allen kijken. Daar heb ik 's morgens nog mee zitten chatten en skypen. Ze snappen dat ik niet ben gaan studeren na het vwo, maar toch hiervoor heb geko zen." Smulders vertelt het allemaal met een enorm grote glimlach. In de in ternationale persconferentie heeft ze al met het grootste gemak de En gelstalige vragen beantwoord. Op verzoek van de St. Louis Post-Dispatch loopt ze nog even de eindstrijd door. „Ik kon onder weg al niet geloven dat dit zo ge beurde." Was haar start in de halve finales allesbehalve sterk ("bagger', aldus De Bever), in de eindstrijd kwam ze - vanuit de ongunstige achtste plek - wel sterk van de startheuvel. De atlete uit het Gelderse Horssen manoeuvreerde zich daarmee di rect in een kansrijke positie en had dankzij een technisch sterk gere den race zelfs even zicht op zilver. „Maar ik vind dit ook al te gek." Smulders is een ongelooflijk talent. LONDEN - De opwinding rond de gouden oefening aan de rekstok van Epke Zonderland op de Olym pische Spelen in Londen is nog niet geluwd. Gisterochtend was de Friese tur ner te gast bij de Chinese televisie zender CCTV. Erna volgde een live-interview bij de Britse BBC. Epke is 'hot' in Londen. De tv-optredens volgden na een dagje relatieve rust voor Zonder land. „Ik heb een relaxed dagje ge had, kon eens rustig nadenken over wat me is overkomen. Het voelt echt goed", vertelde hij ont spannen in de studio van de BBC op het Olympic Park. Lof had de kersverse olympisch kampioen voor Mitch Fenner, de huidige bondscoach van de Nederlandse turners en. daarnaast tv-commenta- tor bij de Britse staatszender. „Ik heb veel van hem geleerd over hoe je je moet voorbereiden op een groot toernooi. Ook voor mijn coach Daniël Knibbeler was Mitch een grote steun." De Britse tv-kijkers mochten ver volgens zien hoe de turner dins dagavond gehuldigd werd in het Holland Heineken House. „Ama zing", concludeerde de presenta tor. Gerco Schroder met London in actie tijdens de barrage om het zilver bij het springen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20