Palestijnen voor én tegen Assad A 81 buitenland Zuiden Europa door i 'Smerige vlek' VN-militairen lost niet op wr Dronken Noor tussen de koffers op band gescand vrijdag 10 augustus 2012 Grote verdeeldheid onder bevolking Om landgenoten in Syrië te beschermen, wil de Pales tijnse Autoriteit geen partij kiezen voor of tegen Assad. Maar onder het volk is het een belangrijk strijdpunt. door onze correspondent Ad Bloemendaal Is de triestheid toeslaat, bekijkt Budour Hassan maar weer eens een oude video op YouTu- be. „Wat mis ik die massale de monstraties in Homs, in Hama en Damascus", verzucht de 23-jarige Palestijnse studente uit Nazareth. Als lid van het actiecomité Pales tijnen voor de Syrische Revolutie maakt ze zich niet alleen ernstig zorgen over de bloedige wending die de opstand tegen het regime van president Bashar al-Assad heeft genomen, maar ook over de chaotische verdeeldheid onder haar mede-Palestijnen. „Ik heb nog nooit zon polarisatie meegemaakt", zegt ze. „De toe stand in Syrië is hier nu een bijna even belangrijk strijdpunt als de toestand in Palestina." Syrië verleent gastvrijheid aan een half miljoen Palestijnse vluchtelin gen en hun veiligheid gaat voor al les. Regeringsfunctionarissen in Ramallah, gevraagd naar hun standpunt, zeggen dat neutraliteit voorop staat en weigeren verder ie der commentaar. Deze week vertrokken vanuit de Westelijke Jordaanoever zestien vrachtwagens met hulpgoederen naar de kampen in Syrië. Machmoud al-Khalidi, de Palestijn se ambassadeur in Damascus, coör dineert die operatie met de Syri sche overheid. Hij zegt dat alle Pa lestijnse groeperingen in Syrië het erover eens zijn dat er geen partij moet worden gekozen. Hassan be grijpt dat. „De meeste Palestijnen in Syrië zijn stateloos. En we wil len niet opnieuw meemaken wat er in 1991 na de Iraakse invasie van Koeweit gebeurde." Ze doelt op de uitwijzing van tienduizenden Pa lestijnen uit het oliestaatje toen Yasser Arafat zich verbonden ver klaarde met Saddam Hoessein. „Neutraal blijven zou voor ieder een het beste zijn, maar helaas maakt Assads gedrag dat onmoge lijk", meent ze. „Kijk maar naar wat er vorige week in het Yar- mouk-kamp in Damascus gebeur de. Twintig Palestijnen dood door een mortierbeschieting, volgens vrienden in het kamp het werk van het Syrische leger." De neutraliteit van de Palestijnse overheid kan de diepe verdeeld heid van het volk niet camoufle ren. Het 4500 militairen tellende Iran wil bijeenkomst van bondgenoten BEIROET - Iran is bezig met de voor bereiding van een bijeenkomst voor bondgenoten van Syrië. Het land hoopt dat op de bijeenkomst een vreedzame oplossing voor het conflict in Syrië kan worden gevon den. Dat heeft de Iraanse staatstele visie gisteren gemeld. Volgens de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken, nemen vijftien landen deel aan de confe rentie, waaronder Rusland, China, Pakistan, Irak, Algerije en Venezue la. In Syrië zijn gisteren meer dan 90 doden gevallen, van wie zeker zeventien in de stad Aleppo. Dit zegt het Syrische Observatorium voor Mensenrechten. Palestijnse Bevrijdingsleger, sinds jaar en dag onderdeel van het Syri sche leger, vecht voor Assad. Het zelfde geldt voor de aanhang van as-Saiqa, de kleine Palestijnse Ba'ath-partij. De marxistische fac ties zijn verdeeld. Achmed Jibril, leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina Algemeen Commando, werft huurlingen voor Assads regime in Palestijnse kampen. Dat leidde deze week tot een splitsing binnen de factie op de Westoever, waar een meerder heid liever neutraal wil blijven. Ook binnen Chadash, Israëls Arabisch/Joodse marxistische par tij, bestaan twee kampen. 'Palestijnen voor de Syrische Op stand' organiseert van tijd tot tijd bescheiden demonstraties in plaat sen als Haifa en Jeruzalem. De link se Budour Hassan en haar kamera den bevinden zich nu tegen wil en dank in het gezelschap van Pales tijnse islamisten. Het leiderschap van Hamas is eer der dit jaar uit Damascus vertrok ken. De regering in Gaza sympathi seert met de opstand, maar schreeuwt het niet van de daken uit bezorgdheid om de Palestijnen in Syrië. De Palestijnse Islamiti sche Jihad heeft haar hoofdkwar tier nog steeds in de Syrische hoofdstad, maar de leiders pende len nu tussen Beiroet en Cairo. „Dat ik achter de Syrische vrij heidsstrijd sta, betekent natuurlijk niet dat ik de jihad steun", zegt Hassan. „De opstand is seculier en ongewapend begonnen. Ik geloof de dat Assad hervormingen kon doorvoeren. Maar ik heb me ver gist. Het regime heeft slim geope reerd door seculiere activisten op te pakken en te martelen. Veel link se opposanten zijn naar Beiroet ge vlucht en nu hebben de islamisten de overhand. Links heeft de revolu tie verraden." Een blusvliegtuig bestrijdt een brand bij het dorp Ouranouspolis, in het ATHENE/ANKARA - Zuid-Europa gaat gebukt onder enorme hitte en droogte. Op vele tientallen plek ken in Italië, Griekenland en Tur kije zijn daardoor bosbranden ont staan. Enkele Griekse hotels moes ten gisteren worden ontruimd. De brand in Griekenland woedde bij het bekende schiereiland Athos. Daar staan veel Grieks-or thodoxe kloosters. Ongeveer 250 hectare is verwoest. Bewoners en toeristen moesten vertrekken uit meerdere dorpen en hotels. Enkele gebouwen zijn in vlammen opgegaan, maar er zijn geen berichten over slachtof fers. De ANWB Alarmcentrale heeft nog geen meldingen gekregen dat Nederlandse toeristen zijn getrof fen door de branden. De rookwol ken waren te zien in de stad Thes saloniki, ongeveer 40 kilometer naar het westen. Op het schiereiland Peloponnesos is een grote bosbrand onder con trole gebracht. Zeven mensen raak ten gewond door de vlammen. Door de droogte is de kans erg ROME - Op Rome Fiumicino, de grootste luchthaven van de Itali aanse hoofdstad, is een dronken Noorse toerist tussen de koffers door de bagagescanner gegaan. De beschonken man was even op een bagageband gaan slapen, toen die in beweging werd gezet zonder dat hij wakker werd. Een mede werkster van de beveiliging die op een afstand de röntgenbeelden van de koffers bekeek, sloeg alarm toen zij de Noor in foetushouding tussen de bagage zag liggen. De 36-jarige man heeft een flinke dosis straling meegekregen die niet voor mensen bedoeld is. Hij is naar een Romeins ziekenhuis over gebracht voor een medisch onder zoek. De directie van de luchtha ven laat onderzoeken hoe het inci dent heeft kunnen gebeuren, zo meldde het dagblad la Repubblica gisteren. door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - De wezen Gisèle (14) en Espérance (15) werden vorig jaar opgepakt door een eenheid van Monusco, de VN-vredesmacht in de Democratische Republiek Con go (DRC), en het Congolese leger. Terwijl Gisèle werd geslagen door de Congolezen werd haar zus Espé rance verkracht door de VN-mili- tairen. Gewond en zwanger lieten ze haar achter. Haar zoontje stierf twee dagen na de geboorte. Joaki en Chantal, beiden 14, wer den verkracht door twee blauwhel men uit Uruguay. Beiden raakten zwanger. Geen van de daders is ooit gestraft door de VN, die zich ook nimmer om de slachtoffers hebben bekommerd. In 1996 werd in een studie van Unicef al geconstateerd dat zodra een vredesmacht van de VN in een land opduikt, het aantal geval len van seksueel geweld en kinder prostitutie dramatisch toeneemt. Een evaluatie acht jaar later liet zien dat er nog niks was veran derd. In 2005, vijf jaar nadat het 20.000 man sterke VN-leger in Oost-Con- go werd gestationeerd, omschreef toenmalig secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan, het seksueel geweld door zijn vredestroepen als 'een smerige vlek' op de reputatie van de VN. Destijds werden 63 blauwhelmen naar huis gestuurd en er kwam een beleid van 'zero tolerance'. Drie jaar later werden honderd In diase militairen in de DRC er door mensenrechtenactivisten van be schuldigd een bordeel met minder jarige meisjes te runnen. Na een onderzoek door het Indiase leger gingen alle soldaten echter vrijuit. De meest recente berichten over verkrachtingen en seksuele exploi tatie van jonge vrouwen door Mo- nusco-troepen zijn afkomstig van professor Victoria Fontan, hoofd van de afdeling Vredes- en Con flictstudies van de Universiteit van Costa Rica. Haar onderzoek in Oost-Congo wees uit dat 'ondanks het zero tolerance beleid de ver werpelijke traditie van Monusco gewoon wordt voortgezet, zonder dat er ook maar iemand wordt ge straft'. De meeste VN-fïinctionaris- sen ter plekke kijken het liefst de andere kant op, ondervond Fon tan. Tijdens haar missie stuitte de pro fessor op Hotel Uvira, een impo sant nieuw hotel aan de oevers van het Tanganyikameer. Onmid dellijk na opening stroomden blauwhelmen toe: ze zagen het als de ideale plek om er seks te heb ben met minderjarige meisjes. „De meest vertrouwde gasten zijn de Russische piloten van de VN", al dus Fontan. VN-personeel dat wordt beschul digd van seksueel geweld wordt te ruggestuurd naar het land van her komst en vrijwel nooit vervolgd. Fontan vindt het onbestaanbaar dat misdragingen van soldaten die worden ingezet om zeer kwetsba re mensen te beschermen, nog al tijd onverminderd doorgaan en dringt bij de VN aan op hard op treden. „Meisjes in Congo zijn al de meest mishandelde en misbruikte perso nen ter wereld", zegt Fontan. „Floeveel meer pijn moeten zij nog lijden voordat de VN in actie komt?" Hulporganisatie Oxfam waar schuwt dat Oost-Congo een 'cata strofale humanitaire crisis' boven het hoofd hangt, daar miljoenen mensen speelbal zijn van rovende, verkrachtende en moordende mili ties. De onveiligheid maakt het moeilijk hulp te bieden en ge vreesd wordt voor een cholera-uit- braak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8