'We hebben maar één aardbol1 Supervoordelig naar TURKIJE Thieme: Snel veiliger stallen KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15ePm DEN HAAG - Marianne Thieme wil van het kabinet weten waarom er volgens haar nog steeds geen werk wordt gemaakt van een motie van haar Partij voor de Dieren voor strengere regels voor de brandvei ligheid van stallen. De afgelopen vijf jaar stierven bijna een miljoen dieren in stallen door verstikking of levende ver branding, klaagt het Kamerlid. Ge noemde motie verzoekt de rege ring uiterlijk voor 1 januari 2013 met regels te komen die de brand veiligheid moeten verbeteren. De motie was in het najaar van 2011 aangenomen door de Tweede Ka mer. Thieme eiste gisteren in Ka mervragen vaart achter de zaak te zetten. „Op dit moment gelden voor een schuur met dieren dezelf de regels als voor een schuur met bijvoorbeeld kantoorvoorraad. Die ren verdienen een betere bescher ming dan paperclips en bureau stoelen", aldus Thieme. waarom zou je meer betalen vrijdag 10 augustus 2012 Nederlandse afdeling van het Wereld Natuur Fonds bestaat vijftig jaar Vijftig jaar geleden werd de Nederlandse afdeling van het Wereld Natuur Fonds (WNF) opgericht. Directeur Johan van de Gronden over de rol van 'zijn' WNF. door Bob Lapajian De Nederlandse afdeling van het Wereld Natuur Fonds (WNF) is na die van de Verenigde Staten de grootste ter wereld. Dan past een voortrekkersrol, zei directeur Jo han van de Gronden bij zijn aantre den in 2006. De ruime Nederlandse inbreng bij de totstandkoming van het Living Planet Report is daar volgens hem een voorbeeld van. Met dit instru ment geeft het WNF jaarlijks een beeld van de biodiversiteit op aarde en de uitputting van natuurlijke hulpbronnen. Voor het Nederlandse consumptie gedrag blijken drie aardbollen no dig. „Die hebben we natuurlijk niet. Daarom richten we ons vooral op handel en productieketens die veel beslag leggen op natuurlijke hulpbronnen. Het internationale team dat dit aanstuurt, zit in Neder land. In die aanpak zit dus een stuk je Nederlands DNA." „De snelheid waarmee soorten uit sterven, gaat honderd tot duizend keer sneller dan evolutionair ver klaard kan worden. Ik kan op zich best een eindje meevoelen met mensen die denken: moeten we nou echt elke soort beschermen, maar de kaalslag begint invloed te hebben op onze overlevingskan sen. De grondstoffenschaarste zal toenemen." „Soortenrijkdom is belangrijk voor ons welzijn en de grondslag voor onze economie. Daarbij kijken wij niet naar Nederland als land, maar als onderdeel van de Europese del ta. Nederland is met iedere vezel verbonden met het buitenland. Dat geldt voor onze economie, maar Johan van de Gronden, directeur van het Wereld Natuur Fonds. ook voor de natuur. Het is daarom belangrijk dat we er verantwoord mee omgaan. Ik zou graag zien dat dieren kun nen trekken van het Reichswald naar Lelystad. Je moet gebieden met elkaar verbinden. Dan krijg je een betere habitat voor dieren." „Het beheer van voor Nederland kenmerkende natuurgebieden moe ten we ook meer clusteren. Nu doen organisaties als Staatsbosbe heer en Natuurmonumenten meer dere activiteiten. Het risico van veel dingen een beetje doen, is dat je niets goed doet. Voor een gebied als de Waddenzee bestaan zeker 49 beheerders. Dat is heel gek. Je komt die versnippering nergens anders te gen. In tijden van schaarste moet je middelen bundelen." Onder leiding van Van de Gronden foto Koen van Weel/GPD is het WNF zich meer politiek gaan profileren. „Het WNF is er per defi nitie voor de lange termijn. Je kunt niet zomaar ineens natuur creëren. In dat verband zie ik de "rol van maatschappelijke organisaties. Zij dringen aan op leiderschap op het gebied van verduurzaming. De poli tiek van de laatste jaren heeft men sen vooral zand in de ogen ge strooid." „Ik denk dat onze stem als wat kriti scher wordt ervaren, omdat de poli tiek bepaalde zaken niet meer agendeert. In de jaren negentig wa ren we het eens met elkaar: de ver snippering moet worden tegenge gaan. Toen is het concept van de EHS (Ecologische Hoofdstructuur, netwerk van natuurgebieden, red.) ontstaan." „Nu zijn er fractievoorzitters, ik noem geen namen, die mij botweg zeggen: ik kan er geen stemmen mee winnen. Het Nederlandse be leid is er slechts op gericht de ach teruitgang tegen te gaan. Dat vind ik niet inspirerend en niet passen bij onze positie. Je vraagt je soms af of de zorg voor de natuur wel in goede handen is bij de Rijksover heid." „We zijn daarom veel nadrukkelij- 'De politiek van de laatste jaren heeft mensen vooral zand in de ogen gestrooid' ker met bedrijven samen gaan wer ken. Daar kregen we wel gehoor. De afspraken die je met hen maakt, worden zeer zakelijk nagekomen. Ik vind die samenwerking logisch. We sparen kosten noch moeite om het Cerrado-bos in Brazilië te be houden. De helft van dat bos is in middels omgezet in grote velden met alleen maar soja. Nederland is na China de grootste importeur van soja, vooral voor veevoer. Twee derde daarvan komt uit Brazilië. Dan vind ik het bijzonder voor de hand liggen dat we naast ons stre ven naar een netwerk van natuurge bieden werken aan verduurzaming van onze diervoederindustrie." We kunnen niet meer doorgaan met het afkopen van de schade die we veroorzaken. We hebben maar één aardbol, daar moeten we het sa men mee doen. Er is dus geen ande re optie dan vergroenen: verstandig omgaan met de grondstoffen die de aarde levert. Ik heb daar hoge verwachtingen van." Beoordeeld met een 9,1! iw.kras.nl/77914 Zie www.kras.nl/77682 Zie www.kras.nl/72082 Hotel Voyage Sorgun***** 6 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 13/08 t/m 23/03 Maxima Paradise Resort**** 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 14/08 t/m 23/10 prachtig aangelegd, ruim opgezet resort in een groene omgeving tussen de naald bossen volop faciliteiten voor families en kinderen, zoals het lunapark en aquapark exclusief te boeken bij KRAS.NL! modern en luxe designhotel met een aantal nieuwe faciliteiten, zoals kinderbad, waterglijbanen, spacenter en een nieuw restaurant Royal Asarlik Beach 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 13/08 t/m 23/10 •fantastisch en ruim opgezet familie complex, direct aan het strand op slechts 200 m van het centrum van Gümbet gelegen compleet gerenoveerd hoofdgebouw Hotel Innova Resort Spa***** 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 13/08 t/m 30/10 gericht op Europese vakantiegangers op 900 m van het privé-strand en tegenover een golfbaan geniet van een ontspannen zonvakantie voor het hele gezin! Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ss.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7