Gareelmaker sterft niet uit 20 ANWB'ers steken handje toe op kinderboerderij 23 pekaar Alpe d'Huez te voet bedwingen vrijdag 10 augustus 2012 Tl 5&Xfl2£$!£8S8Kf£K Gareelmaken is zwaar, ambachtelijk werk. Fred de Smet schat dat één gareel hem twintig uur werk kost. Geen enkel gareel is overigens hetzelfde, elk exemplaar is uniek en draagt de specifieke kenmerken van de vakman, compleet met eigen smeedwerk. Patricia aan het werk met een leerklem. Gareelmaker Fred de Smet in Terneuzen zag de toekomst een paar jaar geleden somber in. Het beroep dreigde uit te sterven. Het deed hem pijn. Maar er is weer hoop. Patricia Snoek uit Koudekerke is bij hem in de leer. En wie weet... door Wout Bareman Het was een beetje een droevig verhaal, ruim twee jaar geleden. Fred de Smet naderde de vij fenzestig en vond het eigenlijk wel welletjes. Z'n gareelmakerij in een historisch pand in de Lange Kerk straat in de Temeuzense binnen stad liep nog steeds als een trein; klanten van heinde en verre wis ten hem te vinden. Maar een gareel maken is arbeids intensief, zwaar werk, zeker als je het als ambachtsman ook nog zelf voorziet van smeedwerk en ander siermateriaal. Dus wilde De Smet afbouwen. Met pijn in het hart, dat wel. Want wie dacht dat er nauwelijks nog werk is voor een gareelmaker, heeft het heel erg mis. Belgische en Nederlandse trekpaarden zijn dan wel groten deels van de boerderijen verdwe nen, maar ze zijn nog steeds on misbaar bij het ringrijden, bij ploegdemonstraties en worden ook ingespannen voor koetsen, sje- „Toen ik hier binnenstap te, dacht ik: goh, wat een klein ruitersportzaakje. Maar het is veel méér." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Op de kinderboerde rij in Terneuzen zijn er altijd plan nen te over. Maar een gebrek aan geld of mankracht zorgt er nogal eens voor dat er een beroep op het geduld moet worden gedaan. Alleen al daarom beschouwden de beheerders van de kinderboerderij de aangeboden hulp van dertig ANWB-vrijwilligers donderdag als een geschenk uit de hemel. Zo'n dertig vrijwilligers wisten behoor lijk van aanpakken. „Dit is een lan delijke actie, we gaan langs een he leboel kinderboerderijen die staan te springen om 'handjes'. Maar dit is tot nu toe wel de mooiste boer derij die we hebben bezocht", ver telde coördinator Inge Veliscek van ANWB Vrijwilligers. De ANWB koos voor dit thema, omdat het een mogelijkheid is om oud en jong samen te laten wer ken. Zo ook in Terneuzen. Waar de 'jonkies' een knapperige snoep taart voor de dieren maakten, werkten volwassenen zich in het zweet met de uitbreiding van een moestuin en aanleg van een rol- stoelvriendelijke strook langs het huidige kasseienpad. Het werk vormt onderdeel van een groter ge heel. „In een jaar tijd willen we met behulp van donaties een aan tal dingen veranderen. Zo komen er in de weides hoogstamffuitbo- men en leggen we een rolstoel- vriendelijk pad aan in de geiten wei. Dat pad gaat ook langs een in sectenhotel, wat is bedoeld voor bijen en oorwurmen", aldus Andrea Bakker van de kinderboer derij. In het herinrichtingsplan is ook een snoephaag voor dieren be dacht. Die wordt in het najaar aan geplant, zodat volgend jaar ook de nieuwste aanwinsten er van kun nen genieten. Sinds deze week is de kinderboerderij immers twee aandoenlijke alpaca's (lamascha pen) rijker, geschonken door een Zuiddorpenaar. tegels gebakken klinkers (nieuw en berbruik) betfratingsmalerialen bv zen en ander 'rollend materieel'. De Smet dacht in 2010 dat hij min stens een jaar nodig zou hebben voor uitverkoop van zijn winkel vol tuigen en tuigjes, bitten, zwe pen, borstels, zadels, draagkussens en garelen. Daarna zou het afgelo pen zijn. Maar als geschenk uit de hemel was daar plotseling Patricia Snoek (37) uit Koudekerke. Die was als kind al gek van paarden, had er zelf één en werkte bij stal De Kroo in Nieuw- en Sint Joosland. Ze werkt nu bij een groothandel, maar volgde tussen de bedrijven door een cursus leerbewerken in België. Daar werd ze op het spoor gezet van Fred de Smet en die maakt haar nu één dag in de week wegwijs in de wereld van het ga reelmaken. De Smet enthousiast: „En ze pakt alles enorm snel op. Ze heeft het in haar vingers." Patri cia geeft toe dat het maken van een gareel enorm zwaar, maar prachtig werk is. Ze leert daar naast hoofdstellen en zadels repare ren. Kroon op haar werk is tot nu toe een draagkussen, compleet met koperen leidselogen. Haar leermeester schat in dat ze het ambacht over een jaar groten deels onder de knie heeft. Ze heeft in Koudekerke inmiddels een ei gen zadelmakerij opgezet (pszadelmakerij@hotmail.com). De Smet zelf werkt nu nog drie da gen in de week. Als het aan hem ligt vult zijn leerling de andere da gen. Om uiteindelijk de hele gareel makerij over te nemen? Fred: „Daar moeten we het nog over hebben. Er is in elk geval werk ge noeg en ik ben zielsgelukkig dat ik m'n kennis kan overdragen." OOSTBURG Eerbetoon aan Thin Lizzy in The Lane The Thin Lizzy Tribute Band speelt vanavond 10 augustus vanaf 22.00 in The Lane. Een band met onder andere de Zeeuwse muzikant Boudewijn Bo nebakker van Gorefest, brengt deze avond een eerbetoon aan de Ierse hardrockband. Thin Lizzy werd be kend met een cover van de Ierse traditional Whiskey in the jar. In 1976 brak de band echt door met The boys are back in town. Kijk naar een video over Jantje van Sluis en foto's van de ANWB Vrijwilli- gersdag op de kinderboerderij. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Vrijwilligers van de ANWB droegen donderdag hun steentje bij aan de reali satie van een herinrichtingsplan voor de kinderboerderij, foto Peter Nicolai GROEDE High Tea Schure voor Stichting Zwerfkat Theeschenkerij De Schure van de Stichting Zwerfkat in Groede houdt zaterdag een high tea. De bijeenkomst, aan de Slijkstraat 8 in Groede, duurt van 15.00 tot 20.00 uur. Er zou harpmuziek zijn, maar door ziekte van de harpiste gaat dat niet door. Reserveren is nodig en kan door te bellen naar 06 - 51153653 of per mail: deschure@zeelandnet.nl. TERNEUZEN - In negen maanden je zelf klaarstomen om de magische berg Alpe d'Huez al lopend te be dwingen. John Smael, de man ach ter de Zeeuws-Vlaamse activitei- tenkaart Koesterpas bij ZorgSaam, kreeg dit idee vorig jaar. Een groep wielrenners van ZorgSaam, vere nigd in FromZero2Hero, reed de Alpe d'Huez op. „Niet iedereen kan of wil fietsen", bedacht Smael zich. „Wandelen kan ook." Hij zet te z'n schouders eronder en het is gelukt. In mei is de wandeltocht. Vooraf worden de deelnemers in groepjes getraind bij Move2Learn in Terneuzen, Oostburg en Hulst door ROC-sportleerlingen. Zeven tig liefhebbers zijn er al, terwijl er 'maar' vijftig mee kunnen. Smael wil dat aantal nu uitbreiden. Maan dag 20 augustus is er vanaf 19.00 uur bij Move2Learn aan de Vlie gende Vaart 7 in Terneuzen een voorlichtingsavond over de wande ling naar de Alpe d'Huez-top.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63