Duur centrum sluit deuren Met een muisklik het eigen riool zichtbaar Tuin 'Mooi Heersdiek' beleeft een première 22 Soap rond Hoge Pad Kloetinge krijgt vervolg Voetbalclubs krijgen geld voor renovatie Tot 70% korting op alles! vrijdag 10 augustus 2012 Scaldis Naturalis verkocht aan camping door Nadia Berkelder SINT-MAARTENSDIJK - Scaldis Natu- ralis in Sint-Maartensdijk gaat dicht. Volgens de stichting die het educatief centrum beheert, komt dat door chronisch geldgebrek. Het pand word verkocht aan de naast gelegen camping. Hoeveel geld de stichting krijgt voor het pand, wil voorzitter Ge orge de Leeuw niet zeggen. Scaldis Naturalis is begin deze eeuw ge bouwd voor 250.000 euro en be taald van subsidies van onder meer het ministerie van Land bouw, de provincie, het Nationaal Park Oosterschelde en de gemeen te Tholen, aangevuld met Euro pees geld. De gemeente Tholen verstrekte tot en met dit jaar jaar lijks een bedrag van 5600 euro. Het centrum had meteen al een slechte start, met een reeks inci denten. Na de opening in 2001 bleek - tot verrassing van de ge meenteraad - ineens dat de ge meente verantwoordelijk was voor de exploitatie van het centrum; Gors, dat het centrum en de kin derboerderij die erbij zat zou ge bruiken als dagbesteding voor ver standelijk gehandicapten, haakte af en er ontstond ruzie tussen de mensen achter de kinderboerderij en de mensen achter Scaldis Natu ralis. Een nieuw bestuur probeer de het centrum vier jaar geleden uit het slop te trekken, maar dat mislukte: in 2010 vertrok de voor zitter weer, onder meer wegens on enigheid met de adviseurs van de stichting. Het centrum werd gebruikt als in formatiecentrum over de Ooster schelde. Verder waren er activitei ten en exposities van lokale kun stenaars. Volgens het bestuur was het project 'Wederopbouw van Tholen na de watersnoodramp' het hoogtepunt in het bestaan van Scaldis Naturalis. De Stichting Platform Leefbaar Platteland Tholen, die het cen trum bestuurde, gaat verder, zegt De Leeuw, met de opbrengst van de verkoop van het pand. Wat de stichting gaat doen en hoeveel geld er straks in kas is, blijft voor alsnog onduidelijk. Scaldis Natura lis sluit op 25 augustus. Voor het eerst werd het speciaal voor het dorp geschreven volkslied 'Mooi Heersdiek' officieel ten gehore gebracht. foto Willem Mieras GEERSDIJK - Een primeurtje, don derdagavond tijdens de opening van de fancyfair bij het Hutten- dorp in Geersdijk. Voor het eerst werd het speciaal voor het dorp ge schreven volkslied 'Mooi Heers diek' officieel ten gehore gebracht. Burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland en zijn vrouw openden daaraan vooraf gaand het Monument van de Toe komst; Van Kooten stopte een ko ker met wensen van inwoners in de grond, zijn vrouw onthulde ver volgens het bijbehorende bord. Dat alles onder toeziend oog van drijvende kracht Ariekees Ouds hoorn van de Kindervakantie week, voor de gelegenheid uitge dost als marsmannetje en inwo ners. Insteek: het moet allemaal wat positiever. Over vijfjaar, als de koker weer wordt opgegraven, zal blijken wat er van de wensen en gedachten is uitgekomen. Zie www.pzc.nl/video voor het volks lied. De Basisregistratie Grootschalige Topografie (BG) maakt het ook voor particulieren een stuk eenvoudiger te zien waar bijvoorbeeld de riolering loopt als in de achtertuin gegraven gaat worden. De digitale kaart is ook voor de inwoners te raadplegen. Een deel van de Buys Ballostraat in Goes stond eind vorig jaar blank toen bij graafwerkzaamhe den een waterleiding werd ge raakt. De kans op een dergelijk incident is kleiner bij de invoe ring van de Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT). door Frank van Cooten Op deze digitale en uniforme kaart is straks alles terug te vinden. Leidingen, kabels en riolering maar ook huizen, straten, bomen, struiken en lantaarnpalen. De ge bruiker kan met een paar klikken op de muis zien wat voor soort boom er staat in de Postweg in Le- wedorp en welk type lampje is be vestigd in de kap van de lantaarn paal. Dat is niet alleen reuze handig voor aannemers, nutsbedrijven en gemeenten, maar eigenlijk voor ie dereen. Stel dat iemand in zijn ach tertuin wil graven, dan is het han dig om te weten waar de riolering loopt om waterschade te voorko men. De BGT is voor iedereen gratis te raadplegen. Alle gemeenten in Ne derland zijn vanaf 2016 verplicht over de Basisregistratie Grootscha lige Topografie te beschikken. Slechts een handjevol gemeenten heeft de zaken momenteel al goed voor elkaar, waaronder de gemeen te Borsele. Dat is mede te danken aan ambtenaar Darryl Dempsey die daar zijn ziel en zaligheid in heeft gestopt. „We zijn er best trots op dat onze gemeente het totale topografische overzicht al een eind op orde heeft", zegt wethouder Ad Schenk. „Wij hebben een eigen landmeter in huis. Dat scheelt natuurlijk. Vlis- singen en Goes zijn ook redelijk ver." Gemeenten hanteren momenteel de Grootschalige Basiskaart Neder land (GBKN), maar die is lang niet „We zijn er best trots op dat Borsele het totale topgrafische overzicht al een eind op orde heeft." zo gedetailleerd als de BGT. Zo moet op de nieuwe kaart tot op de millimeter nauwkeurig zijn aange geven waar een weg van de ge meente stopt en waar de water- schapsweg begint. Nu komen wel eens misverstanden voor over bij voorbeeld verantwoordelijkheden bij het strooibeleid als de wegen glad zijn. Op de BGT zijn ook honder den 380 graden foto's terug te vinden. „Maar het grote voor deel van overheden is dat er een stuk efficiënter gewerkt gaat wor den. Er is straks nog sprake van één uniformeNkaart die voor ieder een te raadplegen is. Onze afdeling groenbeheer kan direct zien wan neer een boom aan onderhoud toe is. En als we bijvoorbeeld grond bouwrijp gaan maken voor een nieuwe woonwijk kunnen we met deze kaart direct zien hoe het zit met de riolering en of het no dig is het bestaande riool direct te vervangen." De datum waarop de Basisregistra tie Grootschalige Topografie voor iedereen beschikbaar is, moet nog worden bepaald. Totstandkoming van BCT was een zaak van lange adem De politiek maakte zich in de jaren dertig van de vorige eeuw al zor gen over schade aan kabels en pijp leidingen. Deze infrastructuur van Nederland werd beschouwd als het 'zenuw stelsel van de moderne maatschap pij'. Partijen realiseerden zich toen al dat een goede registratie cruciaal was om graafschade te voorko men. Het kwam er echter toen niet van. Pas in 1971 kwam er een rapport dat werd gezien als het startpunt van een uniforme grootschalige ba siskaart van heel Nederland. Het doel was onder meer eenheid brengen in de chaos van kaartinde- lingen, vormen en schalen. Het Kadaster kreeg in 1975 de taak de Grootschalige basiskaart Nederland (GBKN) te maken, bij te houden en uit te geven. Halvewege de jaren negentig werd besloten de GBKN digitaal te ma ken. In 2009 werd geconstateerd dat de GBKN over het algemeen goed vol doet voor lokale toepassingen, door Luc Oggel KLOETINGE - De soap rond het Ho ge Pad in Kloetinge is nog niet ten einde. De familie Trimpe Burger, die al decennialang strijd voert om het eeuwenoude pad aan de open baarheid te onttrekken vanwege privacyaantasting, lawaai en on- kruidoverlast, maar onlangs aan het kortste eind trok bij de Raad van State, wil nu dat de gemeente Goes handhavend optreedt omdat het pad in strijd is met de nu gel dende bestemmingsplannen. Dat klopt, zegt de gemeente Goes. Het pad is inderdaad niet onder te brengen binnen de geldende agra rische bestemming uit het plan Buitengebied en evenmin met het vorige plan Landelijk Gebied, waar door het overgangsrecht niet van toepassing is. Desondanks wordt, mede gelet op de uitspraak van de Raad van State die oordeelde dat het publieke belang zwaarder weegt dan het private belang, het verzoek om handhavend op te tre den afgewezen. Goes past daarbij de zogeheten uitzonderingsclausu le toe. Daarmee kan van handha ving worden afgezien wanneer dat niet in verhouding staat tot de daarmee te dienen belangen. Dat is volgens de gemeente wat betreft het Hoge Pad het geval. maar voor bovenregionale zaken kregen de gebruikers te maken met de verschillen in inhoud en nauwkeurigheid. Dat vonden be trokken partijen irritant. Verder vroegen de ontwikkelingen op iet-gebied steeds meer gede tailleerde informatie. Daarom is besloten de GBKN op te waarderen naar een wettelijke basisregistratie grootschalige topo grafie (BGT). Gemeenten krijgen tot 2016 de tijd om minimaal over een basis BGT te beschikken. •S-HEER ARENDSKERKE - De voetbal clubs in 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk krijgen respectieve lijk renovatiesubsidies van 22.000 en 17.000 euro van de gemeente Goes om de kleedaccommodaties op te knappen en voor de komst van de tennisvereniging. Die ver huist naar het zogenoemde 'Veldje Dekker', het trainingsveld van de w Wolphaartsdijk. Op de nieuwe locatie krijgt de tennisverening all-weatherbanen, zodat nagenoeg het hele jaar kan worden gespeeld. Ter compensatie van het opgeof ferde trainingsveld krijgt de voet balclub kunstgras op het tweede veld. Verbouwingsuitverkoop L0?.y§ I I limabol i iLOGUSi I LOGUSGOES.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58