'Schuldenlast in Goes moet omlaag' 'Shops houden zich aan regels' BEVELANDEN/THOLEN Stukje Turkije, Roemenië en Frankrijk in Hoedekenskerke almanak Suikerpot VRIJDAG 10 augustus 2012 21 PZC Particulier zet forellen uit 24 en 25 Oplossing op korte termijn is moeilijk, maar belastingverhoging volgens wethouder niet aan de orde door Luc Oggel GOES - Goes kampt met een toren hoge schuldenlast van 3349 euro per inwoner, bijna twee keer zo veel als het landelijk gemiddelde. Dat moet omlaag, maar op korte termijn is dat lastig, zegt wethou der Loes Meeuwisse (WD, financi ën). De hoge schuldenlast is volgens Meeuwisse te verklaren door de forse investeringen die Goes de af gelopen jaren heeft gedaan, zoals het masterplan binnenstad en de bouw van theater De Mythe en de parkeergarage Westwal. Een direct probleem vormen die leningen vooralsnog niet. „De investeringen zijn gedekt in de begroting en de rentelasten kunnen we betalen." Wat volgens haar ook meespeelt, is dat Goes opereert als centrumge meente op de Bevelanden, maar daar vanuit het Rijk maar beperkt voor wordt gecompenseerd. „We hebben zelf 37.000 inwoners, maar we doen in feite investeringen voor 100.000 inwoners. Daar wordt geen rekening mee gehou den." Niettemin vindt Meeuwisse het te recht dat er aan de bel wordt ge trokken over de schuldpositie. „Het is wel een soort rood licht. We willen daarom ook toe naar een verlaging, maar een snelle op lossing is niet direct voorhanden. Je kunt bezit verkopen, maar dat levert maar eenmalig iets op." Andere mogelijkheden zijn verla ging van de kosten, het faseren van investeringen of een belasting verhoging, maar dat laatste is onge wenst, zegt Meeuwisse. „We wil len dit najaar in debat met de ge meenteraad hoe snel de schuldpo sitie moet worden verlaagd en tot welk bedrag. We willen nog wel kunnen investeren en de boel niet tien jaar op slot gooien. Boven dien heeft een sluitende begroting eerste prioriteit." Toch moeten gemeenten met ho ge schulden op hun tellen passen. Er is een nieuwe Wet houdbaar heid overheidsfinanciën (HOF) in de maak, waarbij het Rijk kan in grijpen als een gemeente boven een bepaald plafond komt. „Maar dat houdt ook een risico in, name lijk dat er in tijden van crisis niet wordt geïnvesteerd. Dat is ook niet goed." De teruggekomen Landsbanki-gel- den aanboren is overigens ook geen optie, niet in dë laatste plaats omdat het leeuwendeel van de 12 miljoen euro alleen nog op papier zijn teruggestort. HOEDEKENSKERKE - Voor de twintigste keer is deze week het Internationaal Volksdansfesti- val Borsele. Groepen uit drie landen zijn te gast: Halay uit Turkije, Parangul uit Roemenië en Les Bitous uit Frankrijk. Ze traden donder dag op in Hoedekenskerke nadat ze eerst een ritje hadden gemaakt met de stoomtrein. Een week lang laten de volksdansers de bezoekers kennis maken met hun cultuur. Ze traden de ze week al onder meer op in Zierikzee en Burgh-Haamstede. De groepen treken vanmid dag door het centrum van Middelburg en zijn door Luc Oggel GOES - De twee Goese coffeeshops houden zich sinds de invoering van de wietpas allebei netjes aan de regels. Dat zegt burgemeester René Verhulst naar aanleiding van een recente controle door de poli tie. Coffeeshops zijn door invoering van de wietpas besloten clubs ge worden, waar je alleen binnen komt met een pas en een Neder lands paspoort. De shops zijn ook verplicht een administratie bij te houden. Goes wilde niet meteen na de invoering controleren, om de shops de kans te geven zich in te stellen op het nieuwe beleid. „Het gaat goed", zegt Verhulst. Wel klagen de shops volgens hem over forse omzetdaling. „Het pro bleem is een beetje dat een coffee shop maximaal tweeduizend le den mag hebben, maar dat moe ten dan wel kopende leden zijn. Er worden bijvoorbeeld ook Goese pasjes aangevraagd door mensen uit Amsterdam, die hier misschien een keer per jaar zijn." vanavond te zien op Stelleplas in Heinkens- zand. Het slotstuk is een gala-avond zaterdag avond vanaf 20.00 uur in De Stenge in Hein- kenszand. foto Willem Mieras Tip? redactie@pzc.nl Het was een raadsel. Ze hadden op de vreemdste plaatsen gezocht daar op dat Zierikzeese kantoormaar de suikerpot was weg en bleef weg. Niet veel later verdween een oplaad- snoertje voor een iPad spoorloos en er ontstonden allerlei complottheorieën. De vraag watje nu moet met een simpele glazen sui kerpot met deksel bleef overigens on beantwoord. De oplossing kwam uit onverwachte hoek. „Allee, als jullie de suikerpot misten, die had ik in mijnen auto", ontboezemde de Zeeuws-Vlaamsefotograaf. Hij bleek op een warme dag met de hond op stap te zijn geweest. „En toen had ik niks om water voor de hond in te doen dus heb ik de suikerpot maar gepakt." Nu nog het oplaadsnoertje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57