Sfeervol decor voor koninklijke brillen zeeland 123 Accessoires Dreischor maakt zich op voor viering Vlasdag j1 pekaar Oud papieractie j&CtlPLUS vrijdag 10 augustus 2012 Een lamp aan een koord van brillen, een 'oetjat-oog' van 3000 jaar v. Chr., een tafel met 'vrouwenbenen', kroonluchters en heel veel bling-bling accessoires maken het brillenmuseum tot een waar 'kijkparadijs'. -n tegels 1 gebakken klinkers (nicun en herbruik) 1 vijverranden bettratinasmaterialen b* Vier brillen van koningin Juliana: een trots bezit van collectioneur Henk Bergmans in Burgh-Haam stede, maar één exemplaar heeft hij deze week geruild te gen een bril van Prins Bernhard. door Ali Pankow Overdreven koningsge zind kun je hem niet noemen, maar voor toenmalig koningin Juliana zal Henk Bergmans altijd wel een warm plekje bewaren. Geen wonder dus dat hij graag en kele brillen van haar in zijn mu seum 'Ogen te kort' wilde hebben. „Ik heb ze enkele jaren geleden ge kocht bij een veiling van Sotheby's in Amsterdam. Het was één kavel van vier stuks. Koningin Juliana droeg tijdens statiebezoeken en of ficiële gelegenheden altijd een bril met een gouden montuur, maar dit waren vier exemplaren van on edele metalen: doublé, aluminium en een andersoortige legering. Ik heb er toen 1300 euro voor be taald", vertelt Bergmans. Hij lijstte de koninklijke brillen in, hing 'dit schilderij' op een mooi plekje in zijn museum en gaf het een sfeer vol decor met een kroontje, por tretjes van Juliana en een fotoboek van de koninklijke familie. Een bril van Prins Bernhard Henk Bergmans in het hoekje met koninklijke brillen in museum 'Ogen te kort'. Op de voorgrond de nieuw ste aanwinst: een bril van prins Bern hard. foto Ronald den Dekker kwam min of meer bij toeval op zijn pad. Hij was er in elk geval niet bewust naar op zoek. „Ik zag een halfjaar geleden in het progra- ma 'Blauw Bloed' een opticien uit Utrecht, die brillen had geleverd aan het koninklijk huis. Hij had nog vijf brillen die Prins Bernhard ooit heeft gedragen", vertelt Berg mans. Hij nam contact op met die 'hofleverancier' uit Utrecht en het onderhandelen begon. 'Geef mij een bril van Juliana, dan krijgt u er een van Bernhard', luid de kort gezegd het ruilvoorstel dat Bergmans kreeg voorgelegd. In principe was daar snel overeen stemming over, maar de afhande ling liet nog even op zich wachten. Totdat deze week de Utrechtse op ticien naar het Brillenmuseum in Burgh-Haamstede kwam en de uit ruil plaatsvond. De bril van Bern hard blijkt een Ray-Ban met een zwaar doublé montuur met eivor- Brillenmuseum Het Brillenmuseum 'Ogen te kort' is gevestigd aan de Dapperweg 19B, Burgh-Haamstede. De collectie bestaat uit brillen door de eeuwen heen en in alle denkbare uitvoeringen. Verder zijn er talloze voorwerpen te zien die iets met brillen en met optiek te maken hebben. Het museum is alleen op afspraak toegankelijk voor groepen van tien personen; telefoonnr. 0111-653913 of e-mail: hb53@>zeeiandnet.nl mige glazen. Het model dateert uit de jaren 80, maar is nog steeds ver krijgbaar volgens de eigenaar van het Brillenmuseum. „De voorwaarde is dat ik de bril len niet verhandel. Dat heeft de ko ninklijke familie zo bepaald, maar dat is natuurlijk ook helemaal niet mijn bedoeling", zegt Bergmans. Waar hij zelf voor zal zorgen is een prominentere plek voor de brillen van de vroegere koningin dan voor de bril van de prins ge maal. Bergmans licht het even toe: „Koningin Juliana gaf mij echt het gevoel een 'moeder van Nederland' te zijn. Ik heb haar ooit persoon lijk ontmoet tijdens een expositie in het Zierikzeese stadhuis ter gele genheid van een grote herdenking van de watersnoodramp van 1953. Toen viel het me op dat zij zich heel toegankelijk opstelde en zeer geïnteresseerd was, volkomen zon der dikdoenerij. Bij Bernhard was dat natuurlijk altijd een heel ander verhaal." Ter decoratie van de 'prinsbril' gaat Bergmans aan het koninklijk hoekje nog wel een witte anjer toe voegen. Die bloem hoorde nou eenmaal onlosmakelijk bij Bern hard. Eerder dit jaar deed Bergmans in het televisieprogramma KoffieMax een oproep voor bijzondere bril len. Hoewel hij zelf niet zo te spre ken is over de ontvangst daar in de studio leverde die uitzending hem wel tenminste één welkome reac tie op. De tante van de schrijfster Ina de Boudier-Bakker (1875-1966) bood hem het brilletje aan van Jet, een de personages die wordt be schreven in het bekende boek De klop op de deur (1930). ■jxeayztsBsmsi door Piet Kleemans DREISCHOR - Ze rekenen op een droge dag en hopen op een zonne tje. Stichting Dreischor 't Oude Vlasdorp maakt zich op voor de vlasdag op zaterdag 18 augustus. Centraal staat als altijd het vlas en de Zeeuwse cultuur. De vlasdag is geconcentreerd op de Ring. Daar laten oud-vlassers al le onderdelen van de valutabewer king - ooit een belangrijk middel van bestaan in Dreischor - zien aan bezoekers. Wie wil mag ook zelf proberen te repelen, hekelen of zwingelen. Op de Ring en in Zuidstraat en Slotstraat zijn nog meer oude am bachten te vinden. Present zijn onder anderen man denmaker, klompenmaker, touw slager, pottenbakker en tingieter. Verder wordt er paling gerookt en boterbabbelaars gemaakt en bie den andere standhouders streek producten ter verkoop aan. De in wendige mens wordt daarbij niet vergeten. Bij streek- en landbouwmuseum Goemanszorg staan oude tracto ren en stationaire Lister-motoren te pronk. De enthousiaste eigena ren van dit agrarisch erfgoed leg gen graag uit hoe alles werkt en verzorgen demonstraties. In mu seum Goemanszorg zelf is het the ma dit jaar Schouwen-Duiveland en het water. De stoepen van de dorpsring van Dreischor worden bevolkt door kinderen uit het dorp die deze dag hun rommel marktspulletjes aan de man mo gen proberen te brengen. Ecologisch groenbedrijf 't Groene kikkertje viert tijdens de vlasdag het 25-jarig bestaan. Hun stand staat in de Ooststraat. Het vlasdag- orkest - een gelegenheidsorkest - is alweer ijverig aan het repeteren. Om 16.00 uur verzorgt het muzika le gezelschap een concert. De vlas dag begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. OUWERKERK Concert Andrew Dean in het dorpshuis Zanger-entertainer Andrew Dean verzorgt zaterdag een concert in het dorpshuis aan de Ring in Ou- werkerk. Dean verzorgde 9 jaar lang uiteenlopende optredens in werkelijk alle hoeken van het land, maar treedt nu solo op. Het con cert in het dorpshuis begint om 21.00 uur. OUWERKERK Wegwerkzaamheden weg bij Rampmuseum Waterschap Scheldestromen begint maandag met wegwerkzaamheden aan de Weg van de Buitenlandse Pers bij Ouwerkerk. De oude asfalt- laag wordt volledig verwijderd, evenals de bestaande fundering. Er wordt een nieuwe fundering aange bracht en de weg wordt opnieuw geasfalteerd. Bij de inrit naar het Watersnoodmuseum wordt een plateau aangelegd met een bushal te. Deze is speciaal bedoeld voor bussen met bezoekers aan het mu seum. Tijdens het werk is de weg afgesloten voor verkeer. RENESSE Concert Freak Frendz op camping De Schouwen-Duivelandse blues formatie Freak Frendz geeft za terdag een concert in eetcafé Hoog tij op camping De Wijde Bliek aan de Hogezoom in Renesse. Freak Frendz bestaat uit gelouter de oude rotten in het muziekvak, te weten: Gijs van den Ende (mond harmonica en zang), Jibbe Vaillant (orgel), Rob van den hoek (basgi taar), Rob Vaillant (drums), Freek den Toom (zang, gitaar) en Albert de Vos (gitaar). Het optreden - met aansluitend een 'meet greet' - begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. DREISCHOR - Muziekvereniging Crescendo uit Dreischor haalt za terdag vanaf 09.00 uur oud papier op in het dorp en de omliggende polder. Verzoek is om het oud pa pier gebundeld gereed te zetten. Zelf naar de container aan de Goe mansstraat brengen kan ook. Bezoekers krijgen onder meer demonstraties vlasbewerking te zien tijdens de vlasdag. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema Bij ieder mens past een kunststof kozijn. I Kd| Klarinetweg 5 Middelburg T 0118 - 628 707 www.alkuplus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55