groeit snel geen onrust en speculaties meer zeeland 13 Snel hulp bieden aan Molukkers Dorifel-virus steelt bank- en inloggegevens 'Wie dit soort virussen maakt, is lastig te zeggen' <{rf 1 Mt 1IQ' Handje helpen bij milieustraat commentaar Computerpijn vrijdag 10 augustus 2012 ICT-journalist Brenno de Winter lÜHWi WEERT - Het Dorifel-virus (voluit XDocCrypt/Dorifel) sloopt Word en Excelbestanden. Als een geïnfec teerd bestand geopend wordt, ver spreidt het virus zich verder over het netwerk. Dat doet het overi gens bij netwerken die eerder al zijn besmet met het virus Citadel /Zeus. Dat virus is oorspronkelijk gemaakt om bank- en inloggege vens te stelen. Of dat laatste nu ook daadwerkelijk gebeurt, is niet bekend. Een uitbraak van een nieuw virus is niet te voorkomen, stelt McAfee. Wel is het na een uitbraak zaak zo snel mogelijk een oplossing te zoe ken. Sinds gisterochtend is er een programma beschikbaar om be schadigde bestanden te herstellen en hebben verschillende anti-virus leveranciers software aangepast. Het probleem is nog niet opgelost. „Dit virus kan nog voor verrassin gen zorgen", zegt Joost Bijl van cy berbeveiligingsbedrijf Fox-IT. Hoe het zich verder zal ontwikkelen weet niemand zeker, maar ge vreesd wordt voor meer gevallen omdat het virus nog niet overal is geactiveerd en mogelijk zichzelf aanpast - en dan weer de scanners ontloopt. „In het verleden zag je wel vaker dat virussen na de vakan tieperiode een opleving hadden", zegt Eddy Willems, een Belgische expert op het gebied van cybervei ligheid. „Mensen komen terug van vakantie, gebruiken hun compu ters weer en verspreiden dan pas het virus." Het NCSC (Nationaal Cyber Secu rity Centrum) onderzoekt nu de herkomst van het virus. ICT-jour- nalist Brenno de Winter: „Wie dit soort virussen maakt, is ook lastig te zeggen, in theorie kan het zelfs de staat zijn die zoiets doet." Opvallend is wel de weinig subtie le wijze van manifestatie, zegt Joost Bijl van Fox-IT: „Normaal wil je als maker niet dat je virus herkend wordt." Daarvan is nu echter geen sprake: „Zodra je een bestand opent, weet je dat het fou te boel is omdat het direct onbruik baar is." Gisteren werd duidelijk dat naast gemeenten ook provincies en an dere instellingen getroffen zijn. Be drijven zijn nu eenmaal niet zo scheutig met communicatie over dit soort problemen, weet expert Willems. Tegelijk is het wel zo dat lagere overheden en kleinere orga nisaties in de regel minder budget hebben voor goede beveiüging van hun systemen en websites, zegt Willems. Het NCSC heeft geen aanleiding om een lek van per soonsgegevens te vrezen. Het virus staat bekend onder drie verschillende namen. Woensdag kreeg het virus nog de naam Sas- fis, een bestaand virus. Dit omdat het er qua gedraging veel op leek. Later werd het XDocCrypt/ Dori- fel gedoopt. Om het allemaal nog wat lastiger te maken, hanteert Mi crosoft een totaal andere naam: Quervar. Willems: „Er zijn wel re gels voor naamgeving. Zo mag een nieuw virus niet genoemd worden naar een bekendheid, Bill Clinton bijvoorbeeld. Vaak wordt in de naam verwezen naar termen die opduiken in de code van het vi rus." zonder. Cybercriminelen zijn con tinu bezig om slimmere virussen te ontwikkelen. Opmerkelijk in dit geval is dat het virus niet al te sub tiel te werk gaat. De alarmbellen gingen rinkelen omdat het bestan den verminkt." Er is inmiddels een virusscanner, SurfRight, die in staat is beschadig de bestanden, te herstellen. De ver wachting is dat andere antivirus- software snel volgt. De aanpassingen in de antivirus- software zijn nog geen garantie jm&smmmmtwsmmw dat Dorifel volledig is uitgescha keld. Bijl: „Er kan altijd een addertje on der het gras zitten. Het virus kan bijvoorbeeld zo ontworpen zijn dat het er elke dag een beetje an ders uitziet." Het NCSC onderzoekt de omvang en werking van het virus. Over de herkomst is nog niets bekend. zie onze website:binnenland Beelden van werknemers die op de typemachine werken Ambtenaren van de gemeente Weert die hun werk niet kunnen doen omdat het computernetwerk plat ligt door een virus, steken de handen uit de mouwen bij het groenonderhoud. Ook worden ze ingezet bij de milieustraat, werken ze mee bij het opruimen van troep in de openbare ruimte of leveren hand- en spandiensten bij balie en receptie. In de gemeente Borsele zijn veel ambtenaren die hun computer niet kunnen gebruiken bijvoorbeeld aan het inpakken voor een aan staande verhuizing. De balie is wel iswaar bezet maar er kunnen geen diensten worden geleverd. Een woordvoerder zegt dat hij bij een wandeling door het gemeentehuis geen enkele ambtenaar heeft ge zien die duimen zit te draaien. mmsmmmmemsm inwoner^ van Schouwen-Duive- land in grote onzekerheid verkeer den. Ging het om een grote brand, een gezonken schip, een olieramp, een stroomstoring, een gifwolk. Niemand die iets wist, de specula ties waren talrijk. In ieder geval moest het wel groot zijn, want zo'n alarm wordt immers alleen in zéér uitzonderlijke gevallen gesla gen. Na een klein uur complete stilte vanuit de Veiligheidsregio volgde dan eindelijk een eerste berichtje naar buiten. Geen bericht voor de media om het nieuws breed via krant, internet en radio te versprei den, maar alleen een kort bericht je op het sociale netwerk Twitter. Een bericht van maximaal 140 te kens. Het grote alarm was afgege ven vanwege waterkwaliteit in de kreek van Ouwerkerk. Het ging dus om de giftige algen, een situa tie die in Zeeland al ruim een week bekend was. Het grote alarm had - zo meldde de Veiligheidsre gio in hetzelfde bericht - dan ook vooral een organisatorische reden. Op deze manier konden snel alle betrokkenen bereikt worden. Daarmee leek de Veiligheidsregio de onrust wat te willen dempen. Een geruststellende tweet voor de slechts drieduizend volgers op het sociale netwerk. Daar bleef het bij. De uren die daarop volgden kwam niet meer relevante informatie naar buiten. Kinderen bleven spelevaren in de kreken, er werd gewandeld en ge zwommen in de Oosterschelde. Het totale zwemverbod, het alarm over de risico's voor schelpdierra- pers in de Oosterschelde kwam pas zeven uur later. Bevreemdend, omdat de betrokken instanties al de dag ervoor wisten dat de giftige algen de Oosterschelde in waren gestroomd en dat de concentraties hoog waren. Achteraf gezien kan worden gecon stateerd dat er waarschijnlijk niets ernstigs is gebeurd in de uren waarin de Veiligheidsregio de mond heeft gehouden. Maar het geeft wel te denken voor de toe komst. Wat gaat er gebeuren als er écht iets aan de hand is in Zee land. - Ergernis, tijdverlies en een flinke inspanning om de zaak weer op or de te krijgen. Dit is voor zover bekend de schade die het computervirus Dorifel berokkent. Of het nog erger wordt, moet worden afge wacht. De getroffen instellin gen vinden bijna allemaal rede lijk snel oplossingen om door te werken. Maar pas na enige tijd is met zekerheid te zeggen of de infiltrant Dorifel echt is bedwongen. Dorifel bewijst maar weer eens hoe kwetsbaar computersyste men zijn. Virussen zijn voor di gitale bestanden zo gevaarlijk als brand voor papier. Jammer genoeg is het rondstrooien van zeer schadelijke virussen niet zo zeldzaam als brandstichting. Het morele besef dat computer- vandalisme echt niet kan, moet kennelijk verder worden ont wikkeld. Dat zal tijd kosten. On dertussen zit er niet veel an ders op dan heel alert zijn, veel aan preventie doen en, als het toch fout gaat, zo snel mogelijk de brandweer inschakelen. MIDDELBURG - De Molukse gemeen schap in Zeeland steunt op particu lier initiatief de slachtoffers van de overstromingen op de Molukken. Pauline Joel Parera, die zelf op de Molukken woont, is een centrale inzamelingsactie begonnen. Op haar facebookpagina laat ze zien hoe het geld besteed wordt en 'hoe noodzakelijk snelle hulp is': www.facebook.com/paulien.joel- parera. „De mensen zijn in nood. Ze kun nen niet wachten op geld of mens kracht van overheden", zegt Wil lem Pentury uit Middelburg. Hij is met zijn gezin op dit moment op vakantie op de Molukken. „Op het eiland Ceram bijvoorbeeld zijn de Molukkers zelf begonnen met het herstel van bruggen." Vorige week was het 'hoogtepunt' van de overstromingen. Er vielen elf doden en een aantal mensen is nog steeds vermist. „Het was ab surd hoeveel regen er naar bene den kwam. De rivieren traden uit hun oevers. Het zal nog lang du ren voordat het dagelijkse leven hier weer hersteld is." Na de overstromingen bleven rots blokken, boomstronken en blub ber in de straten van Ambon-Stad achter en waren veel huizen ver woest. Mensen moesten door knie hoog water waden. Pentury: „Van daag werd bekend dat tweehon derd geëevacueerden terug naar hun huis mochten. Er moeten nog duizenden volgen. De mensen heb ben snel en veel hulp nodig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3