Buitenkans voor Milou Anthonisse 381 sport Zeeuwen vieren feest na zege van Dujardin vrijdag 10 augustus 2012 Amazone uit Biervliet mag naar WK voor studenten in Aken Amazone Milou Anthonisse uit Biervliet mag naar het WK voor studenten. De wedstrijd wordt gehouden in het walhalla van de paardensport, in Aken. Voordat het zo ver is, doet de Zeeuwse- Vlaamse mee aan het ZK dres suur in Nieuwland. door Lucien Roelandt BIERVLIET - Veel ruiters dromen om ooit in Aken te kunnen star ten. Milou Anthonisse heeft er nooit van gedroomd, zelfs nooit aan gedacht. Toch maakt de ama zone uit Biervliet haar opwachting in het walhalla van de paarden sport. Ze doet als lid van het Ne derlandse team mee aan het WK voor studenten, dat van 22 tot 26 augustus wordt gehouden. Augustus wordt voor de studente dierengeneeskunde sowieso een belangrijke maand. Voordat ze naar Duitsland vertrekt, wacht haar een andere uitdaging: het ZK dressuur, dat dit weekend in Nieuw- en Sint Joosland wordt ge houden. „Ik ben op mijn zesde jaar als po- nyruiter begonnen en ben nu 26. In al die jaren heb ik nooit de illu sie gehad om nog eens in Aken te kunnen starten. Maar toen ik dit jaar werd uitgenodigd voor de se lectiewedstrijd in Haaksbergen groeide bij mij het besef dat er toch wel een kansje in zat. Ik ben ontzettend blij dat het is gelukt", vertelt Milou Anthonisse. Ze reed zich in de voorbije twee jaar in de kijker in wereldbeker- en Nations Cup-wedstrijden. De selec tiedag in Haaksbergen moest de beslissing brengen. En daar kreeg de in Utrecht studerende Zeeuws-Vlaamse groen licht voor Aken. Samen met de gezusters Ma rieke en Saskia Schildkamp uit Boekelo vormt zij het Nederlands team. Rosan Regtien uit Leusden is reserve. „De selectiewedstrijd was loodzwaar en de concurrentie was groot. Op het WK moet je zo wel springen als dressuurrijden. En niet op je eigen paard, maar op paarden die door de organisatie be schikbaar worden gesteld. Op de selectiedag moest je als ruiter dan ook acht verschillende paarden rij den. En werd je beoordeeld door drie internationale juryleden. Dat was erg pittig. Maar het was het waard, want het leverde de team plaats voor Aken op." Op het WK geldt het knock-out- systeem. Er rijden telkens drie rui ters op hetzelfde paard en de beste gaat door naar de volgende ronde. Anthonisse ziet niet op tegen de paardenwissel. „In de voorberei ding op het WK rijden we de springpaarden uit de stal van onze trainer Egbert van Roekei. En in de dressuur die van international eventingamazone Madeleine Brug- man. En ik heb ook nog vier maan den bij Anky van Grunsven ge werkt. Ook daar kreeg ik veel ver schillende paarden te rijden. Dus ik heb al behoorlijk wat ervaring." In Aken krijgen de deelnemers overigens maar weinig tijd om aan de paarden te wennen. Bij de dres suur mogen de deelnemers vijf mi nuten aan hun paard wennen en bij het springen drie minuten, met daarin een oefensprong over een steil en een oxer. De voorbereiding op het WK ver loopt naar wens. Enkele weken won Anthonisse in het Duitse Tübingen het springen. Aan voor spellingen durft ze zich echter niet te wagen. „Er komen 33 landen aan de start, waaronder teams uit Zuid-Korea, Japan en Nieuw-Zee- land. Het zijn landen waar we niets van weten, dus een voorspel ling is moeilijk. Bij de dressuur schat ik de Duitsers hoog in. En bij het springen de Ieren." Over haar kansen op het Zeeuws kampioenschap is Anthonisse dui delijker. Ze rijdt op haar eigen paard Chefs Special. „Zeeland heeft een sterke lichting L2-combi- naties. Veel zal afhangen van de vorm van de dag. Met Chef s Spe cial vorm ik nog een vrij groene combinatie. Ik heb hem vorig jaar oktober gekocht. Hij was zadel mak, maar had nog geen proef ge lopen. Ik heb hem enkele weken geleden in de regio Utrecht voor het eerst in L2 twee gestart. We wonnen beide proeven. Als ik erin slaag hem vrijdag bij de les te hou den en de spanning eraf te rijden, maak ik kans op een plaats in de fi nale van zaterdag. En dan zien we wel hoe het verder afloopt." Milou Anthonisse in actie met haar paard Chefs Special. foto Lex de Meester door Koen de Vries LONDEN/MIDDELBURG - Joop en Maartje Hanse uit Burgh-Haamste- de zijn volbloed Nederlanders, maar ze sprongen donderdag toch een gat in de lucht toen niet de Ne derlandse dressuuramazone Adel- inde Cornelissen maar de Engelse Charlotte Dujardin bij de Olympi sche Spelen goud won met de kür op muziek. Gek was dat eigenlijk niet. De Hanses zijn immers de fokkers van Valegro, het paard waarmee Dujardin de olympische zege greep. Valegro werd zaterdag 5 juli 2002 geboren in de stal bij Joop en Maartje Hanse, als zoon van hun merrie Maifleur en de hengst Ne gro. Het viervoetertje werd al snel gekocht door Gertjan van Olst uit Den Hout, die hem later weer doorverkocht aan de Engelsman Carl Hester, de kopman van de En gelse dressuurploeg. De familie Hanse is hun paard blijven volgen en zat dinsdag en donderdag dus ook op de tribune in Greenwich- park in Londen. Na de prachtige kür van Cornelis sen, goed voor 88 procent, wisten ze dat het moeilijk zou worden. „Maar Charlotte heeft vier weken geleden negentig procent ge scoord", wist Hanse. „Dus het kon wel." En het gebeurde. Ondanks wat foutjes in het slot van de kür, was de jury bijna unaniem: Dujar din en Valegro verdienden het goud. „We zijn ongelooflijk trots", reageerde Joop Hanse gisteren met enige emotie. „Dit hadden we na tuurlijk nooit voor mogelijk gehou den." Voor de wedstrijd kon Maartje Hanse Charlotte Dujardin al een Zeeuws knopje overhandigen en na de kür, prijsuitreiking en pers conferentie gingen Joop en Maartje met haar op de foto. Joop kreeg de gouden medaille in z'n handen gedrukt. „Het was heel emotioneel", vond Hanse. „Er stonden wel 25 fotogra fen om ons heen. We hebben el kaar omhelsd en Charlotte kon haar tranen niet bedwingen. Het leek wel of we elkaar al vele jaren kenden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38