Ook zij zijn van Dietsen bloed W jpjjyr 4 sport 135 voor Oranje 1V - Canadese kajakheid juicht Het materiaal Kleine uitgave, groot plezier vrijdag 10 augustus 2012 Nederlandse Canadees Adam van Koeverden De medailleoogst van Neder land valt niet tegen, maar had veel hoger kunnen zijn. Als hun (voor-) ouders nou gewoon in Nederland wa ren gebleven... door Maarten van Helvoirt Als volgende week dins dag alle Nederlandse medaillewinnaars bij premier Mark Rutte in de Ridderzaal op audiëntie zijn, zwerft nog één olympische held door Den Haag. Goed voor twee keer goud en één keer zilver in Londen. Die kampioen, zwemmer Matthew Grevers, keert na de slui tingsceremonie niet terug naar zijn geboorteland de Verenigde Sta ten, maar naar Den Haag, de stad die zijn ouders een jaar of dertig geleden verlieten om zich te neste len in de buurt van Chicago. „Ik ga mijn medailles laten zien aan mijn ooms en tantes", zei de Ameri kaan in Londen. In 2000, toen hij net 15 jaar was en al duidelijk was dat hij het zwemta- lent van zijn moeder Anja had geërfd, overwoog Grevers om voor Nederland te gaan zwemmen. Hij polste Pieter van den Hoogenband of er voor hem misschien ook een plekje in de olympische ploeg in zat, maar uiteindelijk koos hij toch voor 's werelds sterkste zwemland, zijn eigen Amerika. In Londen is er een heel bataljon medaillewinnaars met Dietsen bloed. Grevers is de grootste kam pioen, maar de andere acht uit de VS, Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zijn samen goed voor vijf keer goud, één keer zilver en twee keer brons. De hockeyers van Australië en de hockeysters van Nieuw-Zeeland - met ieder een trio 'halve Nederlanders' - is ook De neusklem bij Laure Manaudou nog in de race voor een plak. Na tuurlijk, er zijn net zo goed buiten landse sporters met Britse, Duitse of Franse roots, maar het is wel een teken dat het loont om wat ac tiever te gaan rekruteren. Zoals de Nederlandse ijshockeybond en de honkbalbond dat al doen. Grasduinend door de 204 olympi sche ploegen duikt het typisch Ne derlandse voorvoegsel 'Van' veel vuldig op bij de deelnemers. Ze ko men uit Australië, Nieuw-Zeeland, Verenigde Staten, Canada, Zwitser land, Zuid-Afrika, Aruba, Guyana, Bahama's, Chili. Bij de Nieuw-Zee- landse baanwielrenner Simon van Velthooven, die dinsdag met echte Nederlander Teun Mulder ex ae quo derde werd, hoeft NOC*NSF niet aan te kloppen. „Ik draag deze plak op aan mijn land", zei hij. „Aan iedereen in Nieuw-Zeeland die mij gesteund heeft." Van sportnationaliteit wisselen is bovendien niet van de ene op de andere dag geregeld. Een zwem mer mag het eerste jaar niet voor zijn nieuwe land in grote interna tionale wedstrijden uitkomen. We reldtopper Laure Manaudou dreig de na haar olympische titel in 2004 desondanks voor Nederland te kiezen, het land van haar moe der. Ondanks kwetsende uitspra ken van de voorzitter van de Fran se zwembond, bleef ze Frankrijk trouw. Om nog drie wereld- en zes tien Europese titels te winnen. Haar broer Florent werd vorige week olympisch kampioen op de 50 meter vrije slag- De in Spanje uit Nederlandse ouders geboren OlafWildeboer zette in 2005 wel door. Zijn broer Aschwin besloot Spanje trouw te blijven. Waar Olaf een zwemmer in de marge bleef, werd Aschwin vorig jaar Europees kampioen op de 50 meter rugslag. In Londen werd hij op de 100 meter al in de kwalificaties uitgeschakeld. Num mer 1 in zijn heat: de latere olym pisch kampioen Matthew Grevers. Adam van Koeverden (Canada, ka yak): zilver. Ricky Berens (Verenigde Staten, zwemmen): 1x goud, 1x zilver. door Peter van der Meeren LONDEN - Toegegeven: Wayne Gret- zky is bekender, maar Adam van Koeverden is in Canada ook een sportheld. Adam van Koeverden is één van de beste kajakkers ter wereld. Twee keer wereldkampioen op de 1000 en 1500 meter. Goud en brons op de Spelen in Athene. Zilver in Pe king en Londen. Canadese vlagdra- ger in Peking. In zijn geboortestad 5RB Simon van Velthooven (Nieuw-Zee land, baanwielrennen): brons. Rachel Bootsma (Verenigde Staten, zwemmen): goud. Oakville is een straat naar hem ver noemd. „Ik ben trots op mijn af komst en voel me zeker verbonden met Nederland", zeg hij. De vader van Adam, Elmer van Koeverden, is in 1955 geboren in Buren. Hij was twee jaar toen zijn ouders emi greerden naar Canada. „Ik heb een foto waarop mijn grootouders staan op het moment dat ze uit het vliegtuig stappen. Dat was spe ciaal, heeft opa me verteld. De meeste immigranten kwamen Matthew Grevers (Verenigde Sta ten, zwemmen): 2x goud, 1x zilver. Shannon Vreeland (Verenigde Sta ten, zwemmen): goud. toen met de boot." Van Koeverden is 'obsessed by the colour orange'. „Elke keer als Nederland een me daille wint, juich ik hard mee." Hij lacht. „Thuis heb ik een muur oran je geverfd en daarop een schilderij gehangen met koeien. Prachtig." Zijn moeder is Hongaarse enstond aan de basis van zijn sportieve loopbaan. „De hele familie is trots. Via vaders kant heb ik ongeveer 75 neven, nichten, ooms en tantes. Veel dominees." door Peter van der Meeren In de sport draait het om details. Het materiaal is van het grootste belang om een goede prestatie te kunnen leveren. De waterjly fiituro synchro is een prul van een paar euro, maar onmisbaar voor synchroonzwemsters. De waterfly fiituro synchro. Een mondvol voor een dingetje van twee euro dat als de Porsche onder de neusklemmen geldt. De neusklem is het wat op de lachspieren werkende stukje plastic, dat onmisbaar is voor de gracieuze en altijd blij kijkende synchroonzwemster. Zo rond 1925 kwam de Franse marineofficier en uitvinder Yves le Prieur met een apparaat waarmee duikers lang onder water konden blijven. Le Prieur nam een cilinder met samengeperste lucht mee onder water, die via een slang was verbonden met zijn mond. Maar wat lastig was: het water drong zijn neus'binnen. Le Prieur zette daarom een pincenez op, een klemmetje waarmee de neusgaten hermetisch werden afgesloten. Of hij daarom geldt als de uitvinder van de neusklem is de vraag, maar dat is synchroonzwemsters worst. Zij koesteren de klem, omdat ze hun neuzen tijdens de uitvoeringen vooral onder water hebben én ook nog eens ondersteboven zwemmen. De waterfly (watervlieg) voorkomt dat het chloorwater binnenstroomt en beperkt voorts de druk op de neus tot een minimum. Charmant is anders en het is daarom niet vreemd dat de meeste neus klemmen zijn gemaakt van doorzichtig plastic of in huidskleur worden geleverd. Nadeel van de kleurloze klem: als je 'm onder water verliest, kun je het bijna niet terugvinden. Maar goed, twee euro is zo'n ramp niet. Wel is het vervelend als de neusklem tijdens de uitvoering afglijdt. Daarom hebben figuurzwemsters vaak een reserve-exemplaar verstopt in hun zo prachtig glimmende badpak. De waterfly is aan de uiteinden (die in de neusgaten zitten) voorzien van zwarte stipjes, zodat-ie na verlies makkelijker is op te sporen. Er be staan ook metalen neusklemmen met zachte bekleding. Die zijn een hal ve euro duurder, maar dragen iets comfortabeler. Ze zijn in drie maten te koop: small voor het kinderneusje, medium voor de doorsnee-neus en large voor de wat grotere 'gok'. n «y Peter Vanderkaay (Verenigde Sta ten, zwemmen): brons. Florent Manaudou (Frankrijk, zwem men): goud. Cameron van der Burgh (Zuid-Afri- <a, zwemmen): goud. foto's EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35