Afschei doodschieten Zelfs toeschouwers happen naar adem sport31 'Het enige wat ik wilcjmwc §en prima proef neerzetten Geen spijt Column vrijdag 10 augustus 2012 Anky van Grunsven over haar olympische kür. Anky van Grunsven gunt Saiinero een af scheid voor eigen publiek, op Indoor Bra bant, 14 tot en met 17 maart in Den Bosch. is, of was, bleef het in de groep al tijd rustig. De sfeer is al weken re laxed en rustig. En Van Ass zette ondertussen, op zijn manier, een fors aantal spelers op scherp. Rob bert Kemperman werd voor de laatste Champions Trophy in de cember gepasseerd, beulde zich zelf vervolgens af met personal trainer Mare Lammers en speelt nu als een heel grote meneer. San- der Baart viel zelfs twee keer af, maar draait in Londen soepeitjes mee. 'Keeper Jaap Stockmann werd geprikkeld door oudgedien de Klaas Veering tijdelijk bij de groep te halen. Tel daar de uitste kende vorm van een aantal ande ren (Van der Horst, De Voogd, De Wijn) en de formidabel lopende strafcorner van Roderick Weust- hof en Mink van der Weerden bij op en het succes van Oranje is ver klaard. Nu met zilver naar huis gaan zou dan ook alsnog een domper zijn. Zeker na zo'n halve finale. Het thuisspelende Groot-B rittannië werd zoek gespeeld. Dit is het hockey dat Van Ass al een jaar voor ogen heeft: met snelheid als grootste wapen. Het was voor de Britten niet te belopen. En dat met een wissel minder aan Neder landse kant. Want voor Klaas Ver meulen lijkt het toernooi voorbij. De mid-mid viel na vijf minuten uit met een ogenschijnlijk zware schouderblessure. Reservespeler Tim Jenniskens lijkt zich te kun nen gaan opmaken voor een fina le. Ook Van der Weerden kon het duel niet uitspelen. Het is de enige domper op een onvergetelijke avond. En zoals de ploeg nu speelt, kan ook uit zo'n tegenslag weer energie worden gevonden. Daniel Fogg (I) en David Davies door Maarten van der Weijden Opeens sta ik daar, op het steigertje. Ik heb gewonnen, maar ben vooral verbaasd. Heb ik ECHT gewonnen? Sport is een mooie voorbereiding op het leven en ik zal ik mijn hele leven met te vredenheid terugkijken op dat ik voor één ding mijn stinkende, stinkende best heb gedaan. Dat ik jarenlang keihard heb getraind en dat het ge lukt is. Toch zal iemand anders vandaag 'mijn' titel in het openwaterzwemmen winnen. Dat ik de gouden medaille niet verdedig, is de juiste keu ze. Ik was in koud water nooit op mijn best en The Serpentine in Londen is behoorlijk koud. De concurrentie is sterk. En ik heb de afgelo pen vier jaar goed besteed. Ik heb geen spijt. Wie gaat dan wel winnen? Openwaterzwem men is een tactisch spel - als je achter iemand aanzwemt, heb je stroming mee. Zo ontstaat eenzelfde spel als bij wielrennen, daar kan erva ring tellen. Maar het gaat ook over gewoon hard zwemmen. De beste duurzwemmers ter wereld proberen het met weinig openwaterervaring. David Da- vies pakte in Peking zilver, waar hij eerder een medaille op de 1500 meter won. Zijn gebrek aan openwaterervaring zorgde ervoor dat die lange, kale jongen uit Nederland won. Oussama Mellouille heeft nu dezelfde rol als David Davies toen. Hij is de olympisch kam pioen 1500 meter van Peking, pakte in Londen brons en doet mee in het open water. Ook Da- niell Fog heeft al de 1500-meterfinale in het zwembad gezwommen. Zij zijn kanshebbers, vanwege hun zwemsnelheid. Spyridon Giatonnis haalde ook de finale in het zwembad in Peking en heeft zich afgelopen vier jaar volledig op het openwaterzwemmen gericht. Daarnaast hebben we ook nog Thomas Lurz, die zijn cirkel rond kan maken, zijn fami lie rust kan bezorgen. Zij zijn kanshebbers, van wege hun openwaterervaring. Wie het ook wordt, ik hoop dat we een geweldige wedstrijd zien. Ik gun iedereen goud, maar zet mijn geld op Daniell, Ossouma, Spyridon en Thomas. Maar goed, wat zegt dat... Sport is niet voor niets een goede voorbereiding op het leven: soms verloopt alles anders dan je verwacht. www.maartenvanderweijden.nl ©mvdweijden Op papier was Groot-Brittannië een geduchte tegenstander-van het Nederlands hockeyelftal. Op het veld bleek daar gisteravond niets van. Met wervelend spel werden de Britten keihard uit het olympisch toernooi geke geld: 9-2. door Rik Spekenbrink moest daarin verandering bren gen. Maar de voorbereiding op de Spelen verliep uiterst onrustig en de ploeg werd al afgeschreven voordat het toernooi was begon nen. Er was kritiek op het selectie beleid, de verdediging leek kwets baar. Maar: „We rekenen in Lon den af', bleef Van Ass herhalen. De vergelijking met het goud in Australië twaalf jaar geleden gaat dan ook mank. Destijds was er to tale anarchie en het had niets ge scheeld of Oranje was na de gröepsfase al uitgeschakeld ge weest. Een mirakel bracht de ploeg naar het goud. Zoals oud speler Jacques Brinkman in Ande re Tijden Sport zei, het was goud ondanks bondscoach Maurits Hen driks, niet dankzij. Hoewel Van Ass niet de meest po pulaire bondscoach van het land Weusthof (I) en Jolie kunnen hun ge luk niet op. foto ANP LONDEN - Is twaalf jaar na het won der van Sydney een wonder van Londen in de maak? Ja, want hoe de olympische hockeyfinale tegen Duitsland morgenavond ook af loopt, de wedstrijd van gistera vond zal voor altijd legendarisch blijven. Na de ongekende wervel show tegen Groot-Brittannië (9-2) gaat Oranje natuurlijk nog maar voor één ding: goud. Deze ploeg lijkt door niets en niemand meer af te stoppen. Zelfs de mensen op de tribune moesten even bijkomen van het duel. Wat hadden zij vanavond meegemaakt? De wedstrijd in de Riverbank Arena ging als een hoge snelheidstrein aan de toeschou wers voorbij. Zorgde het massaal meegezongen God Save the Queen al voor kippenvel, het spel van het Nederlands elftal in het hol van de leeuw was ongekend, van begin tot eind. Negen treffers, de ene nog mooier dan de andere, in een halve finale op de Spelen. Zo goed had Oranje al geen jaren meer gespeeld. Misschien zelfs wel helemaal nooit. Sinds het EK van 2007 won de Ne derlandse mannenploeg geen groot toernooi meer. Bondscoach Paul van Ass, ongediplomeerd, Adelinde Cornelissen tijdens haar zilveren kür in een afgeladen Greenwich Park. foto Robin Utrecht/ANP thuisvoordeel heeft ongetwijfeld meegespeeld. Toch kan ik hier wel mee leven." Tineke Bartels, in bezit van twee zilveren olympische dressuurme- dailles, pleitte ook voor meer dui delijkheid. „Maar goed, je weet dat als je dressuur doet, je hiermee moet leven. Als je daar niet tegen kunt, moet je deze sport niet doen. En dat valt niet mee. Want we houden zo van paarden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31