Janssen zou jury het liefst 301 sport De 'miracle man' mag trots zijn op zichzelf Fish Chips Hello Waalwijk! vrijdag 10 augustus 2012 Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 Eelco Sintnicolaas zag gisteren zijn olympische ambities in de meerkamp gesmoord door een slecht optreden tijdens het discuswerpen. Nederland wint voor de vijfde keer op rij een medaille op hetzelfde on derdeel (dressuur individueel). door Rik Spekenbrink Na twee weken heeft ie dereen zo zijn vaste stekje in het grote pers centrum op het olym pisch park. Wij treffen het, want onze buren zijn van Fox News Ra dio. En dat zorgt iedere dag weer voor momenten van geluk. Ze zijn met z'n tweeën bij Fox, de zender van Rupert Murdoch. Er is een blonde dame van een jaar of dertig. Niks aan de hand. Haar mannelijk collega is echter een fantastisch stripfiguur. Meet Phillip Ittner. Grote vent, glimmend kale kop, vette ring baard en vooral: een Amerikaans accent zoals je nog nooit hebt ge hoord. Niet een beetje, maar gi gantisch over de top. Zijn werk be staat hoofdzakelijk uit twee din gen: het inspreken van voice- overs en hij wordt een paar keer per uur gebeld voor een simpel ge sprekje met de presentatoren in The States. Dat klinkt ongeveer zo: 'Hellooooooo New York! Yes, another GREAT day here at the Olympics, where team JOE ES EE won another SIX golden medals.' Om vervolgens uit te leggen hoe fantastisch, geweldig en uniek de ze Olympische Spelen zijn. Ieder een geniet mee want onze vriend schreeuwt het uit. Fascinerend. Ook inhoudelijk, want het gaat eigenlijk maar om één ding voor Fox: de strijd tus sen Team JOE ES EE en China in het medailleklassement. Het feno meen Bolt, het wonder van Epke, het drama van Liu Xiang, de luis teraars van Fox krijgen er weinig van mee. Het is JOE ES EE voor en JOE ES EE na. Bij het nieuws dat Fox de rechten van de eredivisie krijgt, namen onze gedachten al snel een loopje. Stel je voor, Phillip Ittner in het Mandemakers-stadion bij RKC- NAC. Hellooooooo Waalwijk! Bondscoach dressuur Sjef Janssen was verbolgen over de zilveren plak van Adelin- de Cornelissen. De amazo ne had goud moeten krij gen, vond hij. door Renze Lolkema Mochten afgelopen nacht zeven juryle den dood zijn gevon den, dan hoeft CSI Londen niet in actie te komen. De dader is bij verschillende Neder landse media bekend. Scodand Yard kan na het lezen van de kran ten vanochtend direct tot arresta tie van Sjef Janssen overgaan. De bondscoach van de Nederlandse dressuurruiters was gisteren zo te leurgesteld in de uitslag van de olympische kür op muziek dat hij maar één oplossing wist om dit te voorkomen: „Allemaal doodschie ten", zei hij direct. Voer de duidelijkheid: Janssen zei het met een lach. Toen verslagge vers vroegen of hij het een schan de vond dat bij de gouden proef van Charlotte Dujardin een aantal fouten niet was meegewogen, zei hij nogmaals: „Moet ik nu nog meer zeggen? Ik heb toch al ge zegd dat ik ze dood wil schieten." Janssen vond, net als veel andere Nederlandse insiders dat Adelinde Cornelissen met haar kür goud had verdiend. „Dit heeft heel veel te maken met thuisvoordeel. In de ze ambiance jureren geeft onge looflijk veel druk. Als je daar bene den zit met 23.000 mensen schreeuwend in je rug, dan is het lastig om objectief te blijven. Als Charlotte Dujardin Franqaise zou zijn geweest, had ze niet gewon nen. Ach, ik blijf er stoïcijns onder. We hebben dit al vaker meege maakt, dit is de zoveelste tik." De zilveren Cornelissen wilde er geen drama van maken. „Ik ben blij met met deze medaille en su perblij met het optreden van mijn paard Parzival", aldus de Drentse. „Ik heb de proef van Charlotte niet gezien, ik kan er dus ook geen oordeel over geven. Maar met dit zilver ben ik supergelukkig." Toch bleven de Nederlanders op Greenwich Park spreken van een controversiële uitslag. Wim Ernis, het enige Nederlandse jurylid, stond ook alleen in zijn oordeel. „Ik vond Adelinde de beste. Maar de verschillen waren heel klein." Jan Peeters, lid van het driekoppi ge panel dat toezicht houdt op de jury, werd al gefeliciteerd door zijn collega's. „En toen kwam de defini tieve uitslag. Wij konden niet in grijpen, bij de Grand Prix en de Grand Prix Special mogen wij wel ingrijpen. Dan corrigeren we soms, wij kunnen de beelden ver traagd terugkijken. Maar nu is een protest niet mogelijk. Mijn per soonlijke mening is dat Adelinde had moeten winnen, Charlotte maakte twee foutjes. Maar van de Britten zijn op dit toernooi al eer der fouten vergeven." Volgens Janssen heeft de dressuur een schandaal nodig zoals in Salt Lake City bij het kunstrijden. Na enkele omstreden incidenten werd een code of points ingesteld, een soort handboek voor juryleden dat helpt bij het beoordelen van oefeningen op verschillende ni veaus. Bovendien wordt sindsdien de hoogste en laagste score van de zeven leden weggestreept, om een objectievere uitslag te krijgen. Janssen: „De hele jurering is in die sport op zijn kop gezet. In onze sport is het jureren niet meege groeid met de ontwikkelingen. We kunnen bovendien wel wat profes sionele juryleden gebruiken. Als jij een petje opzet en je baard laat staan, mag je hier al jureren." Janssen verwees naar het turnen waar rekstokspecialist Epke Zon derland dinsdag aan zijn olympi sche oefening begon met de hoog ste moeilijkheidsgraad. „Hoe vaak denk je dat Anky van Grunsven hier al niet tegenaan is gelopen? Die is zo vaak tweede geweest ter wijl ze beter was. Je moet blijkbaar veel en veel beter zijn dan de rest. Bij een gelijkwaardige oefening, winnen wij niet. Waarom niet? Omdat wij een klein klotelandje zijn." Edward Gal, gisteren negende, maakte minder stennis dan veel zijn landgenoten. „Ik vond Char lotte namelijk ook goed. Maar het Jelle van Gorkom foto ANP door Edward Swier LONDEN - Bondscoach Bas de Be ver had hem na de vierde manche even bij zich geroepen. BMX'er Jel le van Gorkom uit Lichtenvoorde wist dat zijn kansen op het berei ken van de halve finales verkeken waren. Er was weliswaar nog één ritje te rijden, maar het was voor bij. „Bas zei me dat hij trots op me was. Net zo trots als wanneer één van die andere gasten olympisch kampioen wordt. Mooie woorden natuurlijk, maar ik koop er niks voor", zegt een teleurgestelde Van Gorkom, het gezicht wat grauw. Hij weet in zijn achterhoofd dat hij blij moet zijn dat hij Londen überhaupt gehaald heeft. Eind maart, bij een wereldbeker in het Amerikaanse Chula Vista, kwam Van Gorkom keihard ten val. Niets bijzonders eigenlijk in het BMX. Alleen waar anderen doorgaans weer opstaan, bleef hij liggen. Met een helikopter ging het naar het ziekenhuis, daar werd hij kunstma tig in coma gehouden. De schade: een flink beschadigde knie, kneu zingen overal, gebroken ribben, een hersenschudding en een inge klapte long. Ieder ander zou nooit meer opstappen, maar Van Gor kom moest en zou naar Londen, zo snel als het weer mocht zat hij weer op de fiets en in het kracht honk. En dus was hij, zoals de overenthousiaste speaker deze da gen op de spectaculaire BMX-baan in Londen al meermalen zei, a mi racle man. Na een mindere kwalificatietijd, die al een indicatie gaf dat zijn con ditie nog niet voldoende is, kwam Van Gorkom er in de kwartfinales ook niet aan te pas. Het lichaam werkte niet mee. De schouder en knie zeurden na de vijf heats. De teleurstelling dat zijn kansen op goud verkeken zijn, deed echter veel meer pijn. Nog wel. „Mentaal is de pijn nog veel erger dan fy siek. Misschien dat ik er straks, over een tijdje anders over denk. Maar nu ben ik vooral leeg." Het is tijd om de zinnen te verzet ten. Vandaag zal hij zijn teamgeno ten aanmoedigen. Raymon van der Biezen uit Hee- sch en Twan van Gendt uit Veld- driel werden beiden eerste in hun serie. Ze hebben in de halve fina les opnieuw het recht om bij de lo ting de baan te kiezen. Bonds coach De Bever (uit Macharen) kon toch tevreden terugkijken op de kwartfinales. „Supertevreden zelfs. Ik wist dat Raymon en Twan in orde waren, maar dit vond zelfs ik er indrukwekkend uitzien." En na alle aanmoedigingen gaat Van Gorkom op vakantie. „Bali of zo, dat lijkt me wel lekker. Juist, daar waar ze geen BMX-baan heb ben." zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30