'Gemeen9 pc-virus V 21 zeeland Met radiostilte voorkom j< vrijdag Rumble De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Een nieuw agressief virus legt computersystemen plat bij diverse gemeentes en instellingen. Verwacht wordt dat het aantal besmettingen vandaag nog verder oploopt. vrijdag 10 augustus 2012 door Jan van Damme Zo, en, lekker uitgerust zeker? Ik knikte. Na vier weken vakantie kun je moeilijk anders. U moest eens weten. Anderhalve week geleden arriveerde een nieu we i-Phone. Een dag later sms-te mijn jongste zoon vanaf zijn stu dentenkamer in Nijmegen: 'Spelle tje rumble spelen, dat kun je heel simpel downloaden'. Ik typte netjes terug dat ik het ap paraat net uit en aan kon zetten, en dat mé dat voorlopig wel ge noeg leek. De volgende dag stond zoonlief op de stoep. Niet zo digibeetach- tig doen, straalde hij uit. Rumble bleek niks anders dan boggle, het woordspelletje met beletterde dobbelstenen dat we speelden toen hij klein was. Daar rinkelde een belletje. Afgelo pen jaar had ik collega's met krin gen onder de ogen op de redactie zien verschijnen, omdat ze zo no dig 'wordfeud' moesten spelen. Toen me duidelijk werd dat dat een elektronische versie van scrab ble was, heb ik me daar hooghar tig afzijdig van gehouden. Zeker een beetje verslaafd raken aan een uit de oude doos gehaald woord spel. Wordfeud is uit, rumble wordt de nieuwe hype, vertelde mijn zoon. Dus: doe nou ook maar eens hip. Bril op, focus op het wel erg klei ne schermpje, typevinger in de aanslag. Twee minuten speeltijd, zestien letters lukraak. Een - teen - neet - ten- nee - ene - tenen. Verroest, het was echt het oude boggle. Met nog geluidjes ook: een belletje als je de twee keer woordwaarde verzilverde. De knop 'revanche' lichtte op na dat ik dramatisch verloren had. Een tweede potje. Een derde. De stand na een bijna doorwaak te nacht was 31 verloren, 1 gewon nen. Opgeven? Letters zijn mijn werk! 'Je leert het al', smilede junior in zijn recentste whatsappje. Nu ik weer in de warme aandacht van mijn collega's ben opgeno men, voel ik me wel plusminus af gekickt Rumble moet maar op de herfstvakantie wachten. Herfst - hes - erf - erft - fret - heft. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ina28| een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n/gsi ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan Zeker dertig instellingen, waar onder gemeenten, bedrijven en universiteiten, zijn getroffen door een nieuw computervirus. De meldingen en omvang wor den momenteel in kaart ge bracht. Het is nog onduidelijk waar het virus vandaan komt. DEN HAAG - Het nieuwe computer virus Dorifel heeft bijna driedui zend besmettingen veroorzaakt. Zeker zo'n dertig organisaties, waaronder veel gemeenten, zijn ge troffen door het virus dat pc-syste- men binnendringt om bank- en in loggegevens te stelen. Onder de getroffen instellingen zijn de gemeenten Borsele, Venlo, Den Bosch, Tubbergen en Nieuwe- gein, de Universiteit Utrecht, het ministerie van Onderwijs, het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en netbeheer der Westland Infra. „Het gaat om een gemeen virus", zegt Joost Bijl van cyberbeveili gingsbedrijf Fox-IT. „Het maakt be standen kapot en verspreidt zich via de netwerken van bedrijven en organisaties, waardoor alle pc's die daarmee in contact staan risico lo pen." Het is zeker niet uitgesloten dat het virus zo een veelvoud aan pc's besmet, aldus een woordvoerster van het National Cyber Security Center (NCSC). De meeste antivirussoftware is in middels wel aangepast zodat het de boosdoener kan herkennen en uitschakelen. Tot gisteren was Do rifel onzichtbaar voor virusscan ners. Het virus zoekt naar bank- en in loggegevens om zo bankrekenin gen te kunnen plunderen, zegt Bijl, maar infecteert niet de inter- netbankierssites van de banken. Dat tot nu toe vooral gemeenten besmetting melden, is volgens Bijl toeval. „Bij gemeenten is het van wege de publieke functie eerder zichtbaar dat een systeem is stilge legd. De werkwijze van het virus geeft alle reden om aan te nemen Ook het gemeentehuis in Weert is getroffen door het virus. Medewerkers zijn tijdelijk overgeschakeld op typemachines. foto John Peters dat bedrijven er net zozeer last van hebben." XDocCrypt/Dorifel, zoals het vi rus voluit heet, beschadigt Micro soft Office-bestanden (documen ten met de extensies .docx of .xlsx) en maakt deze onleesbaar. Als de bestanden worden geopend, kan het virus zich via gekoppelde net werkschijven verspreiden. Dorifel verspreidt zich via syste men die eerder besmet zijn ge raakt met het Citadel/Zeus-bot- net, dat eerder binnendrong in naar schatting enkele tienduizen den pc's. Nieuw aan het Dorifelvirus is dat het zich niet via de 'gebruikelijke' kanalen, zoals e-mailattachments en websites voortplant, zegt Joost Bijl. „Dat het in eerste instantie niet werd opgemerkt, is niet zo bij- 3K£C0IS38S£2S8S522! 5rRSSKS5K315K»0&XI3SK385SX-.» Het ziet er naar uit dat de Veiligheidsregio Zee land te veel vasthoudt aan het gezegde: spreken is zilver, zwijgen is goud. ier dagen geleden werd voor het Kreken- gebied en de Ooster- schelde bij Ouwerkerk groot alarm geslagen. door Melita Lanting In vaktermen een 'grip 3': de op een na hoogste staat van paraat heid van hulpdiensten en bestuur ders. Een zeer ingrijpende beslis sing. Niet alleen wordt er dan een crisisteam geformeerd om de situa tie op provinciaal niveau aan te pakken. Er komt ook één centrale communicatie vanuit de Veilig heidsregio om inwoners zo snel en adequaat mogelijk te informeren over de dreigende situatie. Maar de afdeling communicatie van de Veiligheidsregio kwam niet met nadere informatie naar bui ten. De radiostilte na het groot schalige alarm duurde bijna een uur. Een uur waarin de door alle moderne technieken gealarmeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2