261 Zorg voor oren in de vakantie vrijdag 10 augustus 2012 Vakantie is niet alleen ontspan nend. Er kunnen tijdens het verblijf - vaak in het buitenland - lastige klachten optreden. Zoals oorproble men. Wat kun je zelf doen tegen ontstekingen of ploppende oren in het vliegtuig en wanneer is het be ter om niet zelf te dokteren? door Rietje Krijnen illustratie Job van der Molen e familie Timmerman heeft een prachtig vakantieoord gevonden, voorzien van een zwembad met uitzicht tot aan de Middellandse Zee. De drie zoons zitten elk moment van de dag in het zwembad. De middelste van 14 jaar, Evert, klaagt op een ochtend dat hij zich niet zo lekker voelt. Zijn moeder ziet dat het oor erg rood is. De thermometer die altijd meegaat op reis, laat zien dat hij 39 gra den koorts heeft. Hij gaat de tent in met een ventilator vlakbij. Ondertussen wordt gebeld met de huisarts in Nederland. Het de vies: ga naar een arts in Italië. Astrid Timmerman: „Ik ben daar altijd wat huiverig voor, omdat in Zuid-Europese lan den sneller antibiotica wordt voorgeschre ven. Uiteindelijk zijn we via de campingeige naar toch bij een arts terechtgekomen. Evert had een oorontsteking. Die heeft hij wel va ker gehad, maar nooit in de zomer. Ik dacht dat het met vervuild water te maken had en heb dat ook gemeld bij de camping." De vermoedens van Astrid zijn niet juist. Het is niet hét vervuilde water waardoor haar zoon een ontsteking opliep, maar wel het veelvuldige zwemmen. Roger Damoi- seaux is verbonden aan het Universitair Me disch Centrum Utrecht, afdeling huisartsge neeskunde. Hij heeft als speciaal aandachts terrein 'de oren'. „Als het over oorontstekin gen gaat, kun je grofweg twee versies onder scheiden: een middenoorontsteking en een gehoorgangontsteking. Een middenooront steking komt meestal in de koudere maan den voor bij een griep of een verkoudheid. De gehoorgangonsteking is een heel ander verhaal. Die treedt op in de zomer en dan vooral bij wat oudere kinderen of volwasse nen." Vervuild water heeft niets met de ontste king te maken, zo legt hij uit. „In de gehoor gang zit oorsmeer. Dat heeft een bepaalde zuurgraad en daardoor krijgen bacteriën van buitenaf geen vat op de gehoorgang. Zit er te weinig oorsmeer in - door veelvuldig zwemmen bijvoorbeeld, dan kunnen bacte riën een goede voedingsbodem vinden. Soms is het een kleine ontsteking die van zelf oplost. Blijft het aanhouden, dan zijn druppels om de gehoorgang aan te zuren eventueel aangevuld met corticosteroïden (ontstekingsremmers) prima." Er zijn ook situaties waarbij een ontsteking uit de hand loopt, zoals bij Evert. Dan is het zeker zaak een arts te bezoeken. „Heb je het over een toestand met een grotere ont steking en koorts, dan is antibiotica echt wel op zijn plaats. Je moet daarmee niet blij ven doorlopen. Heeft iemand diabetes, dan is het extra opletten geblazen, omdat diabe ten gevoeliger zijn voor ontstekingen." De moeder van Evert vertelt dat het niet de eerste keer is dat hij er last van heeft. Ze ty peert haar zoon als een 'orenkind': „Als er ergens een oorontsteking kan ontstaan, dan heeft hij die ontsteking wel". Damoiseaux: „Dat kan. Sommige mensen hebben daar gewoon eerder last van. Je kunt aanzurende druppels meenemen op vakantie. Die zijn op recept bij de huisarts verkrijgbaar. Mocht het oorsmeer uit de ge hoorgang worden gespoeld, dan kan je drup pelen. Overigens geldt niet alleen het risico voor zwemmen, maar ook voor wassen met zeep. Vaak het haar wassen, draagt niet bij aan een evenwichtige 'oorcultuur'." Oordopjes kunnen helpen om de gehoor gang te beschermen. Dit gaat weer niet op voor kinderen met buisjes. „Die moeten niet onder water zwemmen, omdat oordop jes niet waterdicht zijn!" Een ander oor-aspect is het ploppen van de oren bij het stijgen en dalen in het vliegtuig. Bij het dalen ontstaan eigenlijk de meeste klachten, omdat de buitendruk dan toe neemt. Dat voel je op je trommelvlies. Het betekent dat je goed moet 'klaren', door te slikken of te gapen. Dat lukt niet altijd als je verkouden of allergisch bent. Dan is de buis van eustachius (de verbinding tussen neus en oorholte die zorgt voor een goede druk- verdeling bij het trommelvlies, red) ver nauwd." Voor kleine kinderen is vliegen erg lastig omdat ze niet goed weten hoe ze precies moeten slikken om hun oren 'vrij' te krij gen. Damoiseaux: „Als je dit voor wilt zijn als ouder, kun je een baby of peuter iets la ten drinken. Door het slikken gaan de oren meestal 'open'." Volwassenen die er gevoe lig voor zijn, kunnen paracetamol innemen voor het vliegen. Echt grote schade kan er niet optreden, zegt Damoiseaux. „Hooguit klapt het trommelvlies naar binnen. Dat is pijnlijk, maar dat komt vanzelf weer goed." reageren? gezondheid@wegener.nl Oefenen met gewichten gaat ontstaan diabetes tegen Krachttraining helpt om bij man nen het ontstaan van type 2-diabe- tes te voorkomen. Het was al be kend dat lichamelijke beweging preventief kan werken. Voor men sen die minder mobiel zijn, kan trainen met gewichten een goed alternatief zijn voor (hard)lopen. Amerikaanse en Deense onderzoe kers bestudeerden de gegevens van 32.000 mannen. http://bbc.in/Mp9ADa Creatine versterkt effect van pillen bij' diepe depressie Vrouwen met een ernstige depres sie kunnen een opmerkelijk sup plement gebruiken om weer op te knappen: creatine. Dat is vooral bekend van bodybuilders die snel spieren willen kweken. Een dage lijkse dosis van 5 gram zorgde er voor dat proefpersonen twee keer beter en ook sneller reageerden op antidepressiva dan vrouwen die alleen medicatie kregen. http://bit.ly/Nk3jcM Ontstaan van maculadegeneratie ontrafeld Amerikaanse wetenschappers denken op termijn het ontstaan van de oogziekte maculadegenera tie (MD) te kunnen voorkomen. MD ontstaat als door een tekort aan het enzym DICERi giftige mo leculen opbouwen, die een ontste kingsreactie uitlokken waardoor de patiënt deels blind wordt. De onderzoekers blokkeren een on derdeel van dit proces. http://bit.ly/PCe6hZ Neiging tot flauwvallen blijkt deels aangeboren De neiging tot flauwvallen is deels aangeboren. Dat hebben Amerikaanse neurologen ontdekt. Flauwvallen is een sterke lichame lijke reactie op bijvoorbeeld stress of het zien van bloed. Uit onder zoek onder 51 paar tweelingen bleek dat eeneïge tweelingen bijna twee keer zo vaak allebei de neiging tot flauwvallen hadden als twee-eiige tweelingen. http://bit.ly/Nytqf9 Proef met 'polypil' geeft hoopvolle resultaten Een 'polypil' met daarin een stati- ne en een bloedverlager kan jaar lijks duizenden hartaanvallen en beroertes voorkomen. Dat zeggen Engelse onderzoekers, die 84 proefpersonen van boven de 50 jaar drie maanden dagelijks zo'n pil gaven. Daarna kregen ze drie maanden een placebo. Hun bloed druk zakte door de polypil en het 'slechte' LDL-cholesterol ook. http://bit.ly/NXjMq5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26