zeeland 125 jaar forel in Veerse Meer r n 45 \Hogazon.rii l KOZIJNEN «ZONWERING DAKKAPELLEN brieven AL 30 JAAR MARKTLEIDER IN KWALITEIT! 50% "mmm 1 vrijdag 10 augustus 2012 Zeeland is een heel veelzijdige provincie voor sportvissers, daar kan de toeristische markt op inspelen. Ton de jonge uit Vrouwenpolder Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl met als gevolg derving van inkom sten voor de ondernemers, Ret- ranchément wordt moeilijker be reikbaar en de schade die verdere verzilting van de omgeving zal aan richten. Willen velen dat? Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Werkgelegenheid Opmerkelijke reactie van de voor zitter van de ondernemingsraad van Philips Terneuzen op de op roep voor behoud werkgelegen heid van de fractievoorzitter van TOP/Gemeente Belangen van de Terneuzense raad. Giel van Boom heeft al meerdere malen gepleit voor behoud van de werkgelegen heid in Zeeuws-Vlaanderen bij de bouw van de tunnel Sluiskil en de uitbreiding van het sluizencom- plex in Terneuzen. Of zoiets haal baar is, hangt voor een belangrijk deel af van de bereidheid van de grote bedrijven en aannemerscom binaties om daar gehoor aan te ge ven, maar je kunt je er wel 'hard' voor maken. De or-voorzitter moest de oproep van Giel van Boom ondersteunen en zich reali seren dat zijn bedrijf ook wel eens in aanmerking kan komen voor overplaatsing naar het buitenland. Het zo denigrerend uitlaten over de plaatselijke politiek, die niet op de hoogte zou zijn van de situatie in zijn bedrijf, is niet bevorderlijk voor het gezamenlijk optrekken voor behoud werkgelegenheid in onze regio. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil 't Zwin Van een burgemeester van Knokke kun je begrijpen dat hij geen juridi sche strijd aangaat met zijn over heid. Als hij echt tegen is, mag hij toch ook gebruikmaken van zijn democratische rechten op een juri dische strijd. We hopen evenwel dat het geen voorbeeld is voor raad van Knokke en al zeker niet voor de getroffen bewoners en bewer kers van de 110 Vlaamse hectares die de uitbreiding van 't Zwin gaat kosten. De overige 10 hectare lig gen op Nederlands grondgebied en staan bekend als het orchidee ën-weitje. Nu een prachtig stukje natuur vlakbij de Internationale dijk. Andere effecten van deze 'ver geten ontpoldering' voor met na me het dorp Retranchement zijn: 't verdwijnen van een camping Acute zorg De ervaren huisarts van de huisart senpost verwijst nu buiten kan tooruren door naar een onervaren arts in opleiding op de spoedeisen de hulp van een ziekenhuis. Chi rurgen of gynaecologen zijn niet aanwezig, dit is een ernstige sys- teemfout. Met de komst van SEH-artsen verwijst een huisarts door naar een huisarts. Dit is een kwaliteitsverbetering, maar is meer van hetzelfde en voor echte spoedgevallen zeker geen tijds winst. De kosten van een gemid deld SEH-consult zijn nu al 5 keer hoger dan bij een huisarts of 3 keer hoger dan bij een HAP. SEH en HAP overlappen waardoor de spoedzorg keten niet optimaal is en kosten hoger zijn. Landelijke ad viezen gaan uit een spoedpost waar de huidige SEH en HAP wor den samengevoegd. Een zieken huis behandelt dan alleen de meer complexe zaken en traumatologie. De politiek moet de regie over on ze basisvoorzieningen opeisen en dit niet aan alleen de vrije markt overlaten. H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Telegram Het versturen van een telegram ging voorheen met telex of nog vroeger per telegraaftoestel, zie krant dinsdag. Dat gebeurde zo op het postkantoor, maar bij ons ging het anders. In de jaren 60 hadden wij thuis een telefoontoestel staan waarop we alleen gebeld konden worden door de PTT. In de avond uren en weekeinden konden we ge beld worden om een telegram op te nemen. We hadden alle soorten telegrammen liggen; gewone, maar ook verschillende soorten felicita tie-telegrammen. Die telegrammen werden door ons zelf geschreven en in de daarbij behorende enve lop gestopt. Daarna werden de tele grammen door ons bezorgd in on ze woonplaats Hoek, door weer en wind op de fiets tot in de Braak man en het Boerengat toe. Annie van Es Coxstraat 82, Kapelle Bijna 45 jaar geleden zette de Deltafederatie voor het eerst forellen uit in het Veer- se Meer. Destijds waren het regen boogforellen en beekforellen. In 1998 werd het 30-jarig jubileum van het forellenproject in het Veer- se Meer gevierd. In 1996 zijn bij wijze van proef ook zeeförellen uitgezet. Dat was toen geen succes, door de warme zomers die volgden. In de loop van de jaren hebben de forellen nogal eens met tegensla gen te kampen gehad. Zo waren de warme zomers van 1996 en 1997 slecht voor met name de zee forellen. In het meer ontstond veel zuurstofloosheid. Tot overmaat van ramp kregen de vissen in toe nemende mate last van infecties, veroorzaakt door de zalmluizen. Die zalmluizen lijken een steeds groter wordende plaag voor de fo rellen te worden. Dat zijn kleine kreeftachtige beestjes die zich met hun bek en pootjes aan de huid van de vis vasthechten. Vissen die het gezelschap van deze diertjes krijgen doen er van alles aan om ze kwijt te raken. Zo schuren ze langs stenen om van de zalmluis af te komen. Daarbij komt het niet zelden voor dat de forellen zich verwonden, wat weer infecties tot gevolg kan hebben. Erger nog; hoe zouter het water hoe beter de zalmluis gedijt. En juist door de in gebruikname van het doorlaatmid- del de Kats Heule neemt het zout gehalte van het Veerse Meer alleen maar toe. Overigens staat dit nega tieve effect van de Katse Heule te genover een aantal positieve gevol gen van de ingebruikname van het doorlaatmiddel. Zo is de waterkwa liteit van het Veerse Meer aanzien lijk verbeterd en komen ook weer nieuwe vissoorten zoals zeebaars jes in het water voor. Daar komt bij dat de vissen - in vergelijking tot de regenboogforel len en de beekforellen - vrij klein waren en daarmee een interessan te prooi voor aalscholvers. Dat al les was in 1998 aanleiding voor de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij om te besluiten niet langer meer zeeforel in het Veerse Meer uit te zetten. Vorig jaar heeft de organisatie Sportvisserij Zuidwest Nederland bij de om het Veerse Meer liggen de gemeenten en de provincie Zee land aangeklopt om subsidie om toch weer zeeförellen uit te zetten. Dit najaar zouden 25.000 zeeforel len (7000 kilo kleine van 300 gram en 1000 kilo grote forel van 500 tot 1000 gram) losgelaten worden. Omdat twee gemeenten afhaak ten, ging dat project de ijskast in. President Rooseveltlaan 735 I montage! 100% ZEKERHEID! GÉÉN AANBETALING! 4383 NG Vlissingen B T 0113 - 56 40 04 T 0118 - 41 84 77 info@hogazon.nl www.hogazon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25