Computervirus slaat toe 'Accepteren dat straat blank staat' Kip gejat voor bbq Mossels Oosterscheide niet besmet Tientallen bedrijven in Zeeland zijn getroffen door Frank van Cooten heinkenszand - Tientallen bedrij ven in Zeeland zijn getroffen door het zeer agressieve computervirus Dorifel. Het virus dook woensdag op in het computernetwerk van de ge meente Borsele. Dat is waarschijn lijk gebeurd via een e-mail of een link van een valse incasso-aangifte. door Peter Ullenbroeck breda - Nederland moet accepte ren dat straten en pleinen in de toekomst vaker blank komen te staan na een stortbui. Dat zegt directeur Hugo Gastkemer van de Stichting Rioned, de koepelorgani satie voor de riolering en het (stedelijk) waterbeheer in Neder land. „Veel mensen zeggen na zo'n bui dat de gemeente het riool moet verbeteren. Maar dat is kostbaar. Bovendien: straten en pleinen zijn ook onderdeel van het riool. Net zoals dat in andere landen het ge val is, alleen willen we dat hier nog niet zo zien." Gastkemper vindt, nu door de klimaatverande ring het aantal hoosbuien toe neemt, het acceptabel dat een straat gemiddeld eens in de twee jaar 'een uurtje' blank staat. Zoals begin juli in Zeeland en Brabant, toen na enorme hoosbuien op tal van plaatsen de wegen onderlie pen. Stichting Rioned adviseert huis- en winkeleigenaren zich ook zelf te wapenen tegen de verwachte toekomstige wateroverlast. Een drempel voor de (kelder)deur kan bij een hoosbui al veel schelen, vindt de rioleringskoepel. ouwerkerk - De mossels op de mosselbanken in de Oosterscheide zijn niet besmet met de gevaarlijke alg dinoflagellaat. Dat is vastgesteld na onderzoek. De preventieve slui ting van een deel van de Ooster scheide voor het opvissen van mos sels is daarom opgeheven. Dinsdag werd uit voorzorg een deel van de Oosterscheide gesloten voor de Ook klanten van Zeeuwse automa tiseringsbedrijven zijn inmiddels besmet. „Ik hou mijn hart vast voor de gevolgen", zegt directeur Ad Franken van het gelijknamige automatiseringsbedrijf in Hein- kenszand. „Het gaat om een vol strekt onbekend virus. Zo lang er geen tegengif is gevonden, kan dit nog tijden duren." Borsele speelde eerder met de ge- mosselvisserij. In de Oosterscheide waren giftige algen terechtgeko men vanuit de besmette kreek van Ouwerkerk. De Tweede Kamerfrac tie van D66 heeft hierover vragen gesteld. De fractie wil weten wat de rol van het waterschap en Rijks waterstaat is geweest. pagina 2 en 3: met radiostilte voor kom je geen onrust meer dachte een hacker in te schakelen om het computersysteem te tes ten. „Door dit incident staan we daar nu nog veel meer open voor", aldus een gemeentewoordvoerder. Volgens Franken is de insteek van de makers van het virus om zo veel mogelijk bedrijven schade toe te bréngen. „Het virus is enorm agressief en lijkt zich elk half uur te updaten." Borsele is vooralsnog BemssgmmmsmmamssmmaamBBSSBBSSSS ROOSENDAAL - Drie jongens (15 en 16) hebben bekend in juli twee kip pen te hebben gestolen en ge slacht bij een kinderboerderij aan de Ambrozijnweg in Roosendaal, woonplaats van een hen. Vermoe delijk zijn de kippen geëindigd op de barbecue. De jongens waren niet teruggekeerd naar een instel ling in Eindhoven. de enige Zeeuwse gemeente die is getroffen. „Louter toeval, denken we. Het had ook een andere ge meente kunnen overkomen." In heel Nederland zijn gemeenten en bedrijven getroffen door het virus. Automatiseringsbedrijven probeer den donderdag te redden wat er te redden was. Inmiddels zijn pro gramma's gemaakt die 'besmette' bestanden weer kunnen herstel- DE STELLING De politie heeft te weinig tijd om aangiftes af te handelen Reageer op pzc.nl UW MENING 407reacties Ik kan samenvattingen van Eredivisie best missen eens iraiiiMMrn<«awiwwMai 72% oneens WÊ/mum 28% len, maar het virus zelf zal nog niet verdwijnen. De dienstverlening van burgerza ken was donderdagmiddag weer hersteld. De gemeente Borsele kreeg ondersteuning van bedrij ven om de computerproblemen op te lossen. Zo bood EPZ haar diensten aan. pagina 2 en 3: 'Gemeen' pc-virus groeit snel; commentaar LONDEN - Met een ongekende score hebben de Nederlandse hockeyers de olympische finale be reikt. Oranje vernederde Groot-Brittannië met liefst 9-2. Voor het ontketende Nederland kwa men Billy Bakker (3), Roderick Weusthof (3), Mink van der Weerden, Teun de Nooijer en Floris Evers tot scoren. Oranje ontmoet in de finale Duitsland, dat afrekende met Australië. Nederland greep donderdag één medaille, een zil veren. Die was voor dressuuramazone Adelinde Cornelissen. Ze moest in de kür op muziek de Britse Charlotte Dujardin voor laten gaan. Dujar- din reed op een door Maartje en Joop Hanse uit Burgh-Haamstede gefokt paard: Valegro. foto ANP pagina's 30 t/m 35: Olympische Spelen Discotheken moeten met hun tijd meegaan Een smerig welkom in Zeeland Rijke historie in gloednieuw gebouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1