'Voedselonrust op komst9 economie 113 Wolhandkrab potentieel exportsucces 'Help meer ouderen aan werk' Miljoenenboete Google in privacyzaak Toerisme naar Thailand groeit vrijdag 10 augustus 2012 Tekorten aan tarwe en maïs jagen de prijzen op en veroorzaken voedseltekort in arme landen Als landen de uitvoer van graan en andere voedings middelen verbieden, kan de wereld worden geconfron teerd met een nieuwe voed- selcrisis. door Mare Laan Er is een nieuwe internatio nale 'voedseloorlog' op komst, voorspelt de Ameri kaanse zakenbank Gold man Sachs. Snelgroeiende tekor- LEEUWARDEM - De markt voor in Nederland gevangen wolhandkrab zou in potentie vijf tot tien keer in omvang kunnen groeien. Die con clusie trekken onderzoekers van de Wageningen Universiteit in een onderzoek dat ze in opdracht van de Kenniskring Binnenlandse Vis serij uitvoerden. „Voor de Neder landse binnenvisserij betekent dit de mogelijkheid extra inkomsten te genereren in een economisch moeilijke tijd", stellen de onder zoekers. In 2010 vingen de 250 Nederland se beroepsvissers nog 140 ton aan exotische krabben. De helft daar van was afkomstig uit het rivieren gebied. Sinds daar vorig jaar van wege kankerverwekkende dioxi- ten aan tarwe en maïs jagen de prijzen op en zullen binnen enke le maanden leiden tot voedselte korten in de arme delen van de wereld, schrijft de bank in een be leggingsadvies waarin het zijn klanten aanraadt snel in tarwe te beleggen. 'Zeker wanneer de weersomstandigheden verder ver slechteren'. Niet alleen misoogsten in Oost-Eu ropa, Rusland en Noord-Amerika bedreigen de voedselreserves in de wereld. Een aanzienlijk deel van de Amerikaanse maïsoogst wordt ook nog eens verstookt tot metha nol en verdwijnt in benzinetanks, constateert Goldman Sachs. nes in de krab een vangstverbod werd afgekondigd, concentreert de vangst zich in het Noorden rond om het IJsselmeer. Door de vangstbeperking schoot de kiloprijs vorig jaar omhoog naar 12 euro. De zeventig vissers in Noord-Nederland vingen in 2011 zo'n 65 ton. Die krab wordt groten deels opgekocht door handelaren De Jong en Bakker Seafish op Urk en Meromar Seafoods in Harlin- gen. Het overschot gaat naar de af slagen van Urk en Den Oever. Daarnaast zijn er Chinese tussen handelaren actief, die rechtstreeks van de vissers kopen. De wolhand- krabmarkt wordt sterk gedomi neerd door Aziatische afnemers. Het gros van de wolhandkrabben De zakenbank voorziet dat de we reldwijde tarwevoorraden de ko mende maanden krimpen tot het laagste niveau sinds de voedselrel- len van 2008 in dertig landen, toen de graanprijs in korte tijd meer dan verdubbelde. Goldman Sachs signaleert een snel escale rend conflict tussen de gebruikers van maïs. Dit graan dient als voed sel voor mens en dier, maar houdt als grondstof voor bio-ethanol ook veel Amerikaanse auto's gaande. Door de aanhoudende droogte in de VS is de maïsoogst te klein om aan de vraag te voldoen. De vraag naar veevoer en bio-ethanolgrond- stof dreigt de voedselvoorziening De wolhandkrab wordt verkocht aan Chinese restau rants in Nederland en aan buiten landse groothandelaren, die hun partijen afzetten in Europese ste den met een grote Chinese popula tie: Parijs, Milaan, Rome en Barce- van mensen in gevaar te brengen. De Amerikaanse regering zal daar om moeten terugkomen op zijn wettelijke eis dat minstens een der de van de maïsoogst gebruikt moet worden voor de productie van autobrandstof 40 procent van de Amerikaanse maïsoogst is de laatste jaren in de benzinetank ver dwenen. Ook de prijs van andere granen stijgt door de droogte in de VS. Landbouwhoogleraar Scott Irwin van de Universiteit van Illinois wijst erop dat als gevolg hiervan ook eieren, varkensvlees en rund vlees duurder zullen worden. De problemen stapelen zich op: lona. Volgens de handelaren gaat minder dan 5 procent van het aan bod naar China, Korea en Japan. Er is een voorzichtige export op gang gekomen naar Sjanghai, maar die houdt volgens de exporteurs nog niet echt over. Hoge transport kosten en cultuurbarrières zorgen voor de nodige problemen. Ook zijn er soms problemen met de be taling. Dankzij de toenemende welvaart groeit in China de vraag naar wol handkrab en de eigen productie daar schiet tekort. Dat biedt per spectieven, stelt Wageningen. Er moet volgens de onderzoekers een 'effectieve promotie' op gang ko men, gericht op consumenten in Japan, Korea en China. droogtes in Argentinië, Australië en de Zwarte Zee-landen, Rusland en Kazachstan - normaal gespro ken de graanschuren van de we reld - vallen samen met het deels uitblijven van de moesson in In dia. Daar dreigt volgens wereld voedselorganisatie FAO 10 procent van de rijstoogst te verdrogen. Voor India en China zullen de ge volgen immens zijn: door de stij gende prijzen zullen beide landen te maken krijgen met oplopende inflatie, wat tot politieke onrust in deze landen kan leiden. Zeker als Rusland, Kazachstan en andere voormalige Sovjetstaten hun graan oogsten voor zichzelf houden. AMSTERDAM - De Nederlandsche Bank (DNB) pleit voor een verde re modernisering van de arbeids markt. De grootste uitdaging daar bij moet zijn om meer ouderen aan het werk te houden of aan werk te helpen. In de gisteren ver schenen publicatie van de DNB wordt becijferd dat de arbeidsparti- cipatie van ouderen tussen de 55 en 65 jaar de afgelopen jaren wel steeg van 34 tot 54 procent, maar die 54 procent steekt volgens DNB 'karig af bij de participatie van ouderen in sommige buitenlan den'. Ouderen verliezen minder gauw hun baan, maar als het ge beurt, vinden ze minder snel een nieuwe baan dan een jonger ie mand. DNB vindt dat de relatief hoge ontslagbescherming en lange duur van de werkloosheidsuitke ringen 'meer dynamiek en partici patie in de weg zitten'. De door WD, CDA, D66, Groen links en Christenunie afgespro ken aanpassing van de ontslagver goeding verhoogt volgens DNB de kansen voor ouderen om sneller aan het werk te komen. Hetzelfde geldt voor het verkorten van de WW tot bijvoorbeeld een jaar. WASHINGTON - Google betaalt een boete van 22,5 miljoen dollar (18,3 miljoen euro) om een privacyzaak in Amerika te schikken. De inter netgigant plaatste cookies op de computers van mensen die google den met een Safari-browser, ook al had het bedrijf gezegd dat het dat niet zou doen. Met de cookies kon Google het internetgebruik van de bezoekers volgen. Volgens de Federal Trade Commis sion is het de hoogste straf ooit bij de commissie. Met de cookies kan Google zien welke sites mensen be zoeken. Daardoor kan het bedrijf gericht advertenties verkopen, wat jaarlijks miljarden dollars oplevert. BANGKOK - Twee toeristen lopen langs een kunst- het toerisme naar Thailand fors toeneemt. De den van dit jaar. Het aantal toeristen groeit dit werk in het winkelcentrum van Bangkok. Het toe- toeristische industrie steeg met 7,6 procent naar jaar waarschijnlijk harder dan de voorspelde 21 ristenbureau van Thailand maakte bekend dat 12,9 miljoen reizigers in de eerste zeven maan- miljoen mensen. foto Rungroj Yongrit/ANP NaQiiYa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13