io linkshandigheid Cf m Rechtshandigen domineren de we reld. Ook al schrijft de machtigste man ter wereld, de Ame rikaanse president Barack Obama, met links. Maan dag is het Links- handigendag. De wetenschap heeft vooralsnog geen antwoord op de vraag: waar komt linkshandigheid vandaan? vrijdag 10 augustus 2012 door Niek Opten beeld Mark Reijntjens De kans is klein, maar wellicht ont moet ii aanstaan de maandag ie mand die zich voorstelt of u be groet door de 'verkeerde' hand te geven. Niet de rechter, zoals gebrui kelijk, maar de linker. Waarom? Omdat het maandag In ternationale Linkshandigendag is en de organisatie op deze manier daarvoor aandacht vraagt. Ieder een die cijfermatig afwijkt van het meest gangbare claimt zijn eigen dag, dus ook linkshandigen heb ben zich een momentje toegeëi gend. Om de overgrote meerder heid van de bevolking even te la ten weten dat hun rechtshandige wereld niet voor iedereen altijd even handig is. Ze vallen niet echt op, links-zijn is ook geen handicap, hooguit af en toe wat vervelend. Een boeiend fe nomeen is het zeker, want waar om bestaan er linkshandigen? De Nijmeegse hersenwetenschapper Roel Willems moet het antwoord schuldig blijven. „Het is verbazing wekkend hoe weinig we van links handigheid af weten." Verbazingwekkend omdat het zo'n bekend fenomeen is, tussen de ïo en 15 procent van de men sen is links, ongeacht de culturele achtergrond. Maar de kennislacu ne is begrijpelijk, omdat onder zoek naar linkshandigen heel com plex is. „Er zijn veel verschillende redenen waarom mensen een voorkeur voor links hebben", legt Willems uit. „Sommigen zijn zo geboren, anderen zijn het op latere leeftijd geworden, bijvoorbeeld toen ze op school leerden schrij ven. Dan is er ook nog een kleine groep die geen duidelijke voorkeur heeft. Sommigen doen alles met links, anderen gebruiken ook vaak hun rechterhand. De invloed van omgevingsfactoren is groot." Vaak te groot om duidelijke groe pen te afbakenen, een voorwaarde voor degelijk wetenschappelijk on derzoek. Gezien het grote aantal rechtshan digen is het evolutionair gezien klaarblijkelijk een voordeel om rechts te zijn. „Maar er bestaat een grote groep linkshandigen, dus kennelijk is er een voordeel om links te zijn. Maar we weten niet welke", schetst Willems de situa tie. In het dierenrijk is geen verge lijkbare situatie bekend. Onder diersoorten komt de links-rechts- verdeling ook voor, maar die is dan keurig fifty-fifty. Erfelijkheid speelt een rol, maar een kleine. Als beide ouders links handig zijn is de kans op een dito kind groter dan bij rechtshandi gen, maar nog steeds niet heel groot. Duidelijk is wel dat de hersenen van linkshandigen wezenlijk an ders in elkaar zitten. Bij 'rechtsen' zitten het taalgebied en het moto risch gebied vooral in de linker her senen en delen van het visuele sys teem in de andere helft. Bij links handigen zijn die functies meer verdeeld over beide helften. Linkshandigen lijken meer kans te hebben op borstkanker en beroertes Er zijn veel onderzoeken waaruit blijkt dat linkshandigen op ook op andere gebieden afwijken. Zo zou den ze muzikaler en creatiever zijn. „De relatie is er wel, maar het verband is niet sterk." Onlangs bleek uit twee verschillen de studies dat jonge, linkshandige hoogopgeleide mannen meer ver dienen dan hun rechtshandige col lega's. „Leuk om te lezen", zegt Willems, zelf linkshandig. „Maar een verklaring is er niet." Linkshandigen zouden ook korter leven, maar dat is niet waar. Wil lems: „Dat onderzoek deugde niet." Wel komen bepaalde ziektes bij hen duidelijk meer voor, zoals au tisme, schizofrenie en dyslexie. „Linkshandigen lijken ook meer kans te lopen op borstkanker, darmkanker en beroertes", mailt neurobioloog Sara Schaafsma van uit New York. Zij promoveerde be gin dit jaar op linkshandigheid. Ze weerlegde de zogenoemde ge vechtshypothese, die er vanuit ging dat de oermens met links is gaan vechten, omdat die daarmee een voordeel heeft. Wel ontdekte ze een ander ver band: hoe meer een land uitgeeft aan gezondheidszorg, des te meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10