Onrust door alg valt mee zeeland3 20 Geld uit Europa voor Zalco commentaar Murdoch komt Alg pas echt problematisch in Oosterschelde GEVAARLIJK ZWEMWATER VERBODEN TE ZWEMMEN ART U WHY BZ donderdag 9 augustus 2012 procent van de mosselpercelen in de Oosterschelde is gesloten, omdat er mogelijk giftige algen in zitten. 'Het was altijd het idee dat deze alg zich niet zo prettig voelt in de Nederlandse kustwateren. Waarschijnlijk zal hij vanzelf verdwijnen.' Toxicoloog Ron Hoogenboom yan het Rikïlt (Wageningen Universiteit) Mediamagnaat Ru pert Murdoch krijgt greep op de uitzendrechten van de eredivisie voetbal. Dit le vert de Nederlandse topclubs de komende jaren meer inkom sten op. Mooi. Maar Murdoch heeft de reputatie dat hij sport liefhebbers naar de betaal-tv van zijn Fox International duwt door samenvattingen pas laat op de avond uit handen te geven. Dit heeft een bijwer king. Het zal de cultuur van 'zondagavond zeven uur, bordje op schoot' doorbreken. Belang rijk of niet, de eerste Kamervra gen zijn al aangekondigd. Ver der volgt wellicht de discussie of de grote clubs, nu zij finan ciële armslag hebben, niet een stevige bijdrage moeten leveren aan de veiligheid rond het voet bal. Dat lijkt logisch nu de over heid op alles moet bezuinigen. Er zitten dus heel wat haken en ogen aan deze overname. En dat nog los van de vraag, hoe ver de invloed van een tycoon als Murdoch mag gaan in een land dat de diversiteit van zijn media koestert. MIDDELBURC - De CDA-Statenle- den Ben Pauwels en Patricia de Milliano zijn bezorgd over de voor hun gebrekkige manier waarop in formatie verstrekt is na de ontdek king van de giftige alg Dinoflagel- laat. „Pas elf dagen na de dood van een hond werd Grip 3 afgekon digd. Toen dat gebeurde, duurde het weer lang voordat we wisten wat er aan de hand was", zegt De Milliano. De fractie stelt vragen over de aanpak aan het college van Gedeputeerde Staten. Sandra Strotkamp van de Veilig heidsregio Zeeland reageert dat Grip 3 is afgekondigd toen Rijkswa terstaat in de Oosterschelde de alg ontdekte. „Dan krijg je te maken met de Voedsel- en Warenautori teit, het ministerie. Het probleem ging van een klein kreekje over op groot water en het was niet meer alleen een verantwoordelijkheid van het Waterschap." Het duurde circa een uur voordat de Veilig heidsregio in een tweet uitleg gaf waarvoor Grip 3 was afgegeven. „Toen waren alle betrokken geïn formeerd. We gebruiken Twitter omdat het een snel medium is en we in brede kring gevolgd wor den." Woensdag is een zwemver- bod ingegaan voor de Ouwerkerk- se stranden. Het westelijke deel van de kreek is niet besmet, het oostelijke deel wel. Normaliter wordt het water naar de oostelijke kreek afgevoerd. Dat kan nu niet, want dat gedeelte is afgesloten met een dam. Het overtollige scho ne water uit de kreek wordt naar de Oosterschelde gepompt. De pomp veroorzaakt stroming en dat is gevaarlijk voor zwemmers. door Sharon van Oost Het is de laatste dagen opvallend druk rond de Ouwerkerkse kre ken. Pers en toeris ten rijden af en aan in de hoop dat ze een glimp opvan gen van de gevaarlijke algensoort Dinoflagellaat. Door dit giftige organisme is klein Ouwerkerk in een klap groot nieuws in de landelijke media. Cor de Jong uit Roosendaal is al ja ren vaste gast op kampeerterrein De Vierbannen in Ouwerkerk en heeft nog nooit zoveel commotie meegemaakt: „Gisteren kwamen we aan op de camping en toen za gen weeen busje van de NOS staan. Vanochtend stond het in bijna alle kranten." Dinsdagavond is Urbaan Manni, ei genaar van De Vierbannen, met een stapel brieven van de gemeen te Schouwen-Duiveland onder de arm de camping opgegaan. Het terrein ligt op loopafstand van de besmette kreken die normaal gesproken een gewilde plaats van veel water recreanten zijn. „Ik vind het belangrijk dat mijn gasten op de hoogte zijn van wat er hier gaande is", zegt Manni. „Natuurlijk krijgen ze nieuws mee uit de media, maar dat zorgt vaak voor veel onrust. Dat wil ik voor zijn." En inderdaad, alles ligt er rustig bij. Het lijkt een dag als iedere an dere op De Vierbannen. De alge mene teneur onder de campinggas- ten? Natuurlijk is het vervelend, maar bang? Nee, dat is een groot woord. Toch is bij Gerlien Koorn- berg uit de Veluwe. flink wat be- In de Ouwerkerkse kreken is een zwemverbod ingesteld. zorgdheid van haar gezicht af te le zen: „Ik vind het nieuws best ver ontrustend. Vooral omdat we niet precies weten waar we aan toe zijn." Ze doelt hiermee op het on derzoek dat nog loopt. Vrijdag wordt pas duidelijk hoe giftig de al gen nu eigenlijk zijn en wat dat be tekent. Tot die tijd blijft de familie ver bij het water vandaan. „Ik vind het vooral een domper voor de kinderen. Die willen lek ker zwemmen en kanoën in de kreek. Dat doen ze altijd als we hier zijn." Chris van der Vliet uit Middelburg heeft samen met zijn vrouw en kinderen een seizoensplaats op De Vierbannen. „Natuurlijk ben ik voorzichtig, maar ik maak me ei genlijk niet zo'n zorgen." Van der Vliet gaat normaal gesproken vaak met zijn gezin naar de westelijke kreek. „Volgens mij is dat water niet besmet. Ik ga vanavond dan ook gewoon lekker vissen." Maar, zijn kinderen mogen het water niet meer in. Ook daar niet. „Ze zijn nu naar een overdekt zwem bad, maar als het weer beter wordt, wijken we denk ik uit naar de Grevelingen." Cor de Jong is vooral boos: „Ik snap niet dat de gemeente ons nu pas informeert. Die hond is al een week geleden overleden", zucht hij. „Vorige week zag ik nog ge woon kinderen zwemmen." En hoe zit het met mosselen uit de Oosterschelde? Op kampeerter rein De Vierbannen is iedereen het erover eens: deze Zeeuwse deli catesse laten ze zich echt niet afne men. Ook niet na dit algennieuws. Het pannetje mosselen staat in Ou werkerk vanavond gewoon op ta fel. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Europese Commis sie stelt 1,5 miljoen euro ter be schikking voor de om- en bijscho ling van oud-medewerkers van de failliete aluminiumfabriek Zalco. Dat maakt dë Europese Commis sie volgens ingewijden vanoch tend bekend. Het voorstel van de Europese Commissie moet nog wel goedkeuring krijgen van het Europees Parlement en de Raad van ministers. De provincie en de ministeries van Economische Zaken en Socia le Zaken en Werkgelegenheid trok ken in december vorig jaar samen 800.000 euro uit om de werkne mers om te scholen en te begelei den naar ander werk. Tegelijk is het Europese Globaliseringfonds gevraagd om dat bedrag te verho gen tot 2,3 miljoen euro. De Europese Commissie is dus be reid om 1,5 miljoen euro bij te leg gen. Volgens Brussel is het ontslag van 616 werknemers (van wie 480 in vaste dienst) bij Zalco een schok voor de Zeeuwse economie. Europa vindt het belangrijk om re gio's te helpen die plotsklaps met dit soort problemen worden ge confronteerd. Om de oud-medewerkers te bege leiden naar ander werk is een mo biliteitscentrum opgericht. Hoe wel een deel van Zalco (gieterij en anodefabriek) doorstart, zullen veel nog werkzoekende oud-Zalco' ers elders hun heil moeten zoeken. Een medewerker van Rijkswaterstaat neemt watermonsters bij het gemaal nabij Ouwerkerk. Onderzoek moet uitwijzen in hoevere giftige algen zich heb ben verspreid naar onder meer de Oosterschelde. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3