21 zeeland Sluiting percelen remt mosselaanvoer nog niet Het meest waarschijnlijke scenario is dat de alg weer snel verdwijnt donderdag Zuid-Limburg De krant 6 weken voor 18 euro! PZC donderdag 9 augustus 2012 door Willem van Dam Ukent het reclamespotje waarschijnlijk ook wel. Het begint met een bronzen mannenstem die op licht honende toon zegt: 'Zuid-Limburg, je zal er maar wo nen'. En vervolgens wordt uitgebreid de loftrompet gestoken over de vele zegeningen die Limburg te bieden heeft. Dat je er zo mooi kunt wonen; Dat de mensen er zo vriendelijk zijn; Dat het bier er zo lekker smaakt; Dat de kroegen er zo gezellig zijn; Dat ze er de beste scholen van Ne derland hebben; Dat je er zo fijn - nou ja, vul maar in. Zuid-Limburg, je zou bijna overwe gen om er te gaan wonen. Tot ik afgelopen zaterdag een arti kel in de Volkskrant las over twee Bijzondere Opsporings Ambtena ren (BOA's noemt men die) te Maastricht Voor wie het niet weet: BOA's zijn halfbakken smerissen; ze mogen niet schieten, maar wel bonnen schrijven. Zoiets. Ik zal de gebeurtenissen te Maas tricht voor u schetsen. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezerssemce of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30.75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaljng van €77,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 TelefoonnummerEmailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Dt PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hel colofon Heft u nadere informatie aan. 'Wekelijks worden percelen gemonitord. Mosselen die naar afnemers gaan, zijn gekeurd en dus voor de consument honderd procent veilig.' Hans van Ceesbergen, secretaris Producentenorganisatie Mosselcultuur Beide BOA's kuieren op het gemak je door de stad en hopen stilletjes dat ze in de bosschages een wild plasser kunnen betrappen of - nog mooier! - een hondenbaasje die zijn Bello in het plantsoen een bo lus laat draaien. En jawel hoor, ein delijk raak. Vanonder hun pet zien ze hoe een middenstander na een dag hard werken een tuinstoeltje op de stoep voor zijn winkel uit klapt, daarin plaatsneemt en zich in het genoeglijke avondzonnetje een glaasje wijn inschenkt 'Yes', juichen de BOA's en vastberaden stappen ze op de argeloze winke lier af. Of meneer wel weet, dat hij illegaal gebruik maakt van de open bare weg en of meneer maar wil opsodemieteren. 'Geintje zeker', denkt de man, 'zal wel Limburgse humor wezen'. 'Niks daarvan', schudden de beide BOA's het hoofd, een van hen trekt zijn bonnenboekje en schrijft de re kening uit: €220,- boete. 'En laat het niet weer gebeuren', snauwen ze de verbouwereerde winkelier waarschuwend toe. Inderdaad: Zuid-Limburg, je zal er maar wo- Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Na de vondst van voor mens en dier giftige algen is uit voorzorg twintig procent van de mossel- kweekpercelen in de Ooster- schelde gesloten. Volgens de sector brengt dat de aanvoer voorlopig niet in gevaar, vooral omdat de productie in de Waddenzee op stoom komt. door Frank Balkenende Vooralsnog hebben we geen probleem", zegt secretaris Hans van Geesbergen van de Producentenorganisa tie van de Nederlandse mosselcul tuur. Op dit moment begint de le verantie van consumptiemosselen uit de Waddenzee en is er voor de mosselhandel nog geen vuiltje aan de lucht. De gevaarlijke algen (dinoflagella- ten) werden deze week aangetrof fen in de Ouwerkerkse kreken en, aan de andere kant van de zeewe ring, in de Oosterschelde. Uit voorzorg werd het opvissen van mosselen op kweekpercelen stopgezet. Die beslaan zo'n twin tig procent van de kweekpercelen in de Oosterschelde en zijn goed voor 15 procent van de totale mos selproductie. De gesloten mossel percelen liggen in het Engelsche Vaarwater en de Dortsman. Een gebied in de driehoek tussen Tho- len, Noord-Beveland en Schou wen-Duiveland. Volgens Van Geesbergen is de 'voorzorgssluiting' volkomen te recht. „We willen geen risico ne men. Mogelijk vandaag of anders morgen moeten laboratiumtesten uitwijzen of er nog giftige algen zijn aangetroffen. Zo nee, dan zal de sluiting waarschijnlijk van tijde lijke aard zijn. Zo ja, dan blijft het gebied vooralsnog gesloten." Omdat het waterschap Scheldestro- men is gestopt met spuien van wa ter in de Oosterschelde, belanden vanuit de Ouwerkerkse kreek geen dinoflagellaten meer in de zeearm. Secretaris Jaap Holstein van de Ver eniging van Mosselhandelaren ver wacht dan ook dat de sluiting van korte duur zal zijn. Ook Van Gees bergen zit op die lijn. „We denken eerder aan uitstel dan aan afstel. Het is overkomelijk." De mosselsector heeft wel vaker te maken met de bloei van schadelij ke algen. In zulke gevallen worden er voorzorgsmaatregelen getroffen. Van Geesbergen: „Natuurlijk is dat vervelend, zeker voor kwekers, maar iedereen begrijpt wel dat het noodzakelijk is." Hij onderstreept dat de mosselen die op markt komen, volstrekt vei lig zijn voor de consument. „We hebben een sanitair protocol. We kelijks worden percelen gemoni tord. Mosselen die naar afnemers gaan, zijn gekeurd en dus honderd procent veilig." Overigens ontra den de autoriteiten wel om mosse len en oesters in de Oosterschelde te rapen. Van Geesbergen kan niet zeggen in hoeverre zo'n kwestie tot imago schade leidt. „Dat hangt er mede vanaf hoe de media ermee om gaan. Ik las in De Volkskrant dat de mosselen nu in de Westerschel- de moeten moeten worden be waard om de giftige algen kwijt te raken. Dat is regelrechte onzin." Het verplaatsen is vanwege be smettingsgevaar nu juist uit den boze. Mosselen reinigen uiteinde lijk zichzelf. Ze filtreren zoveel wa ter dat ze giftige algen vanzelf kwijtraken. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het is maar zeer de vraag of de gevaarlijke alg die is ge vonden in de kreek van Ouwer- kerk ook overlevingskansen heeft in de Oosterschelde. Dat zegt on derzoeker Ron Hoogenboom van het Rikilt, onderdeel van de Wage- ningen Universiteit. „Het meest waarschijnlijke scena rio is dat de alg weer snel ver dwijnt. Het was altijd het idee dat deze alg zich niet zo prettig voelt in de Nederlandse kustwateren", zegt Hoogenboom. Dat heeft voor al te maken met golfslag en bij voorbeeld het voedselaanbod. Hoogenboom betwijfelt dan ook of de besmetting van het Ooster- scheldewater langdurig zal aanhou den. Hoe het mogelijk is dat de alg in het water van de kreek is gekomen zal waarschijnlijk altijd wel een raadsel blijven. In Nederland is geen ervaring met deze algen- soort. De Dinoflagellaat Alexan- drium Ostenfeldii wordt wel ge vonden bij bijvoorbeeld Polen, Zweden en Finland. Het organis- Ron Hoogenboom me leeft in zout water, maar doet het kennelijk ook goed in de brak ke omstandigheden van de kreek. De mate waarin de alg gevaarlijk is, is nog onduidelijk. De Dinofla gellaat Alexandrium Ostenfeldii is een algensoort die giftige stoffen kan produceren, maar dat niet al tijd hoeft te doen. In dit geval zijn wel lage concentraties aan toxines gevonden. Of de alg gif aanmaakt en hoeveel, hangt af van de omstandigheden. Wetenschappers gaan er van uit dat stress een factor is waardoor de algen giftige stoffen gaan produ ceren. „Dat kan concurrentie met andere algen zijn", zegt Hoogen boom. Als de gevonden algen in derdaad gif gaan produceren, kan het voor mensen wel gevaarlijk zijn. Binnen de algenfamilie Dinoflagel laat worden drie soorten gif onder scheiden. De DSP (de variant waar je diarree van krijgt), de PSP (de variant waar je verlammings verschijnselen van krijgt) en de ASP (de variant waarvan je geheu genverlies kunt krijgen). De gevonden algen in de kreek produceren PSP, het gif waar je verlammingsverschijnselen van kunt krijgen. De verontreiniging kwam aan het licht toen tien dagen geleden een hond stierf nadat het dier in de Ouwerkerkse kreek had gezwom men. Het dier had verlammings verschijnselen. Op de hond is sec tie verricht en in de maag zijn de algen gevonden. „Maar het is niet zeker dat het dier daadwerkelijk aan de algen is doodgegaan", zegt Hoogenboom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2