London in topvorm in kwifcber 221 sport Zonderland mijmert over toekomst als arts Team GB Fish Chips door Patrick Delait Ik heb het niet gehoord, het commentaar van NOS-ver- slaggever Hans van Zetten bij de gouden rekstokoefe ning van Epke. Schijnt van een adembenemende schoonheid te zijn geweest. Ik heb er nauwelijks iets van mee gekregen, van de hoon die Mart Smeets over zich afgeroepen schijnt te hebben. In welke mate de medaillekoorts in Nederland heeft toegeslagen? Ik kan er alleen maar naar gissen. Of er de voor bije dagen bij de burgerlijke stand al kleine Dorians zijn geregis treerd? Of zwemverenigingen overspoeld worden met aanmel dingen van nieuwe Ranomi's? Als verslaggever van de Olympi sche Spelen leef ik al twee weken in een virtuele werkelijkheid. Niet de jubelzangen van Oranje, maar die van Great Britain verge zellen me van de vroege ochtend tot de late avond. Ontsnappen is onmogelijk. Atleten Jessica Ennis en Mo Farah, wielrenners Bradley Wiggins, Chris Hoy, Victoria Pendleton, Jason Kenny en Laura Trott, de broers Alistair en Jona than Brownlee, goud en brons op de triatlon, de Britse ruiterequipe: dankzij de alomtegenwoordige Britse televisie en de briljante scri benten van The Guardian en The Times weet ik alles over hun pres taties en hun levens. Het chauvinisme dat oplaait tel kens wanneer in het Olympisch Stadion een Britse atleet in actie komt, valt zelfs voor een afgezant van Oranje nauwelijks te negeren. 'Heroes' van David Bowie heeft nog nooit zo intens geklonken als op de Spelen. Kippenvel! Epke, Ranomi, Marianne en Dori an verdienen alle eer, maar ik denk dat ik voor thuis toch maar die koffiemok van Jessica Ennis ga kopen. Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 donderdag 9 augustus 2012 Hockeyster Natascha Keiier nam woensdag afscheid. De 35-jarige Duitse speelde 425 interlands. Gerco Schroder greep gister middag zijn tweede zilveren medaille. In het individuele springtoernooi liep de Twentse ruiter maar één strafpunt op. door Rob de Bruyn Laten we hem 'London' noemen, dacht Gerco Schroder toen hij vijfjaar geleden een jong, talent vol springpaard aankocht. Maar dat de in België gefokte hengst hem gisteren olympisch zilver zou brengen, nee, dat had de 34-jarige Tukker toch niet gedacht. Met een beetje meer geluk had Schroder in de individuele wed strijd zelfs voor het goud mogen gaan. Een tijdstraf uit de eerste ronde nekte hem. Hij zat er niet mee. „Dat is achteraf praten. Ik ben hier blij mee", sprak de ruiter, die maandag ook al zilver verover de met het team. London leek zich prima thuis te voelen temidden van de ruim 20.000 toeschouwers in het sta dion in Greenwich Park. Geen en kele balk stootte hij er gisteren af Omdat hij in de eerste ronde 0,91 seconde te laat finishte, kreeg hij één strafpunt. In de tweede ronde waren Schroder en London wel op tijd. De ene na de andere combina tie elimineerde zichzelf vervol gens. Alleen Steve Guerdat bleef foutloos én binnen de toegestane tijd. De Zwitser behaalde daarmee de grootste overwinning uit zijn carrière. In de barrage om het zilver moest Schroder de rappe Cian O'Connor zien voor te blijven. Toen de Ier op de laatste hindernis afkoerste en flink onder de tijd zat, verzoen de de Nederlander zich met brons. Springruiter Gerco Schroder met toppaard London in actie tijdens de barrage voor zilver en brons. foto Robin Utrecht/ANP Hij had zich al afgewend om weg te lopen toen hij uit de reactie van de toeschouwers opmaakte dat O'Connor op de laatste hindernis toch in de fout was gegaan. „Met brons zou ik ook blij zijn geweest, maar dit is echt super", aldus Schroder. Of het zijn mooiste toer nooi uit zijn carrière was? La chend: „Daar lijkt het wel op, hè." Opvallend was dat juist London in de individuele wedstrijd in alle omlopen een hoog niveau haalde. Want uitgerekend hij had maan dag in de barrage van de landen- wedstrijd niet meer in actie hoe ven komen. „Dit kan ook toeval zijn, hoor. Want hoe snel is een foutje gemaakt", meldde bonds coach Rob Ehrens. „Maar de fit heid van een paard is wel altijd be langrijk. Je zag ook vandaag weer dat de paarden met de beste condi tie het best bleven springen. Dus het speelt een grote rol, ja." Maikel van der Vleuten kon er over meepraten. De Brabander (24) had in de eerste ronde na drie hindernissen al acht strafpunten aan zijn broek en staakte de strijd. Zijn hengst Verdi was na de vele inspanningen van de voorbije da gen niet meer honderd procent fit. door Renze Lolkema LONDEN - Wie Lemmer zei, moest vaak denken aan Rintje Ritsma. Maar sinds de dolste dinsdag van Londen 2012 overbrult een beschei den turner de beroemde Beer. „Ik denk dat ik nu wel een beetje in de buurt kom van zijn bekendheid." Rekstokspecialist Epke Zonderland vertelde gisteren langzaam maar ze ker een idee te krijgen wat zijn gou den plak in zijn thuisdorp, in het hele land en zelfs wereldwijd heeft losgemaakt. „Het skütsjesilen is nu aan de gang en ik heb begrepen dat mijn gouden plak enorm leeft in Friesland. En ik krijg veel verzoe ken van buitenlandse media voor interviews." Zonderland stond aan de rand van het Olympisch Dorp nog een keer tje-stil bij de uitmuntende minuut van dinsdag die zijn leven voor goed zal veranderen. „Hoe ik dit heb geflikt, is geweldig." Zijn trai ner Daniël Knibbeler maakte nog maar eens duidelijk hoe moeilijk de show was geweest waarmee de wereld werd betoverd. „Het kost je vijftien tot twintig jaar om al die truq'es te leren. En dan moet je je oefening nog stabiel zien te hou den. Daar gaat ook wel een jaar of zes overheen. Wat Epke hier in Londen heeft laten zien, is pure er varing. Dit doe je niet zomaar even." Door zijn waanzinnige olympische act ging Zonderland van tien- naar dertigduizend volgers op Twitter. Premier Rutte hing meteen aan de lijn om hem te feliciteren en konin gin Beatrix stuurde een gelukstele gram. Yuri van Gelder, die andere Nederlandse tumheld, stuurde van uit een trainingskamp in Brazilië een felicitatie-sms. Van Jeffrey Wammes, de Amsterdammer die door een gang naar de rechter de olympische voorbereiding van Zon derland verstoorde, had hij nog niets vernomen. „Maar ik heb nog niet alles gecheckt." Maar het meest bijzonder vond Zonderland het respect van zijn concurrenten, vooral dat van de Chinezen. „Het mooie was dat ze me omhelsden met een gevoel van oprechtheid. Dat had ik nog nooit van ze gezien. Dat deed me wel wat." Zonderland stond ook nog even stil bij de scheiding van Gerard Speerstra, de bondscoach die twee jaar geleden werd ontslagen door de KNGU na een geruchtmakend interview met deze krant. Daar door was hij zijn trainer kwijt die hem bijna zijn hele carrière had bij gestaan en met wie hij zijn olympi sche debuut maakte in Peking. „Wat er hier in Londen is gebeurd, is ook deels zijn werk. We hadden ons ten doel gesteld samen een olympische medaille te halen, maar dat hebben we niet kunnen doen." Volgend jaar gaat Zonderland het iets rustiger aan doen, hoewel hij als turner Rio de Janeiro 2016 wil halen. Dat heeft alles te maken met zijn studie geneeskunde. Hij moet nog drie jaar, dan is hij basisarts. Zonderland ambieert in de toe komst een loopbaan als orthope disch chirurg. Dat kost nog eens zes jaar extra. „Ik moet eerst nog een onderzoek afronden alvorens ik co-schappen ga lopen. Ik doe bij het UMCG in Groningen onder zoek naar sleutelbeenbreuken. Die co-schappen beginnen in novem ber. Gelukkig kan ik die ook deels doen in Friesland, dat is weer dich ter bij de trainingszaal in Heeren veen. Maar inderdaad, de kans is aannemelijk dat als je straks in het ziekenhuis belandt je een olym pisch kampioen als arts aan je bed krijgt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6