Wereldtopper Giri volgt HZ-schakers op de voet 20 281 sport Titelhouder Axel ligt eruit in Cofely Cup Vlissingen krijgt deksel op de neus tegen GPC Reinderman doet goede zaken in HZ-toernooi Margretha Vink is klaar voor ZK dressuur donderdag 9 augustus 2012 door Aector Dooms MIDDELBURG - De Cofely Cup krijgt zaterdag een andere win naar. Zondag-vierdeklasser Steen zorgde gisteren in Graauw in de voorronde van de Cofely Cup voor een verrassing door titelverdediger Axel uit te schakelen. Daardoor plaatste Steen zich zaterdag voor de finaleronde in Axel. Ook zondag-tweedeklasser Temeu- zen balanceerde op het veld van Schoondijke op de rand van de uit schakeling, maar plaatste zich op het nippertje op basis van een be ter doelsaldo dan Schoondijke en Breskens voor de eindstrijd. Met dank aan Schoondijke. Terneuzen verloor met 1-0 (doelpunt Marcus Ongenae) van zondag-vijfdeklas- ser Breskens, dat op zijn beurt in de slotwedstrijd een 2-1 nederlaag incasseerde tegen Schoondijke. Omdat Terneuzen met 5-1 Schoon dijke had verslagen, was het doel saldo doorslaggevend. Jarno Wae- door Jan Dagevos NIEUWDORP - Een zwakke tweede helft kwam VC Vlissingen woens dagavond tijdens de tweede ronde van de Borsele Sloepoort Cup (BSC) duur te staan. De ploeg van trainer Karl Vergouwen verspeelde in de wedstrijd tegen GPC Vlissin gen een i-o-voorsprong en kreeg vervolgens in de penaltyserie het deksel op de neus. De groepswinst ging hierdoor aan de neus van VC Vlissingen voor bij. De zondag-eersteklasser eindig de als tweede in de groep en stuit nu zaterdag in de finalepoule op hoofdklasser Goes. De winaar van die ontmoeting speelt uiteindelijk om de toernooiwinst. Er leek woensdagavond op de vel den van Nieuwdorp geen vuiltje aan de lucht voor VC Vlissingen. In de eerste wedstrijd werd Patrij zen via doelpunten van Arjan Hu- man en Lionel Lord simpel opzij gezet: 2-0. Bij de volgende op- dracht stuitte Vlissingen op stadge noot GPC, dat zich in de eerste wedstrijd via een treffer van Björn Ronde van Oostkapelle had ont daan. Vlissingen begon tegen GPC voort varend en nam via een treffer van Sinan Coban (prachtige uithaal met links) een i-o-voorsprong. De winst in de groepsfase leek veilig gesteld, maar na wisseling van beke van Terneuzen was topscorer dankzij een hattrick in het duel met Schoondijke. In de wedstrijd tegen Breskens had Terneuzen weliswaar een over wicht, maar Marcus Ongenae scoorde na een fraaie aanval van Breskens het enige doelpunt van de wedstrijd. Breskens had aan een gelijkspel genoeg tegen Schoondijke, maar moest verloor het duel in de slotfase. In Graauw maakte Steen een ster ke indruk. Nadat Axel dankzij twee treffers van Robin Mariman met 2-1 werd verslagen, was daar na Hontenisse een gemakkelijke prooi (4-0) voor de ploeg van trai ner Carlo van Grimberghe. Axel en Hontenisse eindigden hun duel in een 1-1 gelijkspel. Mariman was ook topscorer met drie doelpun ten. Voor de finaledag in Axel heb ben zich Terneuzense Boys, Zaam- slag, Clinge, Aardenburg, HW'24, Biervliet, Steen en Terneuzen ge plaatst. speelhelft viel Vlissingen schrikba rend terug. De speldiscipline en de organisatie waren plotseling weg. GPC rook bloed, schakelde een ver snelling hoger en kwam via Lun- ven Vermeer langszij (1-1). Een penaltyreeks moest uiteinde lijk de groepswinnaar bepalen. Elk team kreeg drie strafschoppen. Vlissingen-verdediger Jurriaan Pe terson mocht als eerste aanleggen en zag zijn inzet gestopt worden door de sterk keepende Max Le- ijer. Het bleek later de enige mis ser en dus werd GPC groepswin naar. De zaterdag-eersteklasser stuit nu zaterdag bij de finaledag op zondag-derdeklasser Zeelandia Middelburg. En Vlissingen neemt het dus op tegen Goes. De win naars van deze wedstrijden spelen om de eindzege in de Borsele Sloepoort Cup. Uitslagen: GPC Vlissingen-Oostkapelle 1-0. Björn Ronde 1-0. Bijzonderheid: Ar jan Pattenier mist een penalty; VC Vlis- singen-Patrijzen 2-0. Arjan Human 1-0, Lionel Lord 2-0; VC Vlissingen- GPC Vlissingen 1-1. Sinan Coban 0-1, Lun- ven Vermeer 1-1. GPC wint na straf schoppen; Oostkapelle-Patrijzen 3-0. Arjan Pattenier 1-0, Jidde Rotte 2-0, Maarten van Maldegem 3-0. Verliezerspoule zaterdag: 16.30 uur: Nieuwdorp-Patrijzen en RCS-Oostkapel- le. Finalepoule zaterdag: 18.45 uur: Goes-VC Vlissingen en GPC Vlissin- gen-Zeelandia Middelburg. Drievoudig Nederlands schaak kampioen Anish Giri (18) doet niet mee aan het HZ-schaaktoer- nooi in Vlissingen. De inwoner van Rijswijk viert vakantie in Zee land, maar hij maakt 's avonds wel tijd vrij om diverse partijen te analyseren. door Koen de Vries ZOUTELANDE - Wie dit jaar op het HZ-schaaktoernooi een partij tot een mooi eind brengt, moet niet te snel tevreden achterover leu nen. Tussen het publiek in het atri um van de Vlissingse Hogeschool beweegt zich namelijk een kriti sche expert, iemand die van de hoed en de rand weet. Het is Anish' Giri, achttien jaren jong, maar wel al drievoudig Neder lands kampioen en vanaf septem ber behorend tot de top twintig van de wereld. Giri houdt in Vlissingen een soort schaakvakantie. De inwoner van Rijwijk was na het door hem met overmacht gewonnen Nederlands kampioenschap en een ijzersterk bezet toernooi in Biel (Zwitser land) toe aan wat rust en kreeg die in Vlissingen door de organisatie van het HZ-toemooi aangeboden. „M'n vader, moeder en zussen zijn op vakantie in Rusland. Ik had pro blemen met m'n paspoort en kon niet mee. Deze vakantie in Vlissin gen kwam dus heel goed uit", ver telt Giri. Hij lijkt het uitstekend naar z'n zin te hebben aan de Zeeuwse kust. Overdag kan hij lekker re laxen, 's avonds houdt hij zich be- NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Dres- suuramazone Margretha Vink liet woensdagavond met de merrie We'll See in Nieuw- en Sint Joos- land zien dat ze klaar is voor het Zeeuwse kampioenschap. In de piste van Stal De Kroo stuurde de amazone uit Nieuwvliet in de cate gorie ZZ-licht de veel buiging to nende en goed in balans lopende Obelisk-dochter met 65,88 procent naar een overtuigende overwin ning. De West-Zeeuws-Vlaamse combinatie sloeg daarmee een gat van ruim vier procent met de Mid delburgse Lucie Louw met de Ru- biquil-afstammeling Zion. In de categorie M2 stelde de voor de Axelse Oranjeruiters rijdende Belg Kurt Stevens met de ruin Se cretaris zijn kandidatuur voor de ti tel. De ruiter uit Zelzate eiste met de Caruso-zoon met 65 procent het oranje erelint voor zich op. Dankzij zijn goede resultaten staat Anish Giri op de wereldranglijst van september in de top twintig zig met zijn grote hobby. Want een hobby is schaken nog steeds, al is het er een met een uitsteken de bijverdienste. Anish Giri zit nog op school en wil zijn vwo-op- leiding per se afmaken. Eind deze maand begint hij aan zijn laatste jaar. „De jaren daarna wil ik kijken of het bestaan van profschaker me bevalt. Als dat niet zo is, kan ik al tijd nog gaan studeren." Die gedachte geeft hem een lekker gevoel. Het neemt de druk van het presteren een beetje weg. En ook voelt hij zich niet verplicht om dag in dag uit vele uren achter het schaakbord door te brengen om zijn vaardigheden op te krikken. Aan de andere kant, hij kan gaan en staan waar hij wil. „Ik mag van school wegblijven als dat nodig is. Als ik later maar inhaal wat ik ge mist heb." Giri is gevormd door verschillende culturen. Hij is een kind van een Nepalese vader en een Russische moeder. Hij werd op 28 juni 1994 geboren in Sint Petersburg, Rus land. Z'n ouders noemden hem Anish, wat in het Sanskriet 'de grootste' betekent. Na een aantal jaren verhuisde het gezin naar Ja pan, waarna het in 2008 in Neder land neerstreek. Inmiddels spreekt Anish naast vijf andere talen per fect Nederlands en voelt hij zich zo goed ingeburgerd dat hij in de toekomst voor Nederland wil blij ven schaken. 'Ik mag van school weg blijven als dat nodig is. Als ik later maar inhaal wat ik gemist heb' door Koen de Vries VLISSINGEN - De zesde ronde van het HZ-schaaktoernooi begon woensdag met een enorm gedrang aan kop. Vijf spelers hadden 4,5 punt verzameld, liefst 24 anderen vier punten. Toen de eerste rook wolken boven de borden waren opgetrokken,- was er nog niets van de spanning verdwenen. Dimitri Reinderman uit Amster dam deed goede zaken met zijn ze ge op Hagen Poetsch, een Duitse grootmeester. Hij kwam op 5,5 punt. De Engelsman Stewart Has- linger had goede papieren om zich bij Reinderman te voegen. Hij stond lange tijd uitstekend tegen de Rus Maxim Turov, de nummer één van de plaatsingslijst, maar kon zijn voordeel niet uitbuiten en vocht gisteravond laat nog voor een goed resultaat. In Vlissingen verbaast hij vele scha kers met zijn fabelachtige geheu gen. Als hij een rondje door de zaal heeft gemaakt, heeft hij tal van stellingen in z'n hoofd en kan hij die moeiteloos reproduceren. Met verschillende deelnemers ana lyseert hij hun partijen zonder dat er een fysiek schaakstuk aan te pas hoeft te komen. Vanaf een uur of negen doet hij dat vanuit de HZ li ve op de site playchess.com, waar bij hij ook verschillende spelers in terviewt. „Ik vind het leuk en interessant om hier rond te kijken", meldt Gi ri vlak voor zo'n uitzending. „En ik leer er zelf ook weer wat van. Ik heb al een paar verrassende par tijen gezien." Na het HZ-toernooi verkast Giri naar Roosendaal, waar hij zich met Loek van Wely, Ivan Sokolov, Daniel Stellwagen en Jan Smeets gaat voorbereiden op de schaak olympiade in Istanboel. Hij hoopt in Turkije de opgaande lijn door te trekken die hij op de Nederland se titelstrijd heeft ingezet en in Biel heeft doorgezet. In Zwitserland hield Giri Magnus Carlsen, de nummer één van de wereld, twee keer op remise en had hij tot de laatste ronde uit zicht op de eindzege. Zijn tweede nederlaag tegen Wang Hao voor kwam dat. „Ik hoop dat die Chi nees geen angstgegner voor me wordt", kijkt Giri terug. „Het is las tig spelen tegen hem. Net als tegen Kramnik en Aronian. Zij zijn de twee best voorbereide schakers van de wereld. Het is moeilijk hen te verrassen. Wat dat betreft speel ik liever tegen Ivantsjoek of Carl sen." Baris Esen (Turkije), Surya Gangu ly (India), Gil Popilski (Israel), San- der van Eijk (Bladel), Dronavalli Hariki (India), Illya Nyshnyk (Oek raïne) en de Spanjaard Alfonso Je rez Perez kwamen op een halfje 'van Reinderman. Ook Koen Leen- houts, de internationaal meester uit IJzendijke, zat nog op het vin kentouw om op vijf punten te ko men. Koen Leenhouts Jarno Waebeke schoot namens Terneuzen drie keer raak tegen Schoondijke in de Cofely Cup. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56