Met een eigen ploeg op pad sport 127 Het materiaal Speer moet worden aangepast donderdag 9 augustus 2012 IOC-voorzitter Jacques Rogge De Nederlandse wielerbond gaat werk maken van baan- wielrennen. Die inspanning moeten over vier jaar tijdens de Spelen in Rio de Janeiro worden beloond. door Edward Swier Het toernooi voor de baanwielrenners was nog niet eens afgelopen toen Thorwald Vene- berg, technisch directeur van de Nederlandse wielerbond KNWU, de zinnen even wilde verzetten. In de late avond, na het zoveelste Brit se goud op de piste, was hij naar het naastgelegen hockeystadion ge glipt. De hockeysters wonnen daar met 2-1 van Groot-Brittannië. Dat had hij even nodig. „Het is ook weieens fijn om te zien dat je van Britten kunt winnen." Tijd om te ontspannen had Vene- berg die maandagavond nauwe lijks. Ook op de hockeytribune maalde het in zijn hoofd. De kloof met de Britten (die negen medail les op de baan wonnen, waarvan zeven gouden) binnen vier jaar he lemaal dichten zal onmogelijk zijn, maar het gat goeddeels over bruggen is de eerste opzet. Daar toe heeft de wielerbond rigoureu ze maatregelen in gedachten. De bond gaat, hoewel ze dat zelf abso luut niet zo wil omschrijven, de strijd aan met de opleidingsploeg van Rabobank. Het is eigenlijk nog geheim. Maar er zijn wel degelijk plannen om een ploeg op te starten die niet al leen op de piste aan de slag gaat, maar ook een wegprogramma zal gaan rijden. Er is plek voor onge veer zestien renners. De selectie is in stilte begonnen. Nee, geen klim mers (waarnaar Rabobank toch vooral op zoek is), maar hardrij Teun Mulder (rechts) bezorgde Nederland dinsdag de enige medaille bij het baanwielrennen. ders - jongens met een grote mo tor, een ijzersterke tijdrit of een ex treem uithoudingsvermogen - wor den gezocht. De bond zal de bege leiding volledig in eigen hand ne men. Slechts op die manier kan, in aanloop naar de Olympische Spe len van Rio de Janeiro in 2016 en de editie van 2020 worden ge scoord. „We willen renners laten zien dat een carrière op de baan geen sta-in-de-weg is om ook een goede wegrenner te worden." In Londen was de baanselectie, die één bronzen plak (Teun Mulder) won, feitelijk te oud. De duurren- ners en sprinters zijn echter wel stuk voor stuk nog de besten van Nederland, de jonge generatie heeft in de aanloop naar de Spelen onvoldoende aangedrongen. Of kunnen aandringen. Talent dat bij voorbeeld voor de verlokkingen van de Rabo-opleiding koos, mocht niet op de baan rijden. De nieuwe KNWU belofteploeg zal voortdurend 'gemonitord' wor den door coaches van de bond. Zo veel geld als de Britten investeren is er niet, maar het idee is wel om op termijn een team van assisten ten, wetenschappers en medisch begeleiders rond de coureurs te vormen. Veneberg: „Dat is de eni ge manier om succes te halen, heb ben de Britten bewezen. Topsport foto lan Langsdon/EPA van vandaag de dag moet je op die manier bedrijven. Je moet renners niet één a twee dagen voor vertrek naar een wedstrijd bij de ploeg ha len, maar er 'volcontinu' mee wer ken. Als je renners voortdurend test, kan je veel beter fïnetunen." De wielerbond heeft goede hoop dat het in 2016, op de Spelen van Rio, resultaat heeft. „In Brazilië moet je hier wel iets van terug kunnen zien." «^ÏS5Sö5öS®SSS555®3SS«5S: ®«ee»oe©»e«s®» door Peter van der Meeren S De speer werd vaak 'aangescherpt' In de sport draait het om details. Het materiaal is van het grootste belang om een goede prestatie te kunnen leveren. Wat te denken van een speer? Er werd in de loop der tijden veel aan de speer én de reglementen gesleuteld, om gevaarlijke situaties te voorkomen. De speer is in eerste instantie niet ontworpen om mee te spor ten. De stok met scherpe punt was vooral handig om een avondmaal te verkrijgen of vijanden mee om te leggen. De Griek Hercules wordt beschouwd als een van de eerste 'sportieve' werpers. In 708 voor Christus stond speerwerpen op de olym pische agenda. Niet alleen kon een lauwerkrans worden verdiend door de stok van olijfhout ver te gooien, maar ook door 'm met precisie in een bord met roos te werpen. Eind achttiende eeuw groeide speerwerpen uit tot serieuze sport. In 1908 (Londen) keerde de speer terug op de Spelen. Aan de lengte is nooit veel gesleuteld. Een mannenspeer (800 gram) is zo'n 2,65 meter lang, vrouwen doen het met 200 gram en 40 centimeter minder. Begin jaren vijftig kwam de Amerikaan Bud Held (81,75 meter) op het idee de speer hol te maken. Hierdoor zweefde de speer langer door de lucht, tel uit je winst. Uit veiligheidsoverwegingen werd besloten dat de speer in een afgebakend gebied moest landen. De aanloop is maximaal 36,5 me ter. Een en ander weerhield de Spanjaard Felix Erausquin er in 1966 niet van om de speer (tegenwoordig van metaal of carbon) plots ver voorbij 100 meter te werpen. Opzienbarend, maar ook levensgevaarlijk voor ju ryleden en andere atleten. Erausquin paste tijdens zijn aanloop de draai- techniek toe zoals die bij discuswerpen wordt gebruikt. De atletiekfede- ratie IAAF was er als de kippen bij om deze techniek te verbieden, maar dat voorkwam niet dat in 1984 opnieuw de 'magische grens' werd ge slecht. De Oost-Duitser Uwe Hohn noteerde 104,80. Wederom paniek. De IAAF verplaatste het zwaartepunt van de speer (het handvat van touw) 10 centimeter naar voren. Hierdoor gaat de neus sneller naar bene den. De scores liepen tot 20 meter terug. Het wereldrecord van de Tsjech Jan Zelezny staat desondanks op 98,48, zijn landgenote Barbara Spotako- va is recordhoudster bij de vrouwen (72,28).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55