andere lesuren zeeland21 Foutje met vergunning visserij in Voordelta treft vissers nog niet van de kinderen blijft over Filmmakers voor project 'Eilanden' Regen vertraagt van Zeeuws Museum bekend grondtransport donderdag 9 augustus 2012 door jan van Ommen DEN HAAG - Hoewel de minister van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie (ELI) de afgelo pen jaren fout zat met het toe staan van de boomkorvisserij in de beschermde Voordelta voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust, breekt dat de vissers nog niet op, blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Onder anderen Zeeuwse boomkor- vissers kunnen blijven vissen, om dat ze vorig jaar wel vergunningen hebben aangevraagd. Desalniette min had de minister in 2009 en 2010 wel degelijk het zonder ver gunning vissen met platvislcotters in de beschermde natuurbescher mingszones langs de Zeeuwse en Hollandse kust moeten verbieden, stelt de Raad van State woensdag in een uitspraak. De minister wees in 2010 een ver zoek van Greenpeace van de hand om het zonder vergunning vissen op platvis in de Voordelta te ver bieden. Volgens de minister was een verbod op boomkorvisserij niet nodig, omdat visserijorganisa ties bezig waren met het aanvra gen van een vergunning. Verder meende het ministerie dat Neder land niet tegen de boomkorvisserij kan optreden, omdat het alleen Nederlandse vissers een visverbod mocht opleggen en niet aan bui tenlandse. De Raad van State verwerpt de ar gumenten van de minister en stelt onder meer vast dat het Product schap Vis pas 15 november 2011 een vergunningaanvraag heeft in gediend en dat Greenpeace al een jaar eerder om handhaving vroeg. Overigens is de minister nu wel in overleg met de Europese Commis sie over het opzetten van een ver gunningenstelsel. Intussen heeft het ministerie na tuuronderzoek gedaan in de Voor delta en Noordzeekustzone. Uit de ze studie oftewel 'passende beoor deling' van eind vorig jaar blijkt dat er ongeveer aan 207 boomkor- kotters vergunning zou kunnen worden verleend. De vergunnin gen moeten ervoor zorgen dat het zeemilieu niet onaanvaardbaar wordt aangetast. Volgens ELI moet iedere visser een vergunning aanvragen. Buiten landse vissers moeten zich melden bij de Kustwacht als ze in de be schermde kustzones op schol, tong, schar en tarbot willen vis sen. Greenpeace houdt grote twijfels aan het op stapel staande vergun ningenstelsel. De milieuorganisa tie vreest dat mogelijk veel meer dan 207 schepen vergunningen krijgen en dat handhaving bijkans onmogelijk is. Bovendien zou de door Europa verplicht gestelde pas sende beoordeling aan alle kanten rammelen. MIDDELBURG - Filmmakers Jos de Putter, Ineke Houtman, Hanro Smitsman en regisseursduo Nina Spiering/Mirka Duijn maken voor het project 'Eilanden' vier films voor het Zeeuws Museum. Vertrek punt is het filmmateriaal dat vanaf september 2011 door bezoekers en inwoners van Zeeland is geupload op de website www.eilanden.net. Het Zeeuws Museum heeft speci fiek voor deze filmmakers gekozen vanwege hun kwaliteit en diversi teit Zij zullen in september 2013 vier totaal verschillende films ople veren die tijdens filmfestival Film by the Sea in Vlissingen in premiè re gaan en worden opgenomen in de collectie van het Zeeuws Mu seum. De productie is in handen van seriousFilm. Eilanden is onder deel van het 50-jarig jubileumpro gramma van het Zeeuws Museum. Aan mensen wordt via de website gevraagd antwoord te geven op de vraag: 'Wat wil je bewaren?' BRESKENS - De grondtransporten voor versterking van de zeewering bij het Veerplein van Breskens heb ben vertraging opgelopen door de vele regenval. Maandag beginnen de werkzaamheden weer. De trans porten duren dan nog maximaal drie weken, meldde waterschap Scheldestromen woensdag. De klei grond wordt afgegraven in het om streden, toekomstige natuur- en re creatiegebied Waterdunen aan de Slikkenburgseweg bij Breskens. 24 augustus Nederlandse première 25 30 31 1 september www.nazomerfestival.nl T. 0900 33 000 33 (45cent'pargesprak) cent wil flexibele lesuren tussen 9 en half 5, waarbij ook tijd is voor sport, cultuur en ontspanning. Veel ouders zijn voorstander van een brede school, waar kinderen ook terecht kunnen voor buiten schoolse opvang en hobby's. „Ze willen een centrale plek waar ze met een gerust hart hun kind kun nen achterlaten, zodat ze volledig aandacht aan hun werk kunnen besteden", zegt projectleider Betty de Jaeger van het RPCZ. Meer dan de helft van de ouders (58 procent) wil de vakanties an ders of flexibeler ingedeeld zien. De ene helft vindt de zomervakan tie te lang en wil daarom dat de 12 weken per jaar anders verdeeld worden. De andere helft wil dat va kanties helemaal flexibel ingedeeld kunnen worden gedurende het schooljaar. Invoering van andere schooltijden en flexibele vakanties gaat niet zo maar: het vereist overleg met ouders en scholen zijn ook gebon den aan regelgeving. Toch over weegt volgens het RPCZ eenvijfde van de Zeeuwse basisscholen om de schooltijden te veranderen. Te recht, vindt De Jaeger: „De huidi ge schooltijden stammen nog uit de tijd van de agrarische samenle ving. Kinderen waren 's zomers zes weken vrij, omdat ze moesten helpen op het land. Ze gingen tus sen de middag naar huis, omdat dan de warme prak op tafel stond. Daarom zijn schooltijden op deze manier georganiseerd. Niet omdat 't het beste was voor het kind." nog niet zelfstandig kunnen eten." De school hield begin dit jaar een informatieavond voor ouders en verspreidde een enquête om de meningen te peilen. Daaruit bleek dat tweederde van de ouders ande re schooltijden wenst, maar over de manier waarop lopen de opvat tingen uiteen. De school weet het wél. „Onze am bitie is om vijf gelijke schooldagen in te voeren, waarop de leerkrach ten altijd met de kinderen op school lunchen." Die opzet heeft volgens Sturm veel voordelen. „Het brengt rust en regelmaat voor de kinderen. Ze zien niet steeds verschillende gezichten tus sen de middag, maar eten met hun leerkracht." Daarnaast hoe ven ouders minder heen en weer te rijden. „Er is veel verkeer voor de school, door ouders die hun kinderen halen en brengen. Dat is geen fijne situatie. Als de kinderen overblijven, halveer je het aantal bewegingen." Sturm ziet ook meer mogelijkhe den voor naschoolse opvang. „Als kinderen om twee uur klaar zijn, kunnen ze meer doen. We denken aan samenwerking met sportver enigingen, de circusschool en de muziekschool." De school overlegt de komende tijd met ouders en sa menwerkingspartners. Ze hoopt in augustus 2013 een nieuw roos ter in te voeren. 'Ouders willen een centrale plek waar ze hun kind met een gerust hart kunnen achterlaten.' Betty de Jaeger, onderwijsadviesbureau RPCZ. archieffoto Ruben Oreel INDUSTRIEEL MUSEUM ZEELAND SAS VAN GENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47