De diversiteit maakt deie polder uniek i8| 'Ik heb netjes Basisscholen Geef richting aan bij sluizen almanak Nicht PZC woensdag 8 augustus 2012 1 Z 't zit zo door Raymond de Frel In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: de drukte bij de sluizen in Terneuzen. Files? Stel je niet aan. In de Randstad lachen ze om dat beetje vertraging dat je in de spitsuren kunt op lopen bij de Terneuzense sluizen. Dat zal misschien wel zo zijn, maar dat maakt de ergernis niet minder. En toen een verkeerson- derzoek van de provincie uitwees dat het wachten meestal een kwestie van minuten is, maakten veel gemeenteraadsleden in Ter- neuzen zich nog eens extra kwaad. Het onderzoek zou haaks staan op de werkelijkheid. PvdA' er Frank van Oorschot hield de wachttijden twee weken bij en kwam tot een gemiddelde wacht tijd van veertien tot zestien minu ten. Er moest iets gebeuren, ook al snapten de raadsleden best dat in grijpende maatregelen (te) duur zijn. Immers, als de Sluiskiltunnel in 2015 in gebruik wordt geno men, zal de verkeersdrukte bij het sluizencomplex afnemen, zo is de verwachting. Maar nog drie jaar zo doorgaan? Dat is véél te lang. Verruiming van de bloktijden voor de kanaalbruggen (een idee van het CDA), aparte rijstroken voor rechtdoorgaand en afslaand verkeer op de sluizen, werkne mers van het nabijgelegen chemie concern Dow die meer moeten carpoolenSuggesties genoeg. „Dat is allemaal leuk bedacht, maar het is vaak nogal ingrijpend of kostbaar", zegt sectorhoofd dro ge infrastructuur Jan van de Velde van de provincie Zeeland. Dat jonge Bevelandse stel trok afge lopen weekeinde naar Amsterdam uoor een gezellig dagje uit. De stad bruiste, want de jaarlijkse Gay Pride vond er plaats. Het tweetal had afge sproken met een nichtje, dat in Am sterdam studeert en woont. Ze zou den elkaar op een vooraf afgespro ken plek ontmoeten, maar dat viel nog niet mee in het stadscentrum, Daags voor de reünie, op vrijdag 14 september, komen de basisscholieren uit Hoek naar de Van Wuijckhuisepolder om het honderdjarig bestaan te vieren. De kinderen van Op Weg en 't Kompas doen onder meer mee aan een quiz en krijgen uitleg over inpolderen. Daarom houdt zijn werkgever het voorlopig bij een relatief goedko pe maatregel in de categorie 'ver beter de wereld, begin bij jezelf. Vorige week zijn bij de rotonde borden geplaatst, waarop het ver zoek staat om bij het verlaten van de rotonde richting aan te geven. „Mensen staan nu vaak te wach ten tot ze zien of een automobi list afslaat of op de rotonde blijft Het is overigens wettelijk ver plicht om richting aan te geven als je de rotonde verlaat. Het scheelt misschien maar een paar seconden, maar het neemt wel er gernis weg", aldus Van de Velde. Hij hoopt dat automobilisten die de rotonde driekwart moeten ne men, al bij het betreden van het verkeersplein richting naar links willen aangeven. Dat is wettelijk niet verplicht, maar het zorgt wel voor overzicht en een vlottere doorstroming. Bovendien voor komt het verwarring, omdat de ene automobilist dat nu al wel doet en de ander niet „We hopen dat deze borden een positieve werking hebben en dus ergernis wegnemen. We zullen de effecten natuurlijk in de gaten houden, al wordt dat natuurlijk pas echt duidelijk als de zomerva kantie voorbij is." Het scheelt maar een paar seconden, maar het neemt wel ergernis weg. De Van Wuijckhuisepolder nabij Hoek bestaat honderd jaar. De bewoners en bedrijven vinden dat reden voor een reünie. door Raymond de Frel Hij tuurt eens voor zich uit. Mooi hè? Zonnetje op de ak kers, schaapjes in de wei en in de verte bomen waartussen herten en kie kendieven zich schuilhouden. Voor Ko Guiljam (59) heeft de Van Wuijckhuisepolder nauwelijks ge heimen meer. Hij boert en woont er al decennia. „Mijn moeder was een Verhelst. En de Verhelsten? Dat waren de pioniers in deze pol der. Nog steeds is dertig procent van de mensen in deze polder een afstammeling van de familie Ver- helst. Maar opvallend genoeg is er niemand meer die nog zo heet." De familie Verhelst was het rond 1911 om stukken grond te doen, waarop bedrijfjes konden worden gestart. „Als je meehielp met inpol deren, dan kreeg je van de over heid een voorkeursbehandeling bij Reünie in de polder De bewoners van en bedrijven in de Van Wuijckhuisepolder hopen tijdens met de reünie op zaterdag 15 september zoveel mogelijk inte resse te wekken van 'buitenaf. Op het erf aan de Langeweg 8 in Hoek zijn van 10.00 tot 17.30 uur foto's en bewegende beelden te zien. Ook wordt er uitleg gegeven over oude en nieuwe landbouw werktuigen. Er wordt ook stilgestaan bij de ge schiedenis van de polder, zoals de tramlijn naar Philippine. Attentieborden moeten de doorstroming bij de rotonde achter het sluizen complex verbeteren. foto Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl waar je over de hoofden kon lopen. Toen de mannelijke helft van het stel even naar het thuisfront belde om te laten weten dat hij en zijn vriendin waren gearriveerd, wilde zijn moe der weten of ze inmiddels ook zijn nichtje al hadden gevonden. „Ja, maar dat viel niet mee", luidde het antwoord. „Want in de hele stad stikt het van de nichten." Uit het exploot d.d. 03-08-2012 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Abbas Hasoun, wonend te 4337 KH Middelburg, aan Muna Najem Abed, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats in Nederland en daarbuiten, is betekend het namens requirant opgemaakt verzoekschrift tot echt scheiding, hetwelk is ingediend ter griffie van de rechtbank Middelburg, waarbij tevens is aangezegd dat ge- requireerde via een advocaat uiterlijk 10-10-2012 een verweerschrift dan wel een verzoek tot uitstel daar toe kan indienen. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl de aanschaf van een lap grond", vertelt Guiljam. In juli 1911 was-ie dicht. Voor even. De verse Van Wuijckhuise- polderdijk langs de Braakman bleek niet tegen het wassende wa ter bestand en brak door. Guiljam: „Er moet een enorme moed zijn geweest om opnieuw de schop en de kruiwagen te pakken om de dijk weer te dichten. Ben je net klaar, kun je weer opnieuw begin nen. De moed zou je toch in de schoenen zakken?" In juli 1912 kon de polder dan toch eindelijk ontgonnen worden. Boer Van Hecke was de eerste die er zijn schapen schorren liet afgra zen. Daarna volgden bedrijfjes van uiteenlopende pluimage. „Dat komt omdat de grond eigenlijk heel slecht was. Nog steeds kun je hier van alles vinden. Een akker bouwer, een loonbedrijf, een stie renfokker, een groenvoorzienings- bedrijf... Als het goede grond was Als het goede grond was geweest had je hier nu vast nog maar een paar grote bedrijven gehad geweest had je hier nu vast nog maar een paar grote bedrijven ge had", aldus Guiljam. Hij nam samen met zijn vrouw Miep het initiatief voor een feestje. Het kost te weinig moeite om meer enthou siastelingen te vinden. Maandelijks komen ze samen om de reünie op het erf van de familie Van Driel aan de Langeweg zó interessant te maken, dat ook 'buitenstaanders' zich eens in hun mooie polder wil len verdiepen. Dat kan met de monstraties van landbouwmachi nes en klederdracht, maar ook met mooie verhalen. Over het waarom de overwegend protestant se polder toch altijd meer bij Hoek dan bij het katholieke vissersdorp Philippine heeft gehoord. Over de jaren dat de zweefvliegclub, nu in Axel, de polder als thuis had. En niet te vergeten, over de tramlijn die dwars door de polder naar Phi lippine liep. Er is in de loop der jaren veel ver anderd, maar de ware kracht is vol gens Guiljam al decennialang het zelfde: „Je woont hier in stilte, maar de omgeving is altijd in be weging." In 1911 werd de laatste hand gelegd aan het indammen van de polder. -SSSSBSSSK5SSS www.pzc.nl VIDEO De provincie vraagt automobilisten bij de rotonde op de sluizen altijd richting aan te geven. KLASSENWERK Alle in de papieren krant gepubliceer de afleveringen van Klassenwerk zijn te lezen op www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto TERNEUZEN - Geduld is een schone zaak. Anna van Iwaarden (87) weet dat maar al te goed. In de Tweede Wereldoorlog had ze al verkering met Marinus de Bat (89). „We woonden op een klein dorp, in Oostdijk op Zuid-Beve land, en dan kom je elkaar snel te gen." En toch is het een klein won der dat ze dinsdag hun 65-jarig hu welijk konden vieren. Het was oorlog. Marinus vertelt dat hij in 1943 in het nu Poolse El- bing moest gaan werken van de Duitse bezetters. Pas in augustus 1945, maanden na de bevrijding van Nederland, keerde hij terug in Oostdijk na een jaar gedwongen omzwervingen in de Sovjet-Unie. Anna: „'Zoek een ander', zeiden ze tegen mij, maar ik heb netjes ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62