Kies de Zeeuw van 221 zeeland Jo Schot (1894-1923) Frans de Munck (1922-2010) Antoine van Renterghem (1885-1967) Adri van Male (1910-1990) dinsdag 7 augustus 2012 Met het oog op 'Zeeuwen van Oranje', dit jaar een van de vier locatievoorstel lingen van het Zeeland Na zomerfestival, houden de PZC en Theaterproductie huis Zeelandia de verkie zing van de beste Zeeuw van Oranje. Daarvoor ko men alle negen Zeeuwen die sinds het begin van de twintigste eeuw in Oranje hebben gespeeld in aan merking: Toine van Rent erghem, Jo Schot, Adri van Male, Frans de Mun ck, Willem van Hanegem, Jan Poortvliet, Adrie Kos ter, Danny Blind en Peter van Vossen. Kies uw favo riet via www.pzc.nl/zeeuwvanoranje Onder de inzenders wor den leuke prijzen verloot. De beste Zeeuw van Oran je wordt vrijdag 7 septem ber in de Voetbal Expe rience in Middelburg be kendgemaakt. Die avond wordt de interland Neder- land-Turkije gespeeld. De ze is te zien op een groot scherm in het voetbalmu seum. Geboren in: Phillipine Clubs als international: Feyenoord Debuut in Oranje: 20 maart 1932, België-Nederland (1-4) Laatste interland: 21 april 1940, Nederland-België (4-2) Aantal interlands: 15 (8 gewonnen, 3 gelijk, 4 verloren) Speelminuten: 1371 Doelpunten: 0 Adri van Male verhuisde als jongen al naar Rotterdam, maar bleef altijd een sterke band met Zeeland voelen. Hij groeide uit tot dé keeper van Feyenoord in de jaren dertig. Hij speelde 221 wedstrijden voor de Rot terdamse club en won twee landstitels en twee KNVB-bekers. In diezelf de periode kwam hij ook vijftien keer voor Oranje uit. Tijdens het WK in 1938, dat in Frankrijk werd gehouden, werd Van Male door sportjour nalisten gekozen tot beste keeper van het toernooi. Een meniscusblessu re zorgde twee jaar later voor een vroegtijdig einde van zijn carrière. De eerste Zeeuw in het Nederlands Elftal. Antoine was de zoon van Al- bert Willem van Renterghem, de 'wonderdokter van Goes', die samen met de bekende schrijver-arts Frederik van Eeden de eerste kliniek voor hypnose- en psychotherapie in Nederland stichtte. Daarom verhuisde hij met zijn gezin van Goes naar Amsterdam, waar zijn drie zonen (Char les, Albert en Toine) gingen voetballen. Volgens hun vader hebben ze het alle drie tot het Nederlands Elftal geschopt. Charles en Albert speel den echter in het Bondselftal, het nog officieuze Nederlands Elftal. Na zijn voetbalcarrière werd Toine van Renterghem tandarts. Begin jaren vijftig emigreerde hij naar de Verenigde Staten. Geboren in: Goes Clubs als international: HBS Debuut in Oranje: 13 mei 1906, Nederland-België (2-3) Laatste interland: 9 mei 1907, Nederland-België (1-2) Aantal interlands: 3 (1 gewonnen, 0 gelijk, 2 verloren) Speelminuten: 300 Doelpunten: 0 Geboren in: Middelburg Clubs als international: NAC Debuut in Oranje: 19 november 1922, Zwitserland-Nederland (5-0) Laatste interland: 19 november 1922, Zwitserland-Nederland (5-0) Aantal interlands: 1 (0 gewonnen, 0 gelijk, 1 verloren) Speelminuten: 90 Doelpunten: 0 Jo Schot was het kind van een ongehuwde moeder en heeft zijn vader nooit gekend. Zijn moeder stierf jong in een psychiatrische inrichting. Hij kwam op zijn dertiende terecht in het Armweeshuis, maar vond uit eindelijk toch een tweede thuis bij 'Opa Bliek'. Vandaar dat hij in sommi ge voetbalverslagen ook Jo Bliek werd genoemd. Schot speelde eerst bij de 'Middelburgsche Voetbal- en Athletiek Vereeniging'. Als midvoor werd hij de sterspeler van eersteklasser Zeelandia. Later haalde NAC hem naar Breda. In zijn eerste seizoen werd NAC meteen kampioen van Nederland, de eerste en enige landstitel in de clubgeschiedenis. In 1923 kwam Schot op tragische wijze om het leven toen hij tijdens zijn werk als loodgieter van de Koorkerk in Middelburg viel. Hij liet een hoogzwangere vrouw en twee kinderen achter. Schot speelde slechts één wedstrijd in Oranje. Geboren in: Goes Clubs als international: Sittardse Boys, Fortuna 54, DOS Debuut in Oranje: 23 april 1949, Nederland-Frankrijk (4-1) Laatste interland: 24 april 1960, België-Nederland (2-1) Aantal interlands: 31 (18 gewonnen, 6 gelijk, 7 verloren) Speelminuten: 2776 Doelpunten: 0 Frans de Munck: Legendarische doelverdediger, die bekend werd als De Zwarte Panter en gold als een van de eerste echte profvoetballers in Neder land. Hij begon met voetballen bij w GOES, maar stapte in 1944 over naar Sittardse Boys. Als speler van die club werd De Munck geselecteerd voor het Nederlands Elftal, aanvankelijk als reservekeeper achter Piet Kraak. In 1949 maakte hij zijn debuut. Een overstap naar Ajax ketste in 1950 af, om dat De Munck betalingen zou hebben ontvangen en dus als profvoetballer te boek kwam te staan. De nationale competitie en het Nederlands Elftal waren toen nog voorbehouden aan amateurspelers. De Munck zocht zijn heil in het buitenland bij 1FC Köln. Halverwege de jaren vijftig keerde hij terug naar Nederland én naar Oranje. De Munck speelde tot 1967 bij ver schillende clubs (Fortuna '54, DOS, BV Veendam, SC Cambuur en Vitesse). Na zijn carrière werd hij trainer van achtereenvolgens Vitesse, Club Brugge, Lierse SK en opnieuw Vitesse. De Munck overleed eind 2010, 88 jaar oud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66