Staatsbosbeheer zet fret in tegen konijn 4 'Je wordt gek van dat gebrom' 2oI zeeland Terneuzense Beatrixboom staat na grondwerken op losse schroeven Witte leenfietsenproject in Middelburg gestaakt HOW LONG IS NOW zeeland naz mer festival dinsdag 7 augustus 2012 'Nabuurplicht tegenover landbouwers' door Harmen van der Werf AXEL - Het gaat goed met de konij nen in Zeeuws-Vlaanderen, zelfs te goed op een aantal plekken. Ze brengen op landbouwpercelen zo veel schade toe dat Staatsbosbe heer zich genoodzaakt ziet 'frette- raars' in te zetten; mannen die op de konijnen jagen met fretten. De konijnen worden vervolgens op een diervriendelijke manier dood gemaakt. Wat betreft Staatsbosbeheer zou er niet op konijnen gejaagd hoe ven te worden, laat boswachter Peter Maas weten. „Maar we vin den dat we tegenover onze buren, de landbouwers, ook een nabuur plicht hebben. We kunnen niet la ten gebeuren dat konijnen een flink deel van hun gewassen op eten." Staatsbosbeheer zet ffetteraars in het voor- en het najaar in, niet in de tijd dat de konijnen jongen heb ben. De bestrijding vindt op diver se plekken in Zeeuws-Vlaanderen plaats: tussen de Eerste en Tweede Verkorting in de polder bij Axel, in natuurgebied Smitsschorre bij de golfbaan in Axel en in de Braak man-Zuid. Maas maakt op internet in het weblog van de Zeeuwse boswach ters van Staatsbosbeheer melding van de frettenjacht op konijnen. „We zijn er vorig jaar mee begon nen", vertelt hij, „nadat we signa len van landbouwers hadden ont vangen." De resultaten mogen er zijn. Met behulp van fretten zijn tussen de Eerste en Tweede Ver korting dit voorjaar 120 konijnen gevangen en in de Smitsschorre ongeveer hetzelfde aantal. De tel ler in de Braakman-Zuid bleef op 300 steken. De ffetteraars gaan als volgt te werk. Ze plaatsen netten aan de uiteinden van konijnenburchten, laten fretten via één nog geopend gat los, waarop de konijnen weg rennen en in de netten terechtko men. Virusziekten als myxomato- se hebben lange tijd de konijnen stand klein gehouden, maar die ziekten hebben de laatste tijd niet meer in Zeeuws-Vlaanderen toege slagen. door Henk Boot TERNEUZEN - Het wegdek aan de (Verlengde) van Steenbergenlaan in Terneuzen moest worden ver nieuwd. En er moesten nieuwe rioolbuizen komen. Dus ruimden het Huizingabankje en de Beatrix- boom op de hoek van de Axelse straat tijdelijk het veld. Het karwei zit er na een paar maanden op. Na de bouwvakvakantie wordt beke ken wanneer het bankje terug kan. Of de boom die herinnert aan de geboortedag van koningin Beatrix Juliana op 31 januari 1938 terug keert is de vraag. „Het is wel de be doeling, maar dan pas in het na jaar. Het hangt af van de conditie waarin de boom verkeert. Anders wordt het een nieuwe", zegt ge- meentevoorlichter Heijt. In 2008 werd de toen zeventig jaar oude or- ginele linde al vervangen door een nieuwe Beatrixboom. Die werden beide geplant door Francien de Ritter- de Doelder. procent van onze energiebehoefte wordt duurzaam, onder meer met windturbinesopgewekt. Actiegroepen tegen de bouw van windmolens juichen. Onderzoek wijst uit dat je ziek kunt worden van het geluid van windturbines. door Peter Ullenbroeck Brmmm, hoor je op de achtergrond. Geen over heersend geluid, maar "wel continu aanwezig. Alsof in de verte een vliegtuig zich aan het klaarmaken is voor de landing. „En nu valt het eigenlijk nog wel mee", vertelt Chris Bodbijl. „Kom maar eens luisteren als de wind anders staat." De inwoner van De Sluis, een buurtschap op Sint Philipsland zag twee jaar geleden hoe op amper vierhonderd meter afstand van zijn huis vijf grote windmolens werden gebouwd. Het veranderde, naar eigen zeggen, zijn leven. „Ie dere dag dat monotone gebrom, je wordt er gek van. Vooral in de avonduren als het voor de rest stil is. Soms heb je gewoon moeite om in slaap te komen." Tot nu toe kreeg de pensionaris die zeven jaar geleden vanuit Rot terdam voor de rust naar het schiereiland verkaste, weinig ge hoor voor zijn klachten. Maar sinds afgelopen week voelt Bodbijl zich gesterkt door een rapport van de Universiteit van Utrecht. c- Onderzoekers analyseerden het be schikbare wetenschappelijke be wijs over de gevolgen voor de volksgezondheid van het windtur binegeluid. Ze kwamen tot een kei- THEATER PRODUCTIEHUIS choreografie HEDENDAAGSE DANS MACHINEFABRIEK VLISSINGEN 20 aug try-out 21 aug wereldpremière 23 24 25 29 30 31 aug 1 sept www.nazomerfestival.nl T. 0900 3300033 (45centpergespre*) door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - De opvallende witte leenfietsen verdwijnen voorlopig uit het stadsbeeld in Middelburg. De proef met de gratis fietsen is gisteren beëindigd. Alleen bij het station blijven nog acht fietsen staan. Het leenfietsensysteem is als proef neergezet door het Eindhovense bedrijf Callock dat zo'n 38 fietsen beschikbaar stelde. Het is overi gens geen definitief afscheid, Cal lock wil volgend jaar terugkomen met de fietsen. Ton Kooymans van Callock: „We hebben een hele goede proef ge draaid in Middelburg. We hadden meer gebruikers dan we hadden verwacht." De kosten kwamen echter groten deels voor rekening van het bedrijf zelf Provincie en gemeente wil den er geen extra geld insteken. Kooymans: „We moeten onze bo terham verdienen, dus we stoppen nu voorlopig hier. We hebben ons doel bereikt. Volgend jaar willen we wel terugkomen. Ik heb daar voor nu een plan neergelegd bij provincie en gemeente. En ik ga op zoek naar bedrijven die finan cieel willen deelnemen. Het liefst rol ik het ook verder uit op Wal cheren." Flevoland l 30,1% Groningen 1.1:8,1% Noord-Holland 115,3% Zuid-Holland 12,2% Zeeland 110,4% Friesland PÉS^ÉI Noord-Brabant 3,2%[ Utrecht |0,4% Overijssel 10,3% Overijssel 0,3% Drente 0% Hoeveelheid opgewekte windenergie per provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64