Ervaren hoe het er vroeger aan toeging iS I zeeland fzc; Openingsfeest met schaap almanak Bacterie Oogstdag in Oostburg Vandalen knakken bomen dinsdag 7 augustus 2012 Hanne Liefting brengt voorafgaand aan haar studie milieukunde een paar maanden door in Ghana. Daar helpt ze een pater die een tehuis heeft opgezet waar enige tientallen van de talrijke wezen in het land worden opgevangen. Hanne wilde reizen, maar dan wel de wereld echt leren kennen. Op internet vond ze een vrijwilligers organisatie die actief is in Afrika en kleine projecten ondersteunt. Mijn werk hier zit er bijna op. Mijn ouders zijn aangekomen, en dat was een hele ge beurtenis. Abraham had als welkom een voetbalwedstrijd georganiseerd. Papa moest aftrappen en even een woordje doen. Daarna werden de oranje voetbalshirts uitgedeeld die mijn ouders uit Terneuzen hadden meegenomen. De volgende dag gingen we naar het weeshuis met de auto volgela den met matrassen, het keukenge rei en verf. Het weeshuis was nog niet afgeschilderd, en dat vond ik een mooie klus voor vader en dochter op maandag. 's Avonds ben ik met papa en ma ma mee naar het hotel gegaan. Wat een genot: voor het eerst in vier weken weer onder een douche en niet met een washand in een teiltje. Op de dag van het afscheid wacht te ons een hele ceremonie. Vida had voor mij en mama een Afri kaanse jurk gemaakt en voor papa hadden ze een Afrikaans gewaad gekocht. Het hele dorp was erbij toen de chief van het dorp mij be noemde tot 'Chief of all orphans'. Daar zat ik dan in het midden op het stoeltje en iedereen was aan het klappen, maak je ook niet zo snel mee! Papa werd 'chief of all boys', en kreeg zijn Afrikaanse ge waad aan, een traditie in Ghana. Hij vond zelf dat het nogal op een babydoll leek. Vervolgens ging de hele stoet naar het weeshuis. Het hele dorp Hanne wachtte op de dag van haar afscheid een ceremonie. Een gezin uit Oostkapelle verliet na veertien dagen de sprookjescamping in het Overijsselse Hardenberg. Vermoeid maar voldaan en nog vol van de beleefde avonturen werden de eerste kilometers huiswaarts afge legd. Omdat het vermoedelijke tijd stip van thuiskomst aan de late kant zou zijn, was vooraf aan het vertrek nog even een frietje mét gehaald. Ina Nortier: „Bezoekers mogen zoveel mogelijk zelf doen. Op de Oogstdag rooien we met paarden een veld met aardappelen. Bezoekers kunnen die dan met de hand oprapen en met kruiden bakken in een grote roerbakpan." was uitgelopen. Eerst werd er ge beden. Voor de deur was een lint gespannen, dat was een strookje van de stof waar ook mijn jurk van was gemaakt Het lint werd officieel doorgeknipt en toen kon iedereen naar binnen. Daarna heb ik voor het laatst het eten uitge deeld en afscheid genomen. Later heb ik mijn ouders de markt laten zien. Daar heb ik van alles ge kocht. Kookpitjes, sponzen, touw, waterton, vegers, kippen en als klap op de vuurpijl een groot zwanger schaap. Het schaap kon mooi in de kofferbak, waar zij af en toe blaatte. Op mijn laatste dag heb ik nog twee matrassen en een zak maïs gekocht. Het schaap werd weer achter in de auto geladen en naar het weeshuis gebracht. Daarna heb ik afscheid genomen van het gezin en van de buren, om te ver trekken naar Tamale. Ik zal ieder een erg missen...maar 's avonds was er heerlijke pizza...geen yam, spaghetti of rijst! Terwijl ik dit schrijf zit ik nu op een terrasje op de culturele markt in Tamale. Papa is bezig met zijn iPad, mama leest een boek en ik zit te werken op de laptop. Het voelt als thuis! Bijdragen zijn welkom op bankr. 10.37.18.478 t.n.v. H. Liefting. Zie ook twitter @hanneliefting. In de polders bij Oostburg zor gen zwoegende Zeeuwse trek paarden voor nostalgische plaat jes. Zij zijn in training voor de Oogstdag bij de paardenmelkerij van de familie Nortier. door Frank Gijsel De paardenmelkerij van de familie Nor tier aan de Brugse- vaart in Oostburg haalt morgen tijdens de Oogstdag de oude gereedschap pen en machines weer uit de kast. Oude rotten uit het vak laten dan zien hoe het er aan toe ging op de akker in 'die goeie ouwe tijd'. Weken van te voren zie je de men ners al achter hun paarden door de polder gaan. Ze zijn dan in trai ning om op de Oogstdag goed voor de dag te komen. Ook aan de dorskassen wordt nog druk gesleu teld. Op het bedrijf is de opwin ding ook goed te voelen. Van alle kanten worden er werktuigen aan gevoerd, het land wordt voorbe reid en de weerberichtsites wor den veelvuldig bezocht. Ina Nortier is bijna het hele jaar bezig met de voorbereidingen op de Oogstdag. Tijdens de laatste da gen springt Karin Verweij bij om de puntjes op de i te zetten. „De formule waarbij bezoekers een beeld krijgen van hoe het oog sten plaatsvond, proberen we tel kens weer aan te passen. Woens dag leggen we de nadruk op gezon de voeding. Zo is er geen fastfood verkrijgbaar. Er wordt een oogst- straatje ingericht waar kinderen zelf het koren kunnen malen. Ze zien aan het eind van het proces hoe er van het meel ovenkoeken worden gebakken, die ze kunnen oppeuzelen. Het zelfgemalen meel mogen ze mee naar huis nemen om er pannenkoeken van te bak ken", vertelt Nortier. Vijftien paarden en vijftig mede werkers laten alle bewerkingen zien die op het land plaatsvinden. De dag moet een totaalbeeld ge ven van het ploegen van het land tot het product dat bij de consu ment op het bord terechtkomt. Bezoekers mogen vaak zelf de han den uit de mouwen steken. „Zo rooien we met paarden een veld met aardappelen. Bezoekers kun nen die dan met de hand oprapen en met kruiden bakken in een gro te roerbakpan. Mensen ervaren dan het beste hoe het er vroeger aan toe ging op het land. Hier groeit het, zo oogsten we en dit is het eindproduct. Als ze naar huis gaan moeten ze er iets van hebben opgestoken", meent Nortier. Het dorsen wordt op verschillende wijzen gedemonstreerd door Adrie Buyze uit Groede. Hij is pre sent met een exemplaar van de eer ste zelfrijdende combines uit 1959 van het merk Fahr. Verder toont hij de dorsmachines Fricke uit 1954 en een Westfalia uit 1895, die werd aangedreven door stoom. Het persen wordt ge demonstreerd met een Borga uit 1929. www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl Of het nu lag aan de emoties bij het afscheid of de spanning voor de thuis reis, twee van de drie kinderen keer den in de auto spontaan hun maag om. Na thuiskomst informeerde een bezorgde opa via een telefoongesprek bij een van zijn kleinkinderen of hij ook had moeten overgeven. De vijfja rige antwoordde: „Nee, want mijn bacterie zat nog klem!" LAMSWAARDE - Peter van Driessche uit de Frederik Hendrikstraat in Lams- waarde lag in de nacht van zaterdag op zondag in zijn bed, toén hij een paar jongens hoorde roepen: 'kom, we gaan eens kijken of de boompjes al weer zijn aangegroeid'. Een jaar geleden moest een aantal pas aangeplante boompjes op de weg tussen Kuitaart en Lamswaarde het namelijk ontgel den. De volgende ochtend constateerde Van Driessche dat het opnieuw prijs was. Hij kon er met zijn pet niet bij. „Dan ben je toch een flinke jon gen, hè. Als je dat midden in de nacht durft te doen." foto Peter Nicolai Kijk naar de klussende kinderen, die hun best doen tijdens de Kinderva kantieweek in Sas van Gent. KLASSENWERK Alle in de papieren krant gepubliceer de afleveringen van Klassenwerk zijn te lezen op www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62