Minimaal 35 molens op windpark Krammer 4 'Je wordt gek van dat gebrom' 2o| zeeland 2011 beste milieujaar voor Dow zee lan dia Onderzoek naar Cohousing in Zeeland HOW LONG IS NOW CONNY JANSSEN dinsdag 7 augustus 2012 S8$5£@^5$®3ae5S3Sge^S^S55®SSK5BiBBiK2iS8iBK838ga3ES5ei Veel protest tegen plan in Anna Jacobapolder procent van onze energiebehoefte wordt duurzaam, onder meer met windturbines, opgewekt door Joeri Wisse en Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - Het nieuwe windmolenpark dat Zeeuwind en Deltawind op en rondom de Krammersluizen willen bouwen moet minimaal 35 turbines tellen. Dat is één van de voorlopige con clusies uit het eerste fase van het milieueffectrapport (MER) dat de initiatiefnemers momenteel laten opstellen. Bij de presentatie van de plannen in november 2011 spraken Delta- wind (Goeree-Overflakkee) en Zeeuwind (Zeeland) nog over twintig a veertig turbines. „Het aantal van 35 is nodig om het pro ject haalbaar te maken", verduide lijkt Gijs van Hout van Deltawind. „We hebben te maken met een bij zonder gebied, relatief ver van de netaansluitingen." Om de elektriciteit die de windmo lens straks produceren bij huishou dens en bedrijven uit het stopcon tact te laten komen, moet er aan sluiting gevonden worden op een i5okV- verbinding. „Het dichtstbij zijnde punt in is Middelharnis, 15 kilometer verderop. Ook onderzoe ken we een aansluiting bij Dinte- loord", vertelt Van Hout. De aanleg van deze verbinding is kostbaar. Omdat de molens op en rondom dijken en strekdammen staan zijn verder 'ingrijpende tech nische en logistieke maatregelen' nodig die het project, in vergelij king met andere windparken op land, fors duurder maakt. De eer ste fase van het onderzoek heeft verder duidelijk gemaakt dat on der meer vogeltrekroutes in de om geving van het plangebied grenzen stellen voor het plaatsen van wind molens in bepaalde zones. In Anna Jacobapolder is veel beroe ring ontstaan over het plan. Er is zelfs een actiecomité opgericht om de komst van het windpark tegen te houden. Het plan valt weliswaar onder de gemeente Schouwen-Duiveland, maar de windmolens liggen straks het dichtst bij Anna Jacobapolder. Het actiecomité Windmolens Nee zegt dat veel bewoners nu al veel overlast hebben van de vijf wind molens die bij het dorp staan. TERNEUZEN - Dow Benelux, met de hoofdvestiging in Terneuzen, heeft op milieugebied niet eerder zo goed gepresteerd als in 2011. Uit het duurzaamheidsverslag over dat jaar blijkt dat zich dertien milieuind- denten - morsingen van meer van vijftig kilogram - hebben voorge daan. Dit is het laagste aantal ooit in het bestaan van Dow Benelux. Ook het aantal veiligheidsinciden ten was zeer klein. Bij Dow Bene lux is sprake van een trend. Roel Adriaansens, directeur veiligheid, gezondheid en milieu, zet de cijfers sinds 2005 op een rijtje: 32 milieuin cidenten in 2005, 30 in 2006, 20 in 2007, 23 in 2008, 16 in 2009, 19 en 2010 en 13 in 2011. De uitstoot van milieuonvriendelijke stoffen als koolstofdioxide (CO2) en stikstof oxide (NOx) laat eveneens een da lende hjn zien. Dow Benelux heeft zich tot doel gesteld in 2015 vijftien procent minder van het broeikas gas NOx uit te stoten vergeleken met 2005. Adriaansens: „We zijn op weg die doelstellingen te halen." Het duurzaamheidsverslag 2011 ver meldt verder dat het aantal perso neelsleden bij Dow Benelux het af gelopen jaar licht is gestegen. De mi lieuresultaten van Dow Benelux mogen over de lange termijn beter worden, de Temeuzense vestiging ligt ook onder vuur. Justitie kondig de onlangs aan Dow Benelux te ver volgen voor een aantal incidenten tussen juli 2005 en juli 2008. Actiegroepen tegen de bouw van windmolens jui chen. Onderzoek wijst uit dat je ziek kunt worden van het geluid van windturbi nes. door Peter Ullenbroeck Brmmm, hoor je op de achtergrond. Geen over heersend geluid, maar wel continu aanwezig. Alsof in de verte een vliegtuig zich aan het klaarmaken is voor de landing. „En nu valt het eigenlijk nog wel mee", vertelt Chris Bodbijl. „Kom maar eens luisteren als de wind anders staat." De inwoner van De Sluis, een buurtschap op Sint Philipsland zag twee jaar geleden hoe op amper vierhonderd meter afstand van zijn huis vijf grote windmolens werden gebouwd. Het veranderde, naar eigen zeggen, zijn leven. „Ie dere dag dat monotone gebrom, je wordt er gek van. Vooral in de avonduren als het voor de rest stil is. Soms heb je gewoon moeite om in slaap te komen." Tot nu toe kreeg de pensionaris die zeven jaar geleden vanuit Rot terdam voor de rust naar het schiereiland verkaste, weinig ge hoor voor zijn klachten. Maar sinds afgelopen week voelt Bodbijl zich gesterkt door een rapport van de Universiteit van Utrecht. Onderzoekers analyseerden het be schikbare wetenschappelijke be wijs over de gevolgen voor de volksgezondheid van het windtur binegeluid. Ze kwamen tot een kei- Flevoland j 30,1% choreografie MACHINEFABRIEK I VLISSINGEN Groningen 118,1% *--.1 Noord-Holland 115,3% Zuid-Holland 112,2% Zeeland 110,4% Friesland [7,8% Noord-Brabant |'3,2%i Utrecht |0,4% Overijssel 10,3% Overijssel 0,3% Drente 0% Hoeveelheid opgewekte windenergie per provincie door Frank van Cooten 20 aug try-out 21 aug wereldpremière 23 24 25 29 30 31 aug 1 sept www.nazamerfestival.nl T. 0900 3300033 (45 cent per gesprek) HEINKENSZAND - Woningcorpora tie R8cB Wonen doet onderzoek naar de mogelijkheden van Cohou sing in Zeeland. Cohousing is de naam van een nieuw woonconcept dat bestaat uit een aantal volledig ingerichte privé-woningen met daarnaast uit gebreide gemeenschappelijke voor zieningen. Dat kunnen zijn een ge meenschappelijke keuken en was ruimte, een gemeenschappelijke tuin, een werkruimte en kinderop vang. „Het gaat nadrukkelijk niet om een commune, benadrukt direc teur Peter Bevers van R8cB. „In een Cohousing-project worden niet lief en leed met elkaar ge deeld. Doordat een aantal voorzie ningen gemeenschappelijk wordt gebouwd kunnen de appartemen ten goedkoper worden." Een dele gatie van R8cB bezocht onlangs soortgelijke projecten in Gent. Co housing probeert in Vlaanderen het buurtgevoel van een traditione le dorpskern te imiteren. Buren kennen elkaar en er leeft een socia le bewogenheid. Bevers beseft dat er nog behoorlijk wat haken en ogen zitten aan dit project. „Maar het is de moeite van het verder on derzoeken zeker waard."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58