'Je kunt echt iets betekenen' SHOARMAREEPJES ma Si9 VERSE WORST KIPFILET GEBMARINEÊRD 1KG SCHOUDERKARBONADE tm 3?? 181 zeeland Boeren kunnen oogsten tussen de tijdrit door RWS wil zuinigere en veiligere ketels Zeeuws-Vlaamse vlag niet welkom op Spelen Rita Huige 499 dinsdag 7 augustus 2012 door Nadia Berkelder GOES - Boeren in de Zak van Zuid-Beveland kunnen donderdag en vrijdag gewoon oogsten, tussen de koersende deelnemers van het EK-wielrennen voor junioren door. De organisatie heeft het sche ma van de renners aangepast. Het EK voor wielrenners voor ju nioren en beloften (onder de 23 jaar) vindt vanaf donderdag tot en met zondag plaats in en rond Goes. Het parkoers voor de tijdrit ten loopt voor een deel door de ge meente Borsele: de start is op de Verbartelweg bij hotel Goes. Vanaf daar gaat het richting 's Heer Arendskerke en vervolgens de A58 over, de gemeente Borsele binnen. De finish is in het Poelbos. Zaterdag en zondag, tijdens de wegwedstrijden, zijn de Houtkade en de Ringbaan Oost in Goes afge sloten. De start van de wegwed strijd is op de Houtkade. De ren ners rijden een rondje via Katten- dijke, dwars door Wemeldinge en weer terug naar Goes via de Mon- nikendijk. De organisatie heeft de tijdrit aan gepast na klachten van boeren die vreesden in de knoei te komen met de oogst die in volle gang is: de renners starten daarom niet om de twee minuten, maar om de mi nuut, in een blok van een kwar tier. Na elk kwartier is er een kwar tier pauze zodat boeren met hun landbouwmachines het parkoers opkunnen. Het rondje van de wegwedstrijd - op zaterdag en zondag - is 21 kilo meter lang. De route wordt met hekken afgezet. Om het half uur komen de renners voorbij, in de tussenliggende tijd kunnen men sen gewoon gebruik maken van het parkoers, met één restrictie: verkeer mag alleen in de richting van de koers rijden. Verkeersrege laars geven aan hoe automobilis ten moeten rijdén en of mensen kunnen oversteken. In Wemeldinge is het in een aan tal straten verboden te parkeren: van de Hoogeweg tot aan de Dorpsstrraat, op de rijbaan van de Dorpsstraat (tussen de huizen en bomen mag wel), op de parkeer- strook op het Dorpsplein aan de kant van Gijssel, op de rijbaan van de Emmastraat, de Prinses Beatrix- weg en de Molenstraat en in de Bonzijweg van de Molenstraat tot aan de boulevard. Auto's die verkeerd staan, worden weggesleept, www.zeeland2012.nl GOES - Woningcorporatie RWS waarschuwt voor oude open ver brandingstoestellen, zoals een gaskachel of een geiser, in sommi ge van haar huurwoningen. In een brief die naar ongeveer 1100 huur ders is verstuurd, adviseert RWS om over te stappen naar veiligere en zuinigere CV- of HR-ketels. Een open verbrandingsketel kan zorgen voor uitstoot van koolstof- monoxide, wat potentieel erg ge vaarlijk kan zijn. Huurders die voor een andere ketel kiezen, beta len een hogere huur maar minder energiekosten. Huurders kunnen eventueel ook kiezen voor een pakket waarmee de isolatie van de woning wordt verbeterd. Bij het pakket hoort het HULST - Ze hadden niks kwaads in de zin. Geen politieke bijbedoeling ook. De ZeeuwsWlaamse vlag die ze tijdens de wedstrijden van Ne derlandse sporters op de Olympi sche Spelen in Londen lieten zien, was louter bedoeld om wat recla me te maken voor Zeeuws-Vlaan- deren. En om de thuisblijvers via de tv-camera's te laten zien: 'kijk hier zitten we'. We, dat zijn de mannen van EV'82 (EchteVrien- den'82). Een clubje ex-hockeyers van Rapide uit Hulst. Met zijn veertienen reisden ze vorige week donderdag af naar Londen. In keu rige donkerblauwe blazers met oranje bies om' de revers, witte em*!XmOBSSeee0SB8tB9SCaeS3WSS5SaSi%GSS5GeSOS99!7&2S23956S66aKG&SS!&i0tlQQytt6e&Ge8S&S99S9S99X0S69SSZ8XSG9SWX«)SS9SaSB!ZQ - ï;-. 'Cursisten moeten soms best een drempel over, hoor. Maar zodra ze merken dat ze in een groep gelijkgestemden zitten en in een onge dwongen sfeer Engels kunnen leren, voelen ze zich meestal snel op hun gemak.' aanbrengen van dubbel glas, en be tere dak-, gevel- en vloerisolatie. Bewoners kunnen enkel voor het hele pakket kiezen. Losse isolatie maatregelen zijn niet mogelijk. RWS hoopt met die maatregel zo veel mogelijk energie te besparen. In de brief van RWS staan ook tips hoe mensen veiliger kunnen omgaan met een open verbran dingsketel, door bijvoorbeeld goed te ventileren. „Hoeveel energie er in totaal be spaard wordt met de actie is nog niet duidelijk. Mensen kunnen nog altijd overstappen", zegt San dy Brom van RWS. „We willen in vesteren om de woningen energie zuiniger te maken en zo de kosten en de natuur te besparen." In de praktijk leer je het meest. Met die gedachte in het achter hoofd neemt Rita Huige uit Goes, die al 25 jaar cursussen En gels geeft, haar cursisten eens per jaar mee op reis naar Enge land. „Dat is uiteraard niet ver plicht", vertelt ze. „Maar het is zeker aan te raden." door Rob Paardekam Het 'onderwij sleven' van Rita Huige begon in het basisonderwijs in Goes. In deze periode volgde ze een studie 'MO Engels'. Toen ze in 1986 naar Beuningen verhuisde deed zich niet veel later de mogelijkheid voor om Engels te gaan geven aan volwassenen. De geboren Zeeuwse hapte toe. Dat bleek een goed besluit, want ze doet het tot op de dag van van daag met veel plezier. Haar eerste werkgever was de Volksuniversiteit Nijmegen, waar ze cursussen voor verzorgde. Toen ze ongeveer zes jaar later terug naar Goes verhuisde, besloot ze het even rustig aan te doen. Haar vier kinderen eisten veel aandacht op. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. In 1994 stond Huige toch weer voor een groep cursisten, dit keer voor een lande lijk instituut. Een paar jaar later be sloot ze voor zichzelf te beginnen onder de naam 'English 4 You.' Zo wel beginners als gevorderden kun nen inmiddels al vele jaren bij haar terecht. In het Wilhelminahuis in Wilhel- minadorp en wijkcentrum Jan Ligthart in Goes-Oost probeert Huige in een gezellige en onge dwongen sfeer les te geven. Na tuurlijk worden daarbij boeken ge bruikt (een lesmethode uit Enge land), maar de nadruk ligt vooral op het spreken. „In elke les is er volop ruimte om met elkaar En gels te praten", zegt de docente. De cursisten variëren in leeftijd van 20 tot 85 jaar en hebben alle maal een verschillende reden om Engels te gaan leren of hun kennis weer eens op te halen. „Ik heb een keer een man op de cursus gehad die eerlijk toegaf dat hij vroeger op school niet had opgelet", vertelt Huige. „Maar nu hij een eigen be drijf had, en contacten met het buitenland moest onderhouden, vond hij het toch wel handig om Engels te spreken. Maar er zijn ook mensen die bijvoorbeeld kleinkin deren in het buitenland hebben of Engels willen spreken om zich op vakantie verstaanbaar te kunnen maken. Het kan allemaal." Huige zegt te genieten van het lesgeven. Ze doet dat naar eigen zeggen niet op een schoolse manier, maar juist heel los. „Dat is het fijnst voor de cursisten", vindt ze. „Die moeten soms best een drempel over, hoor. Maar zodra ze merken dat ze in een groep gelijkgestemden zitten en in een ongedwongen sfeer En gels kunnen leren, voelen ze zich meestal snel op hun gemak." De inwoonster van Goes vindt het lesgeven heel dankbaar werk. „Je kunt echt iets voor mensen beteke nen. Er was een keer keer een mannelijke cursist, die na een be ginnerscursus van 24 lessen op de motor door Schotland ging reizen. Hij kwam laaiend enthousiast te rug. 'Ik heb zoveel aan de cursus gehad', zei hij. 'Ik kom terug, want ik wil meer leren!' Dat was voor mij een mooi compliment" Deze man besloot zelf op reis te gaan, maar cursisten kunnen ook met Huige naar Groot-Brittannië. Elk jaar organiseert zij een meer daagse excursie naar het land om de cultuur te leren kennen en de taal te oefenen. „Uiteraard is het broeken en een bedrieglijk echt NOC/NSF-logo op de borst. Met in hun bagage een Zeeuws-Vlaam- se vlag die bij het judo, het zwem men en het hocky op de tribune werd uitgerold. „We moesten onze vlag inleveren, omdat de organisa tie niet toestaat dat er vlaggen wor den getoond van landen die niet aan de Spelen meedoen", zegt Mar- tijn Lockefeer. EV" 82 stond voor de keus: de vlag terugvragen, maar dan wel terstond het stadion verla ten. Of de wedstrijd uitzitten zon der dundoek. „We hebben voor het laatste gekozen". De ophef via de media verrast hen. „Het is een storm in een glas water." GOES I KAMPERFOELIESTRAAT 85 Reclames geldig t/m zaterdag I GROOTHANDELSKORTING 1 50 bij afname van 3kg per vers vleessoort excl. reclames I Prijs- en tekstfouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56