zeeland 121 Boeren kunnen oogsten tussen de tijdrit door VERBOUWINGS OPRUIMING Taptoe Mosseldag geschrapt Voorstanders: in de prullenbak Helft v/d Helft 2 BH's €25,- Het imago van windenergie heeft een deuk opgelopen. 'Oppassen dat windmolens Windturbines zijn niet alleen groen maar mogelijk ook niet het asbest van de een gevaar voor de volksgezondheid. Zeeland's Roem lanceert label 'Belgian Quality' dinsdag 7 augustus 2012 Frank van Gennip (I) en Chris Bodbijl voelen zich gesterkt door het onderzoeksrapport van de Universiteit van Utrecht. 'Het onderstreept wat wij al lang vermoeden: namelijk dat die molens niet gezond zijn voor mensen zijn die er zo dicht op wonen.' foto Niels Krebbekx/het fotoburo harde conclusie: wie dicht bij een windmolen woont, kan last krij gen van slaapproblemen, duizelig heid-, depressies, concentratiever lies en oorsuizen. Voor Bodbijl voelt het als een er kenning. Net als voor dorpsgenoot Frank van Gennip die vorig jaar het initiatief nam voor de Stich ting Windmolens Nee. Aanleiding was het plan om nog veel meer windmolens rond De Sluis te gaan bouwen. Bij de Krammersluizen, op een paar kilometer afstand van het dorp moeten er nog eens ruim 35 komen waarvan sommige wel licht 200 meter hoog worden. Inmiddels hebben ruim honderd van de driehonderd huishoudens in het dorp zich bij de stichting aangesloten. „Dit rapport", vertelt Van Gennip, „is voor ons zo be langrijk. Het onderstreept wat wij al lang vermoeden: namelijk dat die molens niet gezond zijn voor mensen zijn die er zo dicht op wo nen." Ook Fred Jansen, voorzitter van het Nationaal Platform Kritische Windenergie (NPKW) dat 110 lo kale actiegroepen vertegenwoor digt, is blij met de Utrechtse bevin dingen. „Er waren natuurlijk al veel langer aanwijzingen dat men sen ziek worden door windmo lens. Maar het is zo moeilijk te be wijzen. Daarom komt dit onder zoek als geroepen." Jansen vreest dat de bouw van windmolenparken nog wel even door zal gaan. „Maar", klinkt het waarschuwend. „We moeten op passen dat windmolens niet het as best van de toekomst worden. Dat, als straks voor iedereen duidelijk is dat die molens een gevaar voor de volksgezondheid kunnen zijn, we al die turbines die dicht bij on ze woningen zijn gebouwd weer moeten uitzetten en afbreken." GOES - Boeren in de Zak van Zuid-Beveland kunnen donderdag en vrijdag gewoon oogsten, tussen de koersende deelnemers van het EK-wielrennen voor junioren door. De organisatie heeft het sche ma van de renners aangepast. Het EK voor wielrenners voor ju nioren en beloften (onder de 23 jaar) vindt vanaf donderdag tot en met zondag plaats in en rond Goes. Het parkoers voor de tijdrit ten loopt voor een deel door de ge meente Borsele. De organisatie heeft de tijdrit aangepast na klach ten van boeren die vreesden in de knoei te komen met de oogst die in volle gang is: de renners starten BREDA - Voorstanders van wind energie zeggen niet onder de in druk te zijn van de conclusie van de Utrechtse onderzoekers dat het geluid van windmolens mensen ziek kan maken. „Dit onderzoek is uitgevoerd in opdracht van een ac tiegroep tegen windmolens. Dan krijg je zo'n uitkomst", schampert Henk Daalder van de Organisatie voor Duurzame Energie (ODE). Daalder wil niet eens van een on derzoek spreken. „Hier worden me dische conclusies getrokken door mensen die zelf geen medische ach tergrond hebben. Dit onderzoek kan zo de prullenbak in." Volgens Daalder zijn er genoeg voorbeel den van mensen die op nog geen honderd meter van een windmo len wonen en daar totaal geen last van zeggen te hebben. Maar hoe zit het dan met onze buurlanden waar de minimumafstand tussen een windmolen en een huis 1500 of 2000 meter moet zijn? Daalder: „Klopt. Het verschil is dat Neder land dichtbevolkt is. Het gevolg is dat het geluid van zo'n windmolen hier niet zo ver draagt als in dunbe- volkter landen. Dus hoeft de af stand ook niet zo groot te zijn." YERSEKE - Zeeland's Roem, een merknaam van het Yersekse schelpdierbedrijf Roem van Yerse- ke, introduceert mosselen met het label 'Belgian quality'. Het gaat om grote mosselen van de bodemcultuur met een maxi maal visgewicht. Kortom, een gro te mossel met een volle schelp. Vol gens het bedrijf geeft de term Bel gische kwaliteit perfect aan dat het mooie, grote en verfijnde mosse len betreft. Belgen zijn liefhebbers van zeebanket en 65 procent van de Zeeuwse mosselen wordt dan ook geëxporteerd naar de zuider buren. De 'Belgian Quality'-mos- sen worden vanaf vandaag exclu sief geleverd aan de zelfbedienings groothandel en de visgroothandel in bakken van twee of vijf kilo. daarom niet om de twee minuten, maar om de minuut, in een blok van een kwartier. Na elk kwartier is er een kwartier pauze zodat boe ren met hun landbouwmachines het parkoers opkunnen. Het rondje van de wegwedstrijd - op zaterdag en zondag - is 21 kilo meter lang. De route wordt met hekken afgezet. Om het half uur komen de renners voorbij, in de tussenliggende tijd kunnen men sen gewoon gebruik maken van het parkoers, met één restrictie: verkeer mag alleen in de richting van de koers rijden. Verkeersrege laars geven aan hoe automobilis ten moeten rijden. Alle dames Badmode 50% Korting Kinder Ten Cate Ondergoed Herenshorts o.a. Ten Cate, Beeren van €-79s t/m 935 vang 19 295 €895 Restanten Dames Badmode Kinderpyjama's Dames Hemdjes ShOrtama'S o.a. Ten Cate, Beeren, Sfoggi €49S €495 Heren Badmode 20% tot 50% Korting Alle Herenpyjama's Dames Shortama's Nachtmode in katoen en tricot 2QO/o tot 5Qo/o €1995 Korting Ten Cate Dames 3-pak Heup Taille per stuk €1095 3 voor €15,- Heren Dames slips en strings €195 Kinder Badmode 20% tot 50% Korting YERSEKE - De taptoe tijdens de jaar lijkse Mosseldag in Yerseke is defi nitief geschrapt. De organisatie wil geen geld meer steken in het popu laire onderdeel. Muziekvereniging Mozart uit Yerseke, dat de taptoe onder de vlag van de mosseldagor- ganisatie organiseert betreurt het besluit en wil nu op eigen gelegen heid een optreden geven op Mos seldag, om 19.30 uur in de haven bij brasserie Het Kaaigat. De taptoe ontbrak in 2010 ook op het mosselfeest, toen omdat er van wege de sloop van verenigingsge bouw 't Trefpunt geen geschikte omkleedgelegenheid voorhanden was. Een alternatief was te duur. Vorig jaar was er toch weer een taptoe nadat aannemers Boskalis en Van Oord zich bereid toonden een bijdrage te leveren. De terug keer van het evenement voor showkorpsen leverde volgens Mo zart veel positieve reacties op. j toekomst worden.' Fred Jansen, voorman lobby tegen windenergie Extra veel Lingerie 50% Korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53