Windpark Krammer 35 molens groot mam Giftige algen in Ouwerkerkse kreek SGHOUWEN-DUIVELAND PD de Vosstraat beleeft laatste zomer in huidige gedaante almanak Bacterie DINSDAG 7 augustus 2012 17 PZC Ander jasje Zierikzeese kermis 18 en 19 Onderzoek naar milieu-effecten in tweede fase beland; initiatiefnemers presenteren eind dit jaar definitief plan door Joeri Wisse BRUINISSE - Het nieuwe windmo lenpark dat Zeeuwind en Delta- wind op en rondom de Krammer sluizen willen bouwen moet mini maal 35 turbines tellen. Dat is één van de voorlopige conclusies uit het eerste fase van het milieueffect- rapport (MER) dat de initiatiefne mers momenteel laten opstellen. Bij de presentatie, van de plannen in november 2011 spraken Delta- wind en Zeeuwind over 20 a 40 turbines. „Het aantal van ruim 35 is nodig om het project haalbaar te maken", zegt Gijs van Hout van Deltawind. „We hebben te maken met een bijzonder gebied, relatief ver van de netaansluitingen." Om de elektriciteit die de windmo lens straks produceren bij huishou dens en bedrijven uit het stopcon tact te laten komen, moet er aan sluiting gevonden worden op een i5okV- verbinding. „Het dichtstbij zijnde punt in is Middelharnis, 15 kilometer verderop. Ook laten we de mogelijkheid onderzoeken voor een aansluiting bij Dintel- oord", vertelt Van Hout. De aanleg van deze verbinding is kostbaar. Omdat de molens op en rondom dijken en strekdammen staan zijn verder 'ingrijpende tech nische en logistieke maatregelen' nodig die het project, in vergelij king met andere windparken op land, fors duurder maakt. De eerste fase van het onderzoek heeft verder duidelijk gemaakt dat onder meer vogeltrekroutes in de omgeving van het plangebied gren zen stellen voor plaatsen van wind molens in bepaalde zones. Vooraf waren er zes verschillende modellen opgesteld voor Wind- park Krammer. Aan de hand van de eerste onderzoeksresultaten zijn er daar nog vier van over. Eind dit jaar of begin volgend jaar is het onderzoek afgerond en wordt er een zogeheten 'voorkeurs alternatief gepresenteerd. Voor het zover is, wordt er echter nog uitgebreid onderzoek gedaan naar de effecten op recreatie en visserij. Ook laten de initiatiefnemers hin derlijke gevolgen als geluid, trillin gen en slagschaduw nauwkeurig in kaart brengen. Overigens benadrukt Van Hout dat in deze fase nog niets definitief is „We geven alleen een tussen stand om belanghebbenden als omwonden en andere gespreks partners op de hoogte te houden." pagina 20 en 21: Je wordt gek van dat gebrom mmaimmssimKmsgamsfsmBmsssas ZIERIKZEE - Van levendigheid is momenteel geen sprake in de Zierikeese PD de Vosstraat. Op een enkel huis na, zijn alle adressen in het straatje onbewoond. De huizen zijn eigendom van woningbouwvereniging Zeeuwland en hen wacht - net als een aantal huizen aan de Slabberswerf - begin volgend jaar de sloopha mer. De woningen hebben bij de watersnood ramp in het zoute water gestaan en voldoen - evenals de andere huizen van Plan Buijsse - niet meer aan de eisen van de huidige tijd. De sloop begint met het verwijderen van asbest. Dat zit in de stuclagen die na de ramp zijn aan gebracht om de muren te herstellen. Het gro te stadsvernieuwingsproject ligt volgens Zeeuwland op schema. Volgend jaar rond de ze tijd begint als het goed is de bouw van de nieuwe woningen. Deze zijn met name be aHMMSMMMBMBHHHMBHHSH jwBawimwBMaBiiiw mmssmmmm sssmms imtsmsss mmmmmmÊmmmtsmmm door Melita Lanting OUWERKERK - In de oostelijke kreek van Ouwerkerk is de giftige algensoort 'dinoflagellaat' aange troffen. Waterschap Scheldestro- men adviseert om voorlopig con tact met het water te vermijden. Vooral als dieren water binnenkrij gen kan het gevaarlijk zijn. Ruim een week geleden overleed een jonge hond nadat het dier in de kreek had gezwommen. De dieren arts sloeg alarm omdat de ziekte verschijnselen heel veel overeen komsten hadden met blauwalgbe- smetting. Het waterschap (beheer der van de kreken) heeft daarop waarschuwingsborden gezet. Uit onderzoek van de maaginhoud van de hond is gebleken dat de hond giftige algen had binnen ge kregen. Watermonsters tonen aan dat deze overeenkomen met algen in de oostelijke kreek van Ouwer kerk. In de westelijke kreek (waar het water zouter is) zijn de algen niet gevonden. Maandag zijn op nieuw watermonsters genomen. Daaruit moet blijken hoe giftig de gevonden algen daadwerkelijk zijn. Bij de dierenartsen zijn geen nieuwe ziektegevallen gemeld. stemd voor de mensen die nu nog in de later te slopen woningen van Plan Buijsse wonen. Eind deze maand start de gemeente Schou- wen-Duiveland de planologische procedure op om de sloop en herbouw mogelijk te ma ken. foto Dirk-Jan Gjeltema. Tip? redactie@pzc.nl Een gezin uit Oostkapelle verliet na veertien dagen de sprookjescamping in het Overijsselse Hardenberg. Vermoeid maar voldaan en nog vol van de beleefde avonturen werden de eerste kilometers huiswaarts afge legd. Omdat het vermoedelijke tijd stip van thuiskomst aan de late kant zou zijn, was vooraf aan het vertrek nog even een frietje mét gehaald. Of het nu lag aan de emoties bij het afscheid of de spanning voor de thuis reis, twee van de drie kinderen keer den in de auto spontaan hun maag om. Na thuiskomst informeerde een bezorgde opa via de telefoon bij een van zijn kleinkinderen of hij ook had moeten overgeven. De vijfjarige ant woordde: „Nee, want mijn bacterie zat nog klem!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49