Een kasteel breek je ook niet af Zeeland in dè Noordoostpolder Zomergasten dinsdag 7 augustus 2012 Bunkers in Zeeland: ze staan er al meer dan een halve eeuw, maar komen pas de laatste jaren echt onder de aandacht. Wie geïnteresseerd is in de historie van de streek, kan bunkerroutes volgen, bunkers aan de binnen- en buitenkant bekijken en zelfs een bunkermuseum bezoeken. door Sarina Oosse Wie door de Zeeuwse kust strook fietst, loopt of rijdt, komt ze zeker tegen: bunkers. Vaak in groepjes van vier a vijf staan ze een beetje verlaten in het landschap. Ze to nen ons een belangrijk onderdeel van de regionale geschiedenis, ver telt Cor Heijkoop, voorzitter van Bunkerbehoud Zeeland. „De bun kers maakten in de Tweede We reldoorlog deel uit van de Atlantik- wall. Die werd aangelegd door de Duitsers en liep van het noorden van Noorwegen tot de Spaanse grens, bij de Pyreneeën." De 'muur' van bunkers moest voorko men dat de geallieerden via de zee Europa zouden binnenkomen. Daarnaast dienden ze als verdedi- In het Slotbos bij Burgh-Haamstede kom je de ene na de andere bunker tegen. foto Dirk-Jan Gjeltema 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' Wie: Hinny (66) en Rien (65) Westdorp Woonplaats: Emmeloord Gespot: Camping Kruytenburg bij Poortvliet door Adriënne van der Werf Het is rustig op camping Kruytenburg. Hinny is bezig met de was en Rien zit van de zon te genieten. Het stel komt oorspronkelijk uit deze streek, maar woont nu in de Noordoostpolder. „Toen ik drie was verhuisden mijn ouders van Sint-Maartensdijk naar de Noordoostpolder," ver telt Hinny. „Vanaf mijn zestien de hebben we hier opnieuw een paar jaar gewoond." In die tijd, zo'n veertig jaar gele den, ontmoette het duo elkaar. „Ik vroeg Hinny mee achter op de brommer naar de landbouw- dagen van Scherpenisse," zegt Rien. „Dat ging vroeger zo: naar naar de disco en het muziek korps." De twee kijken elkaar vol sentiment aan. „Toen ik acht tien jaar was, zijn we weer terug gegaan naar de Noordoostpolder en is Rien meegekomen", vertelt Hinny. Het stel heeft nog veel kennissen op Tholen en komt daarom geregeld terug. Het leuke is dat Hinny de cam pingeigenaar nog kent van vroe ger. „Die kwam wel eens bij mij op de bank, waar ik werkte." Toen de twee hun huis kochten in Emmeloord, werden ze aange naam verrast. „We wisten nog niet hoe onze straat zou heten totdat we in een krantenartikel lazen dat heel onze wijk naar Zeeuwse streken werd ver noemd," aldus Hinny. „Zo was er een Beveland en een Schou wen. Wij natuurlijk hopen dat we in Tholen gingen wonen." Dat is helaas niet gebeurd: het werd Land van Saaftinge (met dubbel a!), maar wel alsnog een stukje Zeeland. Rien en Hinny uit Emmeloord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42