Fietst Joannathan daar in het peloton? 321 sport Contador stelt grote fan Frans Linn niet teleur Zeeland en Kittel hebben iets met elkaar dinsdag 7 augustus 2012 Marcel Kittel, de winnaar van de eerste etappe van de Eneco Tour, komt 58 minuten later dan gedacht over de finish. door René van Stee MIDDELBURG - Eventjes dreigden de fans na de finish van de eerste etappe van de Eneco Tour in Mid delburg van een koude kermis thuis te komen. Door een haag van mensen reed publiekstrekker nummer één Alberto Contador li- nea-recta naar de bij de Maisbaai geparkeerde bus van zijn ploeg Saxo Bank-Tinkoff In sneltrein vaart stapte de Spanjaard van zijn fiets, waarna hij achter het blauwe gordijn verdween dat voor de ach terste deur van de touringcar hing. Supporter van het eerste uur Frans Linn uit Vlissingen zag het met lede ogen aan. „Hij zal zich toch nog wel laten zien? Een fotoo tje en een handtekening zullen toch zeker nog wel lukken? Ik sta hier nou al een uur. Ik heb er de fi nish expres voor laten schieten", klonk het vertwijfeld. Bjarne Riss lachte eens geheimzin nig. De ploegleider van van Saxo Bank-gaf geen krimp op de vraag of zijn pupil zich nog zou tonen aan het publiek dat in groten geta le was komen opdraven. Voor het zetten van een krabbel was de Deense oud-Tourwinnaar echter niet te beroerd. „Zo, die is alvast binnen", zei een opgeluchte Linn. Luttele tellen la ter werden zijn gebeden verhoord. Zonder dralen ging zijn Spaanse af god met hem op de foto. Meteen daarop volgde de zo felbegeerde handtekening. Op een pagina van de biografie 'Alleen winnen telt' van ]ohan Bruyneel. Daarop prijk te ook prominent een handteke ning van Lance Armstrong, een an dere held van Linn. Het bemachti gen van die trofee kostte hem aan zienlijk meer moeite. „Twee jaar te rug bij de Tourstart in Rotterdam. Toen heb ik dertien uur voor zijn hotel in Ridderkerk gestaan. Gek kenwerk misschien, maar ik heb 'm toch maar mooi." Na alle verplichte nummers stond Contador nog behoorlijk lang de pers te woord. Uiteraard smulden de Spaanse verslaggevers van zijn woorden. Veel belangwekkends had hun landgenoot bij zijn ren tree in het peloton na zijn doping- schorsing niet te vertellen. 'Ja. ik ben heel blij dat ik weer kan mee doen.' 'Met de wind op die vlakke wegen was het inderdaad lastig.' 'Ik heb nog een lange weg te gaan, want trainen is iets heel anders dan wedstrijden rijden.' 'Door de regen was het af en toe best gevaar lijk, dus was het belangrijk voorin te zitten. De ploeg heeft me daar goed in gesteund', waren de ge meenplaatsen die in rap tempo uit Contadors mond rolden. De Spanjaard bleek niet van plan om de komende dagen tot het ui terste gaan. Hij piekt richting de Vuelta, waarin hij vanaf 18 augus tus wil laten zien dat hij nog altijd de beste renner van het profpelo ton is. Toch maakte hij een voorbe houd. „In de tijdrit op de voor laatste dag en in de laatste rit met de Muur van Geraardsbergen ga ik misschien wel voluit." De belangstelling voor de finish van de eerste etappe van de Ene co Tour is enorm. Vele duizen den mensen komen naar het Damplein in Middelburg. Ze moeten wel even geduld heb ben, want de renners komen een uur te laat. door Koen de Vries MIDDELBURG - Zesduizend toe schouwers hadden de organisato ren van de Eneco Tour gisteren in Middelburg verwacht. Het bleken er veel meer. Op het Damplein en de Dam stonden de mensen vele rijen dik en ook verderop langs het parkoers was het een drukte van belang. In de dorpen die de Eneco Tour aandeed, was het niet anders. De Dorpsstraat van Oost- kapelle stond vol en in Vrouwen polder, Domburg, Westkapelle en ook bij Veere was het een drukte van belang. De dag begint vroeg op het Middel burgse Damplein. Om half zeven al is een ploeg sterke mannen be zig met de opbouw van de finishlo- catie. Of beter: met de afbouw, want op zondag is er al mee begon nen. Aan het eind van de morgen trappen de kinderen de wielerdag af Ze gaan fietsen met Leontien van Moorsel en Michael Boogerd. Het worden vier rondjes over het de Dam, het Damplein, de Dwars- kaai, de Rouaansekaai en de Rot- terdamsekaai. Maar Leontien heeft het druk. Ze lost alleen het start schot van de Kidsride en is dan weer vertrokken. Michael fietst mee, als een kip die z'n kuikens be schermt. Na die vier rondjes is ie dereen tevreden. Ook de gemeen te Middelburg, die het toertje orga niseerde. Bijna 130 kinderen ko men erop af, veel meer dan in de andere finishplaatsen van de Ene co Tour hebben ingeschreven. Niet veel later stromen de journa listen toe en ook al aardig wat ge nodigden voor de vip-tenten. Zien wij daar bijvoorbeeld Arnold Parre in de vip-tent van Eneco? Maar hij was voor zijn pensionering toch vele jaren in dienst van Delta, een concurrent van Eneco? „Ik ben hier onder meer om wat foto's voor Delta te maken. Ik zal ervoor zorgen dat nergens iets van Eneco op komt te staan", zegt hij veront schuldigend. Rond die tijd, als er dus nog geen enkele profrenner door Middel burg heeft gereden, wordt er in het provinciehuis al vooruit geke ken naar 2015. De kans bestaat dat in dat jaar de Ronde van Spanje naar Nederland komt. Zeeland heeft wel interesse om het circus te ontvangen. Centrale figuur is Jos Vaessen, ooit directeur van het TT-circuit van Assen en voorzitter van voetbalclub Vitesse. Hij probeert Breda warm te krij gen voor de Vuelta en Zeeland ligt daar heel dicht bij. Grote afwezige bij het gesprek is gedeputeerde Ben de Reu. Hij zit in Amerika. Wel aan tafel zit Cees Priem, die zo zijn eigen plannen heeft met de Ronde van Spanje van 2015. Verderop wordt intussen het ge duld van de vele toeschouwers op de proef gesteld. Het peloton heeft wind tegen, wordt door enkele re genbuien gegeseld en wil maar geen tempo maken. De vertraging loopt op en op. Op de twee gigan tische tv-schermen bij de finish is een peloton te zien dat aan een fietstochtje bezig is. De renners rij den in rijen van vier, met de han den op het stuur, richting Zeeland. De vertraging zorgt voor ergernis maar ook voor hilariteit. Een grap jas beweert dat het afsluitende rondje Walcheren geschrapt wordt: de organisatie zou een ver gunning hebben tot slechts vijf uur. Er zijn ook mensen die Joan nathan Duinkerke op het grote scherm denken te zien fietsen. Net als twee jaar geleden, toen de Giro in Middelburg finishte. De salsaband Obras de Loto uit Vlissingen zet ter verstrooiing nog maar eens een nummertje in, en nog één. Maar om half vier is het toch echt afgelopen. „Sommige le den hebben nog verplichtingen, dus we moeten er wel mee ophou den", zegt de leidster van de band. Pas om zeven over half vijf komt het peloton onder luid gejuich voor het eerst langs, één uur en ze ven minuten later dan gepland. Ra- bo-renner Rick Flens rijdt aan kop, ploeggenoot Dennis van Win den zit in zijn kielzog. Pu bliekstrekker Alberto Contador is de nummer acht. Met name de mannen van Omroep Zeeland vin den de vertraging niet leuk. Ze wil len in de uitzending van zes uur de finish en wat interviews laten zien, maar dat gaat zo absoluut niet lukken. In het afsluitende rondje Walche ren gaat het tempo fors omhoog, maar het tijdverlies wordt natuur lijk nooit meer goedgemaakt. Pas om half zes stuift de Duitser Mar cel Kittel als eerste over de finish. door Koen de Vries MIDDELBURG - Snel is het niet ge gaan. Toch zijn de 203 kilometers van de eerste etappe van de Eneco Tour Marcel Kittel in de benen gaan zitten. Als de jonge Duitser van de Argos-Shimano-ploeg de trap richting perszaal ziet, slaakt hij een diepe zucht en stapt vervol gens met fiets en al de lift in. Twee etages hoger vertelt hij even later wat er allemaal gebeurd is na dat in de vijfde etappe van de Tour de France heeft opgegeven. Hij heeft nog maar twee weken ge traind, dit was pas zijn eerste wed strijd daarna. Is het gek dat hij moe is? Marcel Kittel en Zeeland hebben wel wat met elkaar. Vorig jaar schreef hij immers de laatste editie van de Delta Tour Zeeland op zijn naam. In Goes won hij de eerste etappe door in de massasprint ie dereen achter zich te laten en een dag later maakte hij het karwei in Terneuzen vakkundig af En nu wint hij dus weer. Of wielrennen in Zeeland hem goed ligt? En zo ja, waarom? „Oef', wrijft Kittel zich over het voorhoofd. „Dat is een moeilijke vraag. Ik hou van vlakke parkoersen en ik vind het ook heerlijk om in de wind te vechten om een goede uitgangspo sitie voor de eindsprint te krijgen. Dat kan hier allemaal. Ik voel me hier dus prettig." Kittel meldt vervolgens eerlijk dat hij in Zeeland niet altijd succesvol was. Hij deed twee keer mee aan de ZLM tour en was in de Duitse ploeg knecht van John Degenkolb, nu weer zijn ploeggenoot. Degen kolb finsihte in Goes als derde en tweede. Kittel eindigde niet in de top van het klassement. Marcel Kittel wordt gehuldigd door de rondemiss. foto Lex de Meester Frans Linn met zijn grote held Alberto Contador

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32