Inbrekers zijn steeds vaker overdag actief 21 zeeland Agrofoodsector Zeeland kan meer profiteren van groeiende vraag Azië dinsdag Ongelijk De krant 6 weken voor 18 euro! PZC We merken nog steeds dat mensen deuren en ramen niet afsluiten als ze even weg gaan. dinsdag 7 augustus 2012 door Marleen Blommaert Het is ongelijk verdeeld in de wereld. Ook hier thuis. Ik hou niet zo van sport. Meneer B. is daarentegen de sportliefhebber in optima forma. EK, Tour, Olympi sche Spelen, noem maar op. Kort om het is zijn sportzomer. De zo mer waarin we het EK, de Tour en 17 gouden medailles gingen winnen. Okee, niet alles is gelukt, maar alleen een kniesoor zoals ik durft dat te memoreren. Het is de zomer waarin alle dingen die ik leuk vind moesten wijken voor verlengingen, strafschoppen, fina les et cetera: Het oog op morgen, het journaal, alles en nog wat an dere zaken werden geofferd op het sportaltaar. Ik bezie sport vooral als een antropoloog. Ik zie de vrouwelijke turnsters, die tien jaar jonger lijken dan mijn doch ters van 14 en 16. Ik zie scheids rechters bij judo een mat groeten. Het baanwielrennen lijkt een scè ne uit Star Wars. Bij beach-volley- bal in een zandbak in het midden van Londen heb ik meelij met de dames en hun tenue. Ik hoor com mentatoren snoeiharde oordelen COLOFON m* PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055-5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV, Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u i uitspreken over sporters en denk: wie ben jij om zo te oordelen? Ik hoor sportjournalisten vragen stellen aan sporters, waar ik het schaamrood van op de wangen krijg. Een Marokkaanse Nederlan der is opeens ook weer 'wij'. En ergens in deze sportzomer stelt mijn jongste opeens een vraag. Waarom ze geen kunstklas maar wel een sportklas mag vol gen op het vmbo. Ik antwoord haar dat ik het antwoord daarop niet kan geven. Ik kan wel specule ren maar dat wordt een zuur ver haal. Haar zus die wel een kunst plan volgt in Den Haag geeft ant woord: de meeste mensen heb ben niks met kunst, wel met sport. Een bijzonder gesprek ont wikkelt zich. De jongste besluit dat lauwerkransen slechts voor dooie kunstenaars zijn. Sport: leuk, maar waarom het altijd op de eerste plek moet? Dat vragen wij ons hier af en toe af, behalve meneer B. Nog een week en dan is die sportzomer weer voorbij. En hierhier gaan we dan weer schrijven, tekenen en muziek ma ken. Voor meer columns: www.pzc.nl/coIumns Inbrekers loeren op een kans om snel binnen te komen, het maakt hen niets uit of dat over dag of 's nachts is. Afgelopen zaterdag sloegen ze op klaar lichte dag vijf keer toe, in de provincie Zeeland. door René Schrier Het lijkt erop alsof het dievengilde dat in Zeeland actief is, er de laatste tijd andere werktijden op na houdt. Kozen de inbrekers vroeger de anonimiteit van de duisternis; tegenwoordig schromen ze niet om overdag woningen binnen te sluipen. En het lijkt er af en toe op alsof de bewoners er zelf om vra gen. Het wordt de inbrekers ook wel heel erg gemakkelijk gemaakt. Toch zijn inbraken overdag iets van alle tijden, legt woordvoerster Mirja Vis van de Zeeuwse politie uit: „We geven er alleen de laatste tijd wat meer ruchtbaarheid aan om de mensen er op te wijzen dat zoiets niet alleen 's nachts ge beurt." Meen al zaterdag was het vijf keer prijs, verspreid door de provincie. Vrijdag sloegen inbrekers toe in Sluis. Soms komen ze binnen na het vernielen van een ruit, een an dere keer door het forceren van een raam of deur. Maar vaak ge noeg is de deur niet afgesloten en kan iedereen zo maar binnenlo pen. Mirja Vis: „Het is de gelegen heid die het hem doet. Een dief heeft niet veel tijd nodig. Dus als hij voorbij komt en hij ziet een raam of een deur openstaan dan is hij zo binnen. Vaak denken men sen, even naar de buren of om een boodschap, ik hoef niet af te slui ten. En dat zijn nou net de mo menten waarop dieven toeslaan." „Loop gewoon eens het huis door en kijk er ook van buiten eens naar met de ogen van een inbre Het kan geen kwaad om het hang- en sluitwerk in de woning aan een kriti sche blik te onderwerpen. foto Lex van Lieshout ker. Controleer of het hang- en sluitwerk nog allemaal up to date is en kijk als je weggaat of er geen ramen boven open staan. Vaak ho ren we: ik ben maar even weg en met dat warme weer wil ik niet al les sluiten. Maar een inbreker is zo binnen", is het advies van Vis. En ze voegt er aan toe dat het ook niet verstandig is om een stapel van een meter post zichtbaar op de mat te hebben liggen als je op vakantie bent. Ook laptopcompu ters open en bloot voor het raam zetten is niet slim of een ladder in de tuin laten liggen. Het lijken voor de hand liggende zaken, maar heel veel mensen maken toch deze fouten, is de ervaring van de politie. Vis wijst er op dat mensen een veel grotere rol kunnen spelen in het signaleren van verdachte za ken dan ze zelf denken: „Mensen kennen hun eigen buurt beter dan wij. Als ze verdachte dingen zien of bijvoorbeeld steeds dezelfde au to als er is ingebroken, dan horen wij dat graag. Dat mag je altijd mel den aan de politie." De politie wil trouwens toch graag op de hoogte worden gehouden. Zoals vorige week toen oplettende omwonenden op Noord-Beveland drie mannen over een schutting za gen klimmen. Die mannen zijn wel gepakt. Vis geeft aan dat een inbraak heel erg aankomt bij de slachtoffers: „Het is toch een inbreuk op je pri vacy. Het maakt erg veel indruk als vreemden je hele huis over hoop hebben gehaald en aan je spullen hebben gezeten." Uit haar woorden blijkt dat inbre kers vooral de weg van de minste weerstand zoeken. Als het hen te moeilijk wordt gemaakt gaan ze een deurtje verder. Vroeger waren het banken, daarna benzinesta tions en nu zoeken ze gemakkelij ke prooien en buit in woningen. door Frank Balkenende VLISSINGEN-OOST - De snel groeien de economieën van de Brie-landen - Brazilië, Rusland, India en China bieden exportkansen voor Zeeuwse bedrijven die voedsel pro duceren en/of verwerken. Ook hun kennis kunnen ze op nieuwe markten te gelde maken. Dat zegt directeur Edwin Foudrai- ne van de Stichting Foodport Zee land. Hij reageert daarmee op re cente cijfers van het ING Econo misch Bureau die aangeven dat de ook in Zeeland sterke 'topsector' agrofood steeds meer naar het (ver re) oosten exporteert. De waarde van naar Azië geëxporteerde voed selproducten - en dan vooral be werkt voedsel - is in vijftien jaar tijd verzesvoudigd. De Nederland se landbouw en voedingsmid delenindustrie zijn goed voor vijf tig miljard euro aan export, al staat de groei onder druk. Vooral de uit voer van de groenten en fruit - af zet gebeurt overwegend binnen Europa - krimpt. Een aantal grotere Zeeuwse spe lers in de agrofood zoals Lamb Weston Meijer in Kruiningen en Zeelandia in Zierikzee hoef je niets meer te leren over export. „De laag daar net onder zou kun nen proberen te profiteren van de groeiende vraag uit Azië. Als stich ting kunnen we daarbij helpen, maar alleen als bedrijven indivi dueel of samen met een investe ringsplan komen", zegt Foudraine. In de agrofood blijft Duitsland de belangrijkste handelspartner. Chi na en India schreeuwen echter om groenten, melk(producten), vis, verwerkte cacao en bereide voe dingsmiddelen uit Nederland. Fou draine denkt dat Zeeuwse bedrij ven vooral ook hun kennis kun nen exporteren. Volgens hem maakt het in een wereldmarkt niet uit dat je kennis verkoopt. Op die manier krijg je mogelijk beter een voet aan de grond in Azië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2