het goud uit tien elementen Eerste turnmedaille voor Rusland op brug ongelijke liggers Het materiaal De rekstok: hoe stugger, hoe sneller dinsdag 7 augustus 2012 De Oezbeek Rüslan tslürüdinov spreekt al zijn krachten aan bij het gewichtheffen De rekstokoefening van Epke Zonderland ©Endo (Groep 3, D-waarde) Een hele draai naar de ellegreep. Een ellegreep is van buiten af de pinken van beide handen naast elkaar toe brengen. ©i De Cassina (Groep 2, G-waarde) Dubbele salto over de rekstok, gestrekt met hele schroef. Salto is draai om de breedteas (heupen als draaipunt), schroef is draai om de lengteas. De Kovacs (Groep 2, D-waarde) Dubbele salto gehurkt over de stok. Vanwege de combinatie met de Kolman twee tiende punt bonus. De Kolman (Groep 2, F-waarde) Dubbele salto gehurkt met hele schroef. Vanwege de combinatie Cassina/Kolman twee tiende punt bonus. De Rybalko (Groep 1, E-w'aarde) Gesprongen anderhalve draai tot ellegreep. Disloque met halve draai (Groep 4, D-waarde) Tussen de armen doorsteken en daarna een halve draai over één arm. De Gaylord II (Groep 2, E-waarde) Salto over de rekstok, gehoekt. Eindigend in mixed-greep. Disloque met hele draai (Groep 4, E-waarde) Zitdraai voorover tot handstand na hele draai. Spelen in het kort Jason Kenny heeft gisteravond het meest prestigieuze baanonderdeel gewonnen. Op de piste in Londen versloeg de Britse renner in de finale van het sprinttoemooi de Fransman Grégory Baugé. Daarmee heeft het thuisland nu vijf van de zeven onderdelen gewonnen. Wielrenster Kirsten Wild staat na de eerste dag van de nieuwe olympische baandiscipli- ne omnium zevende in de tussen stand. Wild kende giste ren op de Londense piste een goede start met de vierde plaats op de zogenoemde vliegende ron de. Op de puntenkoers (zestiende) moest ze te veel toegeven, de afval race beëindigde ze als vijfde. Aan de leiding gaan de Britse Laura Trott en de Amerikaanse Sarah Hammer met 12 punten. Vandaag volgen de laatste drie onderdelen. Schutter Peter Hel- lenbrand neemt af scheid van de Olympi sche Spelen zonder me daille. De Limburger slaagde er gisteren niet in de finale van het onderdeel 50 meter lucht1 geweer drie houdingen te berei ken. Aliya Moestafïna tie van vluchteiementen (Groep 2) en elementen die naar ellegreep (Groep 4) leiden. De opbouw van zijn uit precies tien elementen be staande oefening moet de zogehe ten D-score ('Difficulty', moeilijk heid) van 7,9 punten opleveren. Omdat minimaal acht elementen geturnd worden, wordt de E-score ('Execution', uitvoering, aftrek van fouten als benen uit elkaar zijn of een stapje bij de afsprong) vanaf 10 punten naar beneden toe gewaar deerd. De tien elementen die Zonderland in zijn oefening heeft verwerkt, le veren in totaal 5,4 punten op. Om dat er uit elke groep een of meer elementen geturnd worden, komt er een half punt per groep (samen 2,5 punten) als bonus bij. Dat levert de totaalscore van 7,9 punten als D-score op. Zonderland rekent op een aftrek tussen de 1,2 en 1,5 punt van de E-score. Dat zou een 8,5 tot 8,8 betekenen, waardoor Zonder land verwacht voor zijn oefening 16,400 tot 16,700 punten te halen. (jo Afsprong, Watanabe (Groep 5, E-waarde). Dubbele salto gestrekt met dubbele schroef. Groot-Brittannië heeft gisteren de eerste olympische basketbalzege in de geschiedenis geboekt. China werd in een wedstrijd die nergens meer om ging met 90-58 geklopt door de Britse mannen. Beide teams waren al uitgeschakeld. door Peter van der Meeren De Brit Sam Oldam. In de sport draait het om details. Het materiaal is van het grootste belang om een goede prestatie te kunnen leveren. Epke Zonderlandvanmiddag gro te kanshebber op goud, haalde niet voor niks al maanden terug een kopie van de olympische rekstok in huis. Meer dan dertig grote vrachtwagens waren nodig om alle olympische materialen voor 'gymnastics' (artistiek, ritmisch en trampoline) in Londen te krijgen. De Franse firma Gym- nova werd al in een vroeg stadium tot de enige leverancier benoemd. Leuk voor het bedrijf, belangrijk om te weten voor alle Epkes en Célines. Want zo is bijvoorbeeld de ene rekstok de andere niet. Epke Zonderland heeft al maanden getraind aan de olympische rekstok, die daarvoor speciaal naar zijn trainingszalen werd gehaald. Hij is gebaat bij de stijfheid van de 2.40 meter lange staaf, die gemaakt is van staal van nikkelchroom en 2.85 meter boven de grond hangt. Afgelopen najaar, bij het WK in Tokio, moest de Fries zijn kunsten vertonen aan de (uiteraard Japanse) Senoh-stok. Die was eigenlijk te slap voor het perfect uitvoeren van ingewikkelde vluchteiementen als de Cassina-Kolman-combinatie. De Senoh zwiept meer - zeg maar als een polsstok - dan de Gymnova en ook meer dan de stok van het in Helmond gevestigde Janssen 8c Fritsen. Hoe stijver (stugger) de stok, hoe meer snelheid gemaakt kan worden. Het toestel waarop Zonderland olympisch goud hoopt te veroveren, is meer dan alleen de stok, die een treksterkte heeft van 140 kilo. De stok heeft aan beide uiteinden een gat van een centimeter doorsnee, zodat een staalkabel door de stok kan worden getrokken. Dat is voor de veilig heid. Het komt zo goed als nooit voor, maar de stok kan breken of los schieten, waardoor niet alleen de turner gewond kan raken, maar ook een jurylid. De rekstok is bevestigd aan twee staanders. Deze worden overeind gehou den door vier draden, waaraan katrollen zijn bevestigd. De draden kun nen worden strakgetrokken, zodat de installatie weinig beweegt. Maar er moet altijd enige beweging in de stok zitten om rond te kunnen zwaaien. Op een stok van beton kan enkel een handstand worden ge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29