9 261 sport Smith faalt, Cadée A til lid on en Lathouwers ^nimiddll gaan wel door De speelplaats Hoe krijg je het nog eens vol? Oranje zonder puntverlies door dinsdag 7 augustus 2012 london ter, waarvoor hij zich als eerste had geplaatst. De IAAF verbood dat aanvanke lijk nadat Makhloufi kort na de start van de 800 meter uitstapte om zich te sparen voor de 1500 meter. Later trok de atletiekunie die straf weer in. Het goud van Kirani James op de 400 meter was de eerste olympi sche medaille ooit voor Grenada. Spelen in het kort Felix Sanchez heeft zijn olympi sche titel van 2004 op de 400 me ter horden na acht jaar terug. De at leet uit de Dominicaanse Repu bliek finishte gisteren in de finale in Londen na 47,63 seconden. Daarmee bleef hij de Amerikaan Michael Tinsley bijna drie tienden voor. De Puerto Ricaan Javier Culson, dit seizoen schier onver slaanbaar, werd in 48,10 slechts der de, vóór de Britse belof te Dai Greene en de Ameri kaanse titel verdediger Angelo Tay lor. Nadzeya Ostaptsjoek heeft giste ren goud veroverd op het onder deel kogelstoten. De Wit-Russin bleef met een afstand van 21,36 meter Valerie Adams uit Nieuw- Zeeland voor. De Belgische broers Kevin (foto) en Jonathan Borlee hebben gister avond niet voor een stunt kun nen zorgen in de finale van de 400 meter. De twee eindig den respec tievelijk als vijfde en zes de in 44,81 en 44,83 se conden. Ze zaten ruim achter win naar Kirani James uit Grenada. De Russische atlete Joelia Zaripo- va heeft gisteren olympisch goud gewonnen op het onderdeel 3000 meter steeple. In een machtige ra ce versloeg ze Habiba Ghribi uit Tunesië en Sofia Assefa uit Ethio pië, die het zilver en hét brons pak ten. door Marco Knippen LONDEN - Het was een mantra die hij niet graag had willen herha len. Maar Rutger Smith ontkwam er niet aan. „Ik heb gefaald." Net als drie dagen eerder bij het kogel stoten overleefde Smith de kwalifi catie van het discuswerpen niet. Hij kwam niet verder dan een af stand van 63,09 meter. Het was ruim verwijderd van zijn beste sei zoensprestatie: 66,97 meter. „Dit is erg teleurstellend", verzuchtte hij. Zijn optreden in Londen staat in schril contrast met die op het EK in Helsinki. Toen veroverde hij bij het kogelstoten zilver en was de Groninger de nummer vier van het discuswerpen. Al zou het kun nen dat die laatste klassering nog in brons wordt omgezet, omdat medaillewinnaar Zoltan ICovago - naar nu blijkt - niet mee had mo gen doen. De Hongaar weigerde eerder een dopingcontrole en had voor die halsstarrigheid geschorst moeten worden. De Atletiekunie heeft inmiddels de uitslag aange vochten. Eremetaal op beide nummers in hetzelfde kampioenschap zou een wereldwijde primeur betekenen. Eerder al pakte Smith WK-zilver (kogel) en -brons (discus), maar tussen die twee podiumklasserin gen zat een tijdspanne van twee jaar. Erik Cadée kwalificeerde zich wel voor de discusfinale, zij het dat ook hij allerminst overtuigde. Met 63,55 meter zat de Vughtenaar, die eerder in het seizoen al tot 67,30 meter reikte, nog juist aan de goede kant van de score. „Het zal in de finale beter moeten", toonde hij zich realistisch. ©0Sffl®®®®9©®©®«® door Edward Swier Overigens kon Cadée een excuus aandragen. Twee dagen eerder had hij nog zijn linkerknie volle dig overstrekt. Het gevolg was dat hij problemen met de timing on dervond. Robert Lathouwers toonde zich wel tevreden na zijn optreden op de 800 meter. De Rotterdammer hoefde in zijn serie slechts Duane Solomon voor zich te dulden, ein digde op één honderdste van de Amerikaan (1.46,05 om 1.46,06 mi nuten) en verzekerde zich van een doorgang naar de halve finale. „Het was een superrace", jubelde hij. zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. Vier jaar geleden kwam hij als tweede over de finish, maar werd hij gediskwalifi ceerd. Op de 200 meter wil Churandy Martina nu écht een medaille winnen. door Marco Knippen Hij is een man met twee gezichten. In de om gang is Churandy Marti na de relaxte gozer die geen vlieg kwaad doet, maar vlak voor zijn sprintexplosie is hij het roofdier dat bloed ruikt en op een kans loert om zijn prooi te besprin gen en uiteen te rijten. Het is een wonderlijk contrast. Want tref je de atleet vervolgens na de gedane arbeid aan, dan is de grijns op zijn gezicht het eerste wat in het oog springt. Martina lacht dan zijn witte tanden bloot. Onherroepelijk wordt dan die ene gouden hoektand met de ingegra veerde 'C' zichtbaar, de letter uit het alfabet die niet alleen staat voor Churandy maar ook voor cool, champion én Curasao. Vooral die laatste twee woorden hebben een diepe betekenis voor hem. Curasao, het rotsachtige ei land in de zuidelijke Caribische Zee voor de kust van Venezuela, bepaalt zijn identiteit. Hij is gebo ren en getogen in de hoofdstad Willemstad, en het Papiaments is zijn eerste taal. Zijn afkomst zal hij nooit verloo chenen. Martina (28) mag dan sinds vorig jaar voor Nederland uit komen, maar dat was een opgeleg de keuze. Door een statutaire wijzi ging van de Nederlandse Antillen raakte het eilandenrijk in het na jaar van 2010 het olympische lid maatschap kwijt. Zodoende werd Martina in de schoot van de Atle- Het Olympisch Stadion, een kolos met tachtigduizend zitplaatsen, foto ANP Wat doe je met een Olympisch Stadion als de Spelen voor bij zijn? Het is een vraag die iedere vier jaar weer te rugkeert. Zelden wordt een goede bestemming gevonden. Immers, hoe krijg je een kolos met tachtig duizend zitplaatsen nog weer eens vol? En hoe krijg je een exploitatie die geen rode cijfers schrijft? In Londen dachten ze er iets op ge vonden te hebben. Na de Spelen zou aanvankelijk West Ham Uni ted het Olympisch Stadion, dat zo'n 650 miljoen euro heeft ge kost, gaan bespelen. Daartoe zou dan een flink aantal van de tribu nes worden afgebroken. Dat plan werd echter afgeblazen toen duidelijk werd dat Londen in 2017 weer een groot evenement wil organiseren. Het WK atletiek werd onlangs aan de Britse metro pool toegewezen. Meteen werden de wildste plannen bedacht. De ca paciteit gaat terug tot 60.000 plaat sen en er zou nu ook een dak bo venop komen. Het is toekomstmuziek. Voorlopig is het Olympisch Stadion het strijd toneel voor de atleten. In Londen is het nu vooral wachten op we reldrecords. Churandy Martina Geboren op 3 juli 1984 in Willem stad op Curasao. Meegedaan aan de Olympische Spelen in Athene (2004), Peking (2008) en Londen (2012). Sinds zondag Nederlands record houder op de 100 meter sprint met een tijd van 9,91. Op dezelfde dag was hij voor een zesde plaats in de finale van de 100 meter. Martina houdt ook het Nederland se record op de 200 meter en de 4x100 meter. Op dezelfde afstan den (ook op de 100 meter) heeft hij het Antilliaans record. tiekunie geworpen. Druk maakte hij zich er niet om. Op sommige besluiten heb je nu eenmaal geen invloed en dus kun je er beter geen energie aan verspil len. Martina nam de overgang voor lief en probeert er sindsdien het beste uit te halen. Sponsortech- nisch kan het hem voordelen bie den en ook heeft hij recht op be paalde vergoedingen en facilitei ten. Dus waarom zou hij klagen? Van die laatste twee opties maakt Martina overigens nauwelijks ge bruik, omdat hij liever zijn eigen route uitstippelt. Sinds zijn studen tentijd traint en woont hij het grootste deel van het jaar in de Ver enigde Staten. Eerst in El Paso, Texas, en tegenwoordig in Cler mont, Florida. Daar werkt hij sa men met Dennis Mitchell, de voor malige topatleet die op de 100 me ter olympisch en WK-brons vero verde. De coach betaalt hij uit ei gen zak. Die investering is voor Martina niet meer dan logisch. Hardlopen vormt zijn beroep en zijn vak neemt hij uiterst serieus. Omdat hij weet dat het nodig is om zijn doel na te jagen: podiumklasserin- LONDEN - De Nederlandse hockey- vrouwen hebben gisteren ook hun laatste groepswedstrijd van het olympische toernooi in Londen ge wonnen. Tegen gastland Groot- Brittannië werd het 2-1. Voor rust had Crista Cullen de Britse vrouwen op voorsprong ge zet. Nederland had het daarna lan ge tijd lastig tegen de thuisploeg. Uiteindelijk maakte Naomi van As in de tweede helft gelijk uit een strafcornervariant. Kitty van Male maakte de winnende. Dat betekent dat de Oranje-vrou wen, regerend olympisch kam pioen, als groepswinnaar naar de halve finales gaan, waarin morgen Nieuw-Zeeland wacht. Vrijdag is de finale. Rutger Smith

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26