I met zilver Een zeilmedaille van één miljoen euro sport 125 'Ik wil die plak eerst om mijn hals zien hangen. Dat is het echte bewijs' Verliezer Column dinsdag 7 augustus 2012 Dorian van Rijsselberghe krijgt vandaag zijn gouden plak 1 Voorzitter van het organisatiecomité w Sebastian Coe over de actie van Edith Bosch tegen de'flessengooier' door Maarten van der Weijden Sport kent mooie verhalen. Maar voor dat een sportverhaal bekend wordt, moet je hebben gewonnen. Wie had mijn levensverhaal gehoord als ik in Pe king vierde was geworden? Had ik nog steeds tweehonderd bedrijfspresentaties mogen ge ven als ik tweede was geworden? Ik gok van niet, terwijl ik het verhaal van de verliezer vaak interessanter vind dan de winnaar. Ik stel aan u voor: Thomas Lurz. Het is een familiedroom dat Thomas ooit olympisch goud wint. Zijn vader Peter heeft hem vanaf jongs af aan gecoacht met dat doel. In 2008, een half jaar voor de Olympische Spe len, overlijdt vader Lurz na een fietstocht plots aan een hartaanval. Thomas' broer Stefan neemt de rol van coach over, maar Thomas komt de klap niet te boven. Met de geboor tedatum van zijn vader op zijn arm geta toeëerd, eindigt hij in Peking als derde. Een lange slungel uit Nederland kaapt het goud weg. Thomas Lurz, 32 jaar oud, uit het Duitse Würzburg, is veelvoudig wereldkampioen openwater. Ik zeg veelvoudig, want zelfs ik ben de tel kwijtgeraakt. Het zijn er zeker tien. Zo'n dertig Duitse titels heeft hij op zijn naam. Hij werd in 2010 gekozen tot beste openwater- zwemmer van het decennium. Hij won alles wat er te winnen valt, behalve hetgeen hij echt graag wil: olympisch goud. Het zit Thomas soms niet mee. In zijn ramp jaar 2008 doet hij mee aan de Tiburon Mile, een zwemmijl in de Baai van San Francisco. De winnaar krijgt 10.000 dollar, de verliezer krijgt niks. Normaal kent het openwaterzwem- men een zwemmende finish, maar dit duel kent een rennende. Thomas Lurz zwemt de he le race op kop, struikelt tijdens het lopen en eindigt op een tiende van een seconde als tweede. De Olympische Droom is niet verwezenlijkt. En dus is Thomas nog vier jaar doorgegaan. Deze week gaat hij in het water van de Serpen tine in Hyde Park opnieuw op jacht naar die gouden medaille op de Spelen. Niet hoofdzake lijk voor zichzelf, maar voor zijn familie. Om de cirkel rond te maken. www.maartenvanderweijden.nl @mvdweijden Marit Bouwmeester bleef in de spannende medal race in de La ser Radial-klasse knap overeind. Ze moest alleen de Chinese Lijia Xu, die als koploopster aan de slotdag was begonnen, voor zich dulden. Na vier jaar hard werken oogstte ze een zilveren plak. door Peter van der Meeren WEYMOUTH - Marit Bouwmeester zeilt niet voor de lol, maar om te winnen. Daarom was de spontane Friezin gistermiddag niet blij met olympisch zilver. „Maar vraag het me morgen en dan denk ik er an ders over." De 24-jarige Bouwmeester voer on der de voor haar moeilijkste om standigheden een van de meest constante series uit haar met succes sen geplaveide loopbaan. Elf races met veel wind, vaak op vlak water, en dan in de sterk bezette Laser Ra dial-klasse niet slechter scoren dan de zesde plaats. Dat is niet goed, maar uitstekend. Het was echter niet genoeg om Nederland na 76 jaar (1936, Daan Kagchelland) weer goud in een zeilboot te bezorgen. Marit Bouwmeester uit het Friese dorpje Warten moest haar meerde re erkennen in Lijia Xu uit de Chi nese miljoenenstad Shanghai. Ze waren na tien pittige races („Een echte bitchfight") in volledi ge balans aan de finale begonnen. Na de zenuwslopende medal race, waarin Bouwmeester in de kruis- rakken problemen kende, was het verschil tussen goud en zilver acht seconden. Xu (bijna 25) leidde in de finale van start tot finish. Ze schreef ge schiedenis: China won niet eerder goud in een zeilboot. Hoe graag en Gerco Schroder (vlnr) met het zilver om hun nek. foto Neil Munns/EPA had Bouwmeester haar stempel op de historie willen drukken, maar bij de nuchtere analyse van de fina le moest ze erkennen dat zilver het hoogst haalbare was. Xu kwam zelfs door een straffondje wegens pompen niet in gevaar. Als haar voordewindse rakken niet zo sterk waren geweest, had Bouwmeester net zo makkelijk van het erepo dium kunnen vallen. Dat overkwam nu Annalise Murp hy, nota bene winnares van de eer ste vier races. De Ierse, zes kilo zwaarder dan Bouwmeester, moest door tranen overmand naar de kleedkamer worden geleid. Bouw meester telde derhalve haar zege ningen. „De omstandigheden wa ren niet in mijn voordeel. Ik had minder wind willen hebben en meer golven. Op dit vlakke water was het net alsof ik op een dolle stier zat. Daarom: ik heb er alles uit gehaald. Ik had er vijf kilo bij kun nen eten, net als de anderen, maar daar hebben Mark en ik bewust niet voor gekozen. Dat was ten kos te gegaan van mijn techniek." Met Mark bedoelt Bouwmeester haar trainer-coach Littlejohn, de Engelsman met wie ze nu vijf jaar samenwerkt. Er is een wederzijds rotsvast vertrouwen. Littlejohn kreeg te horen dat zijn oogappel heel graag met hem verder wil rich ting Rio. „Want ik heb nog wat te winnen", zei Bouwmeester. Zeilster en coach nemen na de festi viteiten voor een half jaar afscheid. Bouwmeester:„Ik heb ontzettend veel uren in de boot moeten door brengen, dat kan de komende cam pagne wel iets minder." Littlejohn moet zijn lichaam rust geven en wil nadenken. „Over hoe we de trainingen voor 2016 gaan doen." De medaille die Bouwmeester ont ving, heeft één miljoen euro ge kost Na 2008 ontving de wereld kampioene van 2011 per seizoen 250.000 euro. Succes heeft: zijn prijs, maar zonder Bouwmeesters streven naar perfectie en ongeken de werklust, was er allang schip breuk geleden. Want van aangebo ren talent wil de Friezin niets we ten. „Je moet er gewoon knetter- hard voor werken." Marit Bouwmeester houdt zilver over aan bitchfight. foto Robin Utrecht/ANP foto EPA Thomas Lurz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25