Ruiters intens gelukkig buuifcfcer Bosch is wereldnieuws na slaan 'pannenkoek' 241 sport Fish Chips Street Pastors dinsdag 7 augustus 2012 Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 london Drie Nederlandse springruiters hebben zich gekwa lificeerd voor de individuele finale: Gerco Schroder, Marc Houtzager en Maikel van der Vleuten. Voor het eerst in 12 jaar staan er (bij roeien) een Nederlander en een Belg samen op het podium. door Peter van der Meeren Jonathan en Beth leveren ook hun aandeel aan de Spelen. Zij draaien avond- en nacht diensten, 38 man en vrouw sterk, in het wat verlopen Weymouth. 'Street Pastor' staat er op hun shirt en pet. De Anglicaanse kerk en haar vertakkingen kennen hun pappenheimers: Britten zijn gro ve innemers. De gevolgen zijn we reldwijd berucht. Als de drank is in de man, wordt het meppen. En als Bacchus de vrouw heeft ver sierd, eindigt zij letterlijk in de goot of als een zoutzak over de schouder van hun vriend. Op die momenten komen de Street Pastors in actie. Niet om Gods woord te brengen („Dat ho ren ze toch niet meer") maar om hulp te bieden. „We geven de meisjes een lolly en als ze hun telefoon kwijt zijn, bel len we een taxi", zegt Jonathan. En Beth: „Of een ambulance, want, om eerlijk te zijn, ze zuipen zich vaak gewoon te pletter. Ze worden steeds jonger." Jonathan: „En de rokjes steeds kor ter. Komen ze uit een dampende disco met alleen zo'n jurkje zon der mouwen en amper tot over de bips. Bam, de kou in. Knock out." Er passeren vier jongedames. Ze presteren het om in de straat van tien meter breed beide stoepran den te toucheren. Beth haalt uit haar rugzakje vier paar badslip- pers. „Ja, handig hè. Op hun hoge hakken breken die arme stakkers nu immers hun nek." De Nederlandse springrui ters delfden in de barrage om de plekken één en twee het onderspit tegen de Brit ten. „Maar wij hebben van daag geen goud verloren." door Renze Lolkema Aan prinses Amalia lag het niet, gisteren tij dens de zinderende olympisch springfinale. De oudste dochter van Wil- lem-Alexander en Maxima had een gouden tekening gemaakt voor de Nederlandse équipe. Dat het uiteindelijk zilver werd, mocht de pret niet drukken, vond de kroonprins. „Dit heeft ze vandaag tijdens de wedstrijd getekend, voor de ruiters", zei hij toen hij het exemplaar overhandigde aan Jacques Verkerk, perschef van de Oranje-springruiters. De achtjarige Amalia had op pa pier van de zwembond een fel oranje ruiter geschetst en een be ker met daarin het gouden cijfer 1. De achtergrond was compleet oranje gekrast. „Je zorgt wel dat ze 'm krijgen, hé", vroeg de koninklij ke hoogheid nog voor de zeker heid. Dat beloofde Verkerk. Hij schonk de tekening niet veel later aan Mare Houtzager, een van de vier zilveren Oranje-ruiters. Het zilveren kwartet maakte na de medailleceremonie een indrukwek kend saluut aan het Nederlandse koninklijk huis. Op rij begroetten ze vanuit de arena Willem-Alexan- der en Maxima die de hele middag in spanning de landenwedstrijd hadden aanschouwd. „Eigenlijk was dat het mooiste moment van de dag", bekende Jur Vrieling even later. Vrieling was foutloos in de barrage geweest die nodig was om te bepa len wie goud zou delven. In die adembenemende finale stootten debutant Maikel van der Vleuten en Houtzager uiteindelijk de bal ken van diverse hindernissen. Bo vendien legden de Britten het fma- leparcours sneller af waardoor het gastland er met de hoofdprijs van door ging. „Maar wij hebben vandaag geen goud verloren, we hebben zilver gewonnen", sprak Vrieling vervol gens vol trots. De ruiter uit het Groningse Holwierde kreeg bijval van bondscoach Rob Ehrens. „Na tuurlijk baal je even, dat is lo gisch", aldus Ehrens. „Maar ik heb in deze sport de laatste jaren ge leerd niet te lang. stil te staan en meteen de knop om te zetten. Dat is een kwestie van minuten. Niet zeiken dus. En geloof me, we zijn intens gelukkig met zilver. Olym pisch zilver, er zijn er maar weini gen die zoiets moois winnen in hun leven?" Toch zag het er even naar uit dat Nederland hetzelfde zou doen als in Barcelona 1992 toen er goud werd gewonnen (Jos Lansink, Piet Raijmakers, Jan Tops en Bert Romp). Als Gerco Schroder in zijn proef foutloos was gebleven, zou in Londen voor de vierde keer het Wilhelmus hebben geklonken. Maar de Tubbergenaar tikte onver wacht een balk aan waardoor de bewuste barrage noodzakelijk bleek. „Een veegfout", zei Schroder later. „Maar ja, die tellen ook. Mijn paard reed fabuleus, ik kan niet anders zeggen." De springruiters vervolgen mor gen hun olympische toernooi voor individueel goud. „We hebben dus een rustdag"zei bondscoach Ehrens. „Daarom gaan we deze medaille vieren in het Holland Heineken House. Daar zijn we nog niet geweest. De jongens mogen nu gerust een biertje. Dat doen we elk concours, maar met mate." Edith Bosch tijdens haar 'persconfe rentie' foto Koen Suyk/ANP door Rik Spekenbrink LONDEN - „We doen dit niet omdat we het leuk vinden"zegt NOC* NSF-perschef John van Vliet bijna verontschuldigend. „Maar omdat er zo veel belangstelling voor-is." Bij het Olympisch Dorp hebben zich een stuk of vijftig journalisten verzameld, uit alle hoeken van de wereld. Want Edith Bosch is we reldnieuws. Vanwege een duwtje in de rug. Zondagavond gooide een onverlaat bij de start van de 100 meterfinale een flesje de baan op. De judoka, zittend op rij twee, wist niet wat ze zag en gaf de man een duw in de rug. Niks meer en niks minder. Maar iedereen wil nu haar verhaal horen. Als een popster komt Bosch door de poort van het dorp en gaat ze met gestifte lippen voor de vele ca mera's staan om het allemaal nog eens te vertellen, eerst in het En gels en met een klein beetje gevoel voor dramatiek: „Dit zijn de Olym pische Spelen, je moet atleten eren en respecteren. Dus toen hij die fles gooide, zei ik tegen hem: Du- de, what are you doing? En toen gaf ik hem een duw in de rug. Dit dóe je toch niet?" Technisch directeur van de judo- bond Cor van der Geest vindt het hele mediacircus fantastisch en wil wel even voor de dader spelen, zodat Bosch de duw voor kan doen. „Maar het ergste is dat ik door alle commotie het grootste moment van de Spelen heb ge mist. Daar was ik best verdrietig over"zei de bronzenmedaillewin- nares van vorige week. Bosch gooi de er zondagavond meteen twee boze tweets uit, maar pas gister ochtend kwam de mediahype echt op gang. „Ik ben van vier- naar achtduizend volgers gegaan. Mijn eerste tweet is bijna 3500 keer doorgestuurd. Ik heb duizenden reacties gehad. Maar waarom heb ik dit weer? Ik was zo blij dat ik dat kaartje gekregen gehad, ik zat echt te genieten gisteravond in het stadion. Komt er ineens zo'n pan nenkoek langs." Bosch vertelt dat de man, een 34-jarige Engelsman, eerst had ge probeerd met respectloze kreten de finalisten uit hun concentratie te halen. Dat lukte niet en ook van de fles kregen ze niets mee. Usain Bolt werd na afloop gevraagd wat hij van de actie van Bosch vond. Hij zei het af te keuren omdat hij tegen geweld is. „Ik vind dat wel een goede reactie van hem", zegt Bosch, die de enorme impact van het incident 'wel geinig' vindt. „We hebben het vooraf gehad over social media, maar dat dit zou ge beuren, had ik nooit gedacht. Maar het is alweer over. En ik hoop nog een kaartje voor de 200 meterfinale te bemachtigen." zie onze website:londen2012 Het laatste nieuws over de Olympische Spelen in Londen. De Nederlandse ruiters Jur Vrieling, Maikel van der Vleuten, Mare Houtzager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24