2011 beste milieujaar ooit voor Dow 4 'Je wordt gek van dat gebrom' 2oI zeeland Windpark Krammer 35 molens groot Zondagse loting voor supermarken Goes dinsdag 7 augustus 2012 Positieve resultaten staan in contrast met negatieve beeldvorming procent van onze energiebehoefte wordt duurzaam, onder meer met windturbines, opgewekt. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Dow Benelux, met de hoofdvestiging in Terneuzen, heeft op milieugebied niet eerder zo goed gepresteerd als in 2011. Uit het duurzaamheidsverslag over dat jaar blijkt dat zich dertien milieuin cidenten - morsingen van meer van vijftig kilogram - hebben voor gedaan. Dit is het laagste aantal ooit in het bestaan van Dow Bene lux. Ook het aantal veiligheidsin cidenten was zeer klein. Bij Dow Benelux is sprake van een trend. Roel Adriaansens, directeur veiligheid, gezondheid en milieu, zet de cijfers sinds 2005 op een rij tje: 32 milieuincidenten in 2005, 30 in 2006, 20 in 2007, 23 in 2008, 16 in 2009,19 en 2010 en 13 in 2011. „Het gaat niet in één rechte lijn naar beneden", signaleert Adriaan sens. „Het gaat sprongsgewijs, maar de tendens is duidelijk om laag." De uitstoot van milieuonvriendelij ke stoffen als koolstofdioxide (CO2) en stikstofoxide (NOx) laat eveneens een dalende lijn zien. Dow Benelux heeft zich tot doel gesteld in 2015 vijftien procent minder van het broeikasgas NOx uit te stoten vergeleken met 2005. Adriaansens: „We zijn op weg die doelstellingen te halen." Het duurzaamheidsverslag 2011 vermeldt verder dat het aantal per soneelsleden bij Dow Benelux het afgelopen jaar licht is gestegen. De milieuresultaten van Dow Be nelux mogen over de lange ter mijn beter worden, de Terneuzen- se vestiging ligt ook onder vuur. Justitie kondigde onlangs aan Dow Benelux te vervolgen voor een aan tal incidenten tussen juli 2005 en juli 2008. De provincie legde Dow Terneuzen dit jaar drie - overigens beperkte - lasten onder dwangsom op. De chemiesector ligt onder een vergrootglas sinds de brand bij Chemiepack in Moerdijk begin 2011. Adriaansens onderkent dit, maar volgens hem is het algemene beeld positief „De vorig jaar door ons geboekte resultaten spreken wat dat betreft boekdelen en we blijven constant onze werkwijzen verbeteren." door Joeri Wisse BRUINISSE - Het nieuwe windmo lenpark dat Zeeuwind en Delta- wind op en rondom de Krammer sluizen willen bouwen moet mini maal 35 turbines tellen. Dat is één van de voorlopige conclusies uit het eerste fase van het milieueffect- rapport (MER) dat de initiatiefne mers momenteel laten opstellen. „Het aantal van ruim 35 is nodig om het project haalbaar te maken", zegt Gijs van Hout van Deltawind. Om de elektriciteit die de windmo lens straks produceren bij huishou dens en bedrijven uit het stopcon tact te laten komen, moet er aan sluiting gevonden worden op een i5okV- verbinding. „Het dichtstbij zijnde punt in is Middelharnis, 15 kilometer verderop. Ook laten we de mogelijkheid onderzoeken voor een aansluiting bij Dinteloord", ver telt Van Hout. De aanleg van deze verbinding is kostbaar. De eerste fa se van het onderzoek heeft verder duidelijk gemaakt dat onder meer vogeltrekroutes in de omgeving van het plangebied grenzen stellen voor plaatsen van windmolens in bepaalde zones. Eind dit jaar of be gin volgend jaar is het onderzoek afgerond en wordt er een zogehe ten 'voorkeursaltematief gepresen teerd. Voor het zover is, wordt er echter nog uitgebreid onderzoek ge daan naar de effecten op recreatie en visserij. Actiegroepen tegen de bouw van windmolens juichen. Onderzoek wijst uit dat je ziek kunt worden van het geluid van windturbines. door Peter Ullenbroeck Brmmm, hoor je op de achtergrond. Geen over heersend geluid, maar wel continu aanwezig. Alsof in de verte een vliegtuig zich aan het klaarmaken is voor de landing. „En nu valt het eigenlijk nog wel mee", vertelt Chris Bodbijl. „Kom maar eens luisteren als de wind anders staat." De inwoner van De Sluis, een Flevoland 30,1% Groningen 118,1% Noord-Holland |:15;3% Zuid-Holland 112,2% Zeeland 110,4% Friesland l 7,8% Noord-Brabant Utrecht Q0,4% Overijssel 0,3% Overijssel J 0,3% Drente 0 SBKSSSSH&SSSK buurtschap op Sint Philipsland zag twee jaar geleden hoe op amper vierhonderd meter afstand van zijn huis vijf grote windmolens werden gebouwd. Het veranderde, naar eigen zeggen, zijn leven. „Ie dere dag dat monotone gebrom, je wordt er gek van; Vooral in de avonduren als het voor de rest stil is. Soms heb je gewoon moeite om in slaap te komen." Tot nu toe kreeg de pensionaris die zeven jaar geleden vanuit Rot terdam voor de rust naar het schiereiland verkaste, weinig ge hoor voor zijn klachten. Maar sinds afgelopen week voelt Bodbijl zich gesterkt door een rapport van de Universiteit van Utrecht. Onderzoekers analyseerden het be schikbare wetenschappelijke be wijs over de gevolgen voor de volksgezondheid van het windtur binegeluid. Ze kwamen tot een kei- 20 aug try-out 21 aug wereldpremière 23 24 25 29 30 31 aug 1 sept www.nazGmerfestival.nl T. 0900 3300033 (4 5 cent per gesprek) GOES - Een lotingsysteem of een beroep op de toerismebepaling. Met één van die opties wil Goes proberen een einde te maken aan de perikelen rondom de zondags openstelling van supermarkten. Net als begin dit jaar ontstond af gelopen weekeinde commotie na dat bleek dat de Jumbo zijn zon dagvergunning moest inleveren ten faveure van Dirk van den Broek. In januari was dat ook zo, alleen ging het toen om Dirk van den Broek en Albert Heijn. Gelet op het inwonertal mag Goes twee supermarkten toestaan op zondag open te zijn. Sinds afgelo pen zondag zijn dat Dirk van den Broek en Albert Heijn. De Jumbo was overigens ook nog (illegaal) open, omdat de supermarkt naar eigen zeggen anders niet alle klan ten op de hoogte kon stellen van het feit dat de winkel voorlopig weer dicht is op zondag. De ge meente zag het door de vingers. Gelet op de drukte bij supermark ten op de zondagmiddag zijn dat lucratieve uurtjes. Volgens wethou der Loes Meeuwisse (WD) liggen er inmiddels van bijna alle super markten in Goes aanvragen om op zondag open te mogen zijn. Nu nog wordt gewerkt volgens het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20