Zilt en Zoet nieuwe stek Jurben Ubbink 'Vrees gevolgen failliet Maecon' 181 zeeland Boeren kunnen oogsten tussen de tijdrit door Zomerfeest in Nieuw- en Sint Joosland is weer volop terug Zoetelande Ondernemersplein Walcheren dinsdag 7 augustus 2012 door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse PvdA-fractieleider Peter de Doel- der is bang dat het faillissement van het advies- en dienstverleners- bedrijf Maecon financieel nadelige gevolgen kan hebben voor de ge meente. De rechtbank in Maastricht heeft het bedrijf in april van dit jaar fail liet verklaard nadat het eerder sur seance van betaling had aange vraagd omdat het kampte met een schuld van ruim acht miljoen eu ro. Jarenlang deed de sociale dienst van de gemeente Middelburg in tensief zaken met Maecon. Het be drijf, met een kantoor aan de Vrij landstraat, was een aantal jaren zelfs een van de belangrijkste part ners van de gemeentelijke sociale dienst. Heel wat cliënten van die- dienst en opvolger Orionis volg den bij Maecon een réïntegratietra- ject. Maecon was daar echter niet erg succesvol in. De resultaten vielen nogal tegen zodat de gemeente na verloop van tijd steeds minder za ken met het bedrijf deed, aldus de sociaal-democratische fractievoor zitter. GOES - Boeren in de Zak van Zuid-Beveland kunnen donderdag en vrijdag gewoon oogsten, tussen de koersende deelnemers van het EK-wielrennen voor junioren door. De organisatie heeft het sche ma van de renners aangepast. Het EK voor wielrenners voor ju nioren en beloften (onder de 23 jaar) vindt vanaf donderdag tot en met zondag plaats in en rond Goes. Het parkoers voor de tijdrit ten loopt voor een deel door de ge meente Borsele: de start is op de Verbartelweg bij hotel Goes. Vanaf daar gaat het richting 's Heer Arendskerke en vervolgens de A58 over, de gemeente Borsele binnen. De finish is in het Poelbos. Zater dag en zondag, tijdens de wegwed strijden, zijn de Houtkade en de Ringbaan Oost in Goes afgesloten. De start van de wegwedstrijd is op de Houtkade. De organisatie heeft de tijdrit aan gepast na klachten van boeren die vreesden in de knoei te komen met de oogst die in volle gang is: de renners starten daarom niet om de twee minuten, maar om de mi nuut, in een blok van een kwar tier. Na elk kwartier is er een kwar tier pauze zodat boeren met hun landbouwmachines het parkoers opkunnen. www.zeeland2012.nl In het Zoutelands dialect heet het dorp Zoetelande. Over de herkomst van de naam Zoutelande doen diverse verhalen de ronde. Een veel voorkomende meisjesnaam in het dorp was vroeger Zoete, of Zoetje. De naam van het nieuwe restaurant Zilt en Zoet verwijst naar dialectnaam Zoetelande. De Doelder wil nu van het dage lijks bestuur van de gemeente we ten wat de gevolgen van het faillis sement van Maecon zijn voor de gemeente. Hij geeft in zijn schriftelijke vra gen ook aan dat hij gehoord heeft dat het bedrijf mogelijk geknoeid heeft met de zogenoemde derden- gelden, geld dat de sociale dienst als voorschot beschikbaar stelde om een werkzoekende te begelei den. Ook zou er volgens de PvdA-voor- man mogelijk sprake kunnen zijn van ongeregeldheden in de be drijfsvoering bij het reïntegratiebe- drijf en 'gerommel met geld van gemeenten door de verantwoorde lijken van Maecon'. De Doelder vraagt aan het dage lijks bestuur van de gemeente of het weet of die derdengelden goed zijn besteed door Maecon. Ook wil hij weten hoeveel derdengel den door de gemeente in totaal zijn overgemaakt naar het réïnte- gratiebedrijf De fractievoorzitter wil tevens we ten of de gemeentelijke sociale dienst, of Orionis als opvolger, nog recent zaken deed met het bedrijf Tot slot vraagt hij of de gemeente en Orionis nog claims hebben uit staan bij Maecon. Zilt en Zoet komen sinds kort sa men in Zoutelande. Jurben Ub bink opende er onlangs zijn nieu we restaurant onder die naam. Aan de Langstraat. Want 'Zoute lande zit in de lift' meent hij. Een gesprek met een horeca- man in hart en nieren. door Annemarie Zevenbergen ZOUTELANDE - Hij rolde op zijn achttiende jaar de reclamewereld binnen en is er nooit meer uitge gaan. De Vlissinger Jurben Ubbink (51) runt sinds kort het restaurant Zilt en Zoet aan de Langstraat in Zoutelande. Het is de nieuwste uit daging in een badplaats die vol gens Ubbink sterk in de lift zit „Ik heb het gevoel dat het steeds beter gaat met Zoutelande. Ik denk echt, als je nu niet investeert, je over vijf jaar gewoon te laat bent. Ik voel me hier erg lekker. De sfeer is ook goed. Nu heb ik het voordeel dat ik de strandtent Neptunus heb gehad en al heel lang in de horeca zit. Veel mensen kennen me daar nog van." „Zoutelande is een ander soort badplaats dan Domburg. Dat is duidelijk. Maar Zoutelande wil ook helemaal geen tweede Dom burg worden. In Domburg kom je er bovendien als horecaonderne mer gewoon niet tussen. Naar mijn gevoel is de markt daar ook verzadigd. En het is er ook onbe taalbaar. Je ziet dat Zoutelande in de lift zit. Zeker gezien de bezoe kersaantallen. Als de Langstraat een upgrading krijgt, wordt het hier nog een stuk aantrekkelijker. Daar zijn al plannen voor. Er zit echt toekomst in. Dit is puur een strategische zet En een gok natuur lijk. Maar ik heb er wel vertrou wen in. We zitten nu al iedere avond vrijwel vol," vertelt de Vlis- tips: walcheren@pzc.nl singer. Ubbink begon zijn loop baan in het Middelburgse café Mec cano. Daarna volgde de Tympaan, eveneens in Middelburg. Jurben Ubbink: „Zo rond mijn vijfender tigste had ik het wel gehad met het caféleven. Van 's ochtend tot in de late uurtjes, vaak dezelfde mensen aan de bar. Ik wilde daar echt uitstappen. Ik heb toen het strandpaviljoen Neptunus overge nomen, tussen Zoutelande en Westkapelle in. Een strandpavil joen zit er middenin; het is geen café en geen restaurant. Eigenlijk is het niks, maar het is ook alles. Dat vond ik fantastisch. Ik had het erg naar mijn zin." Maar zin in iets nieuws kwam er op een gegeven moment toch weer. Dat resulteerde in de overna me van hotel-restaurant Duinlust in Dishoek. Het rijtje werd uitge breid met La Résidence op de bou levard in Vlissingen, gevolgd door De Bourgondiër en De Gevangen toren. Allen op de Vlissingse boule vard. Maar dat is voltooid verleden tijd. Nu runt het echtpaar Inge en Jurben Ubbink naast Zoutelande alleen nog nog het hotel Bed by the Sea aan de Spuistraat in Vlis singen. „Dat zit in een van de Ju- gendstilpanden daar." Zilt en Zoet heeft een rustig, natu rel interieur. De kleur wordt inge bracht door lila lopers en lilakleu- rig accentjes als een bloem op de tafels. Opvallend zijn de zilverkleu rig fauteuils die een lange zit aan tafel garanderen. „De zit aan tafel is zo belangrijk. Die houten Tho- netstoelen die je nu veel aantreft, zijn leuk om te zien. Maar als je daar lang op zit is dat niet echt comfortabel." De grote pui aan de straatkant kan helemaal open waardoor binnen in buiten over loopt. Een grote luifel beschermt de gasten tegen zon en regen. Zo als de naam al doet vermoeden vormt vis de hoofdmoot op de kaart. Het Zoet verwijst naar de de Zeeuwse benaming van het dorp 'Zoetelande'. Een schnitzel zal in Zilt en Zoet nooit op tafel komen. „Ik wil wat meer niveau bieden. Voor een re delijke prijs iets onderscheidends op tafel zetten. We zijn, behalve op maandag, open vanaf half tien 's ochtends. Mensen kunnen hier ook lekker op het terras zitten voor een kopje koffie. Met dit restaurant ziet Jurben de toekomst zonnig in. Blijkbaar heeft hij zijn rust weer terug. Be gin april veroorzaakte hij nogal wat ophef in Vlissingen en omstre ken door zijn vermeende 'vermis sing'. Hij was toen een dag of twee spoorloos. „Ach, ik had toen een kleine dip. Ik was gewoon verge ten me af te melden," zegt hij nu schouderophalend. „Maar ja, als je net ietsje bekender bent dan de rest, doen de sterke verhalen al snel de ronde. Over afscheidsbrie ven aan toe. Ik heb het achter me gelaten en ik geloof de rest ook. Ik hoor er gelukkig niet veel meer over. Over tien jaar hoop ik hier ge woon nog te zitten." Met het restaurant Zilt en Zoet gaat horecaman Jurben Ubbink weer een nieuwe uitdaging aan. Jos van der Vleuten won in 1964 een etappe van Olympia's Tour. Nieuw- land eert hem door de wielerronde daar naar hem te vernoemen. door Annemarie Zevenbergen NIEUW-EN SINT JOOSLAND - Na een onderbreking van een jaar staat Nieuw en Sint Joosland vrijdag en zaterdag weer in het teken van het zomerfeest. Met een uitgebreid programma en opnieuw een wielerronde, die de naam Jos van der Vleuten Memo rial heeft gekregen. Met deze naam eert het dorp de vorig jaar overle den profwielrenner die de grote man achter de wielerwedstrijden in zijn dorp was. Marien Kroes, interim-voorzitter van de Stichting Zomerfeesten Nieuwland: „Jos van der Vleuten was de mede-organisator van de dikke banden race. Hij was echt de man van de wielerrondes in Nieuwland. Met de ronde, die na twee jaar weer op het programma staat, willen we hem eren." De onderbreking van een jaar had een organisatorische reden. Kroes: „Ons bestuur was niet voltallig, dus kregen we toen de organisatie van het feest niet rond. Dat is ge lukkig opgelost. Verder hebben we nog steeds een goede kern van vrij willigers die helpen bij de uitvoe ring van het feest." Het programma begint vrijdag met een groot bingofestijn aan Achter de kerk. Kinderen tot 12 jaar kunnen meedoen van 18.30 tot 20.00 uur. Volwassenen kun nen aanschuiven tussen 20.30 en 22.00 uur. Zaterdag beginnen de festiviteiten om 8.00 uur met ringrijden. Van 10 tot 16 uur is er een kraampjes markt op het kerkplein. Molen Bui ten Verwachting en het atelier van boekrestaurateur De Valk aan Ach ter de kerk zijn open voor publiek. In atelier Wobby's Werkplaats aan de Oude Rijksweg is een expositie te zien. De wielerwedstrijden wor den vanaf 14.00 uur verreden. Het dorp is dan tot 18.00 uur per auto niet bereikbaar vanuit Middelburg. Het evenement wordt afgesloten met een feestavond in de tent aan Achter de kerk om 19.00 uur Cocverband Copy Cat treed op vanaf 20.30 uur. Kroes: „We willen vanaf dit jaar ook kijken of we het zomerfeest was grootster kunnen opzetten. Met een uitgebreider programma en meer met de muziek doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18