Leenfietsenproject Middelburg stopt Stationsbrug afgesloten voor auto's WALCHEREN Weerkaatsing van zonlucht in zwevende waterdruppels Bacterie DINSDAG 7 augustus 2012 17 PZC Zilt en Zoet nieuwe stek Je wordt gek van dat Jurben Ubbink 18 en 19 gebrom 20 en 21 Callock wil volgend jaar permanent systeem met financiële steun van bedrijfsleven door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - De opvallende witte leenfietsen verdwijnen voorlopig uit het stadsbeeld in Middelburg. De proef met de gratis fietsen is maandag beëindigd. Alleen bij het station blijven nog acht fietsen staan. Het leenfietsensysteem is als proef neergezet door het Eindhovense bedrijf Callock dat zo'n 38 fietsen beschikbaar stelde op diverse plaat sen in de stad. Het is overigens geen definitief afscheid, Callock wil volgend jaar terugkomen met de fietsen. Ton Kooymans van Callock: „We hebben een hele goede proef ge draaid in Middelburg. Dat was ook de opzet van dit project. Leren, le ren en nog eens leren. We wilden de belangstelling voor dit systeem van lenen en de functionaliteit er van testen. En dat is vierhonderd procent gelukt. We hebben meer gebruikers dan we hadden ver wacht. Er waren wat technische storinkjes in het begin, met name met vocht. Maar dat is allemaal op gelost." De kosten van de proef kwamen echter grotendeels voor rekening van het bedrijf zelf. Provincie en gemeente wilden er geen extra geld insteken, hoewel ze het initia tief van harte toejuichten. Kooy mans: „We moeten onze boter ham verdienen, dus we stoppen nu voorlopig hier. We hebben ons doel bereikt. Volgend jaar willen we wel terugkomen. Ik heb daar voor nu een plan neergelegd bij provincie en gemeente. Omdat ik er vanuit ga dat de overheid er geen geld in wil stoppen, ga ik op zoek naar bedrijven die financieel gaan deelnemen. Ik hoop over een paar weken een goed plan te pre senteren voor Middelburg. Het liefst rol ik het ook verder uit op Walcheren." „Ik hoop dat de politiek in ons land de groene gedachte en het ge zondheidsaspect hierachter ook omarmt. Net als in Belgiëwaar een politiek partij de witte fietsen ge bruikt in haar campagne." Middel burg was proefgebied voor het nieuwe leensysteem. Gebruikers moeten zich registreren bij Cal lock. Met behulp van een pas of sms kon men de fiets van het slot halen en weer terugbrengen. Op een aantal plaatsen in de stad kon den de fietsen opgehaald en weer neergezet worden. Ton Kooymans is zeer tevreden over wat in Mid delburg geleerd is. „Die ervaring gebruiken we nu in het buiten land. In Athene bijvoorbeeld, door de crisis moeten mensen er op de fiets. In Turkije, Alaska en Califor- nië gaan we ook aan de slag." DOMBURG - Een regenboog is een gekleurde cirkelboog die een waarnemer vanuit zijn ge zichtspunt in de lucht ziet staan als de zon te gen een nevel van waterdruppeltjes aan- schijnt. Op het strand van Domburg was deze boog goed te zien. Door meervoudige weer kaatsing van het licht in de waterdruppels was buiten de eerste regenboog een fletsere tweede boog te zien met de kleuren in omge keerde volgorde. Een regenboog wordt veroor zaakt door breking en weerkaatsing van zon licht in waterdruppels die in de lucht zweven. Het licht breekt bij het binnengaan van een druppel. Zo heeft een wat nattere zomer voor liefhebbers van mooie natuurverschijnselen ook zijn voordelen. foto Lex de Meester MIDDELBURG - De Stationsbrug in Middelburg is vanaf woensdag af gesloten voor gemotoriseerd ver keer (met uitzondering van lijn bussen). Direct daarna mogen al leen nog bromfietsers, fietsers, voetgangers en lijnbussen gebruik maken van deze brug. Woensdag worden werkzaamhe den verricht aan de wegvakken richting de brug en de indeling van rijstroken. Verder worden de verkeersborden aangepast op de nieuwe verkeerssituatie. Ook wor den de verkeerslichten op de beide kruispunten die grenzen aan de Stationsbrug anders ingesteld. De weggebruikers worden met tij delijke geleverkeersborden geat tendeerd op de gewijzigde ver keerssituatie. Het afsluiten van de Stationsbrug voor gemotoriseerd verkeer zorgt voor een verbeterde verkeersveilig heid op de brug, aldus de provin cie. Daarnaast draagt het bij aan de wens van de gemeente Middel burg om het centrum van Middel burg fietsvriendelijk te maken. De gemeente Middelburg wilde de afsluiting van de brug graag realise-, ren voor het begin van het nieuwe schooljaar. Een gezin uit Oostkapelle verliet na veertien dagen de sprookjescamping in het Overijsselse Hardenberg. Vermoeid maar voldaan en nog vol van de beleefde avonturen werden de eerste kilometers huiswaarts afge legd. Omdat het vermoedelijke tijd stip van thuiskomst aan de late kant zou zijn, was vooraf aan het vertrek nog even een frietje mét gehaald. Of het nu lag aan de emoties bij het afscheid of de spanning voor de thuis reistwee van de drie kinderen keer den in de auto spontaan hun maag om. Na thuiskomst informeerde een bezorgde opa via de telefoon bij een van zijn kleinkinderen of hij ook had moeten overgeven. De vijfjarige ant woordde: „Nee, want mijn bacterie zat nog klem!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17