zwemkoningin ^2™ 'In Italië worden jaarlijks maar liefst zo'n 40 miljoen telegrammen verzonden' Rob van Hoor, directeur Telegram Service dinsdag 7 augustus 2012 lukte ze niet om het logistiek voor elkaar te krijgen." De grootste klanten van Telegram Service zijn bedrijven die telegram men gebruiken voor reclamedoel einden. Het is niet goedkoop, een enkel telegram kost minimaal 27 euro, maar de boodschap blijft: niet onopgemerkt. En het snelle briefje heeft nog een voordeel. Omdat de ontvanger moet teke nen voor ontvangst heeft het de status van rechtsgeldig bericht, net zoals een aangetekende brief! „Voordeel van een telegram is, naast snelheid, dat de ontvanger pas na opening van de envelop de afzender ziet. Een telegram wordt daardoor niet snel geweigerd. Terug naar koningin Beatrix. Zij is als vorstin beslist niet uniek in het versturen van telegrammen, het is een liefhebberij van veel vorsten huizen. Van Hoof kent een mooi gezegde: The telegram is the king of communication and the communica tion of kings ('het telegram is de ko ning onder de communicatiemid delen en het communicatiemiddel van de koningen'). Over de ko ninklijke telegrammen doet Van Hoof geen nadere uitspraken. Vol gens de Rijksvoorlichtingsdienst zijn de afwegingen die de konin gin maakt om een telegram te ver sturen 'van persoonlijke aard'. Hoe veel ze er zoal verstuurt wordt vol gens de dienst niet bijgehouden. zie onze website:binnenland Historische beelden van telegraafmachi- nes en telegrafistes Moeder overleden wie volgt, typte ooit een telegrafist van de toen malige PTT nadat hij de boodschap telefonisch had doorgekregen. De originele tekst luidde echter 'Moeder overleden brief volgt'. De blunder werd ge memoreerd in 2001, op het mo ment dat KPN, de opvolger van de PTT, na 150 jaar stopte met haar te legraafdiensten. De fout is opval lend, omdat naast snelheid be trouwbaarheid kenmerkend is voor het telegram. Tot halverwege de negentiende eeuw was een koerier te paard nog vaak de snelste manier om over een langere afstand een bericht te versturen. Rond 1800 ontstond weliswaar een systeem van opeen volgende seintorens waarmee boodschappen optisch doorgege ven konden worden met behulp van schijven en stokken, maar dat had vooral een militaire functie. Met de uitvinding van de elektri sche telegraaf, omstreeks 1835, deed het telegram snel zijn intre de. Het was vanaf nu mogelijk om over lange afstanden in luttele tijd teksten te versturen. In 1852 werd in Nederland de Rijkstelegraaf opgericht, waar het gewone publiek een 'telegrafisch berigt' kon laten versturen tussen de vijf grote steden. Al snel ver schenen in alle grote steden tele graafkantoren en kwamen er ook verbindingen met het buitenland. Geboortes, huwelijken, maar ook kleine boodschappen konden nu makkelijk gedeeld worden met mensen van ver weg. De berichten werden in morsecode overge bracht, later volgde de makkelijk bedienbare telex. Met de opkomst van de telefoon, vanaf 1900, verloor het telegram langzamerhand zijn dominante po sitie. Vanaf 1924 was het 'gelukte- legram' te koop, speciaal ontwor pen telegrammen op luxe papier voor feestelijke gebeurtenissen. De afzender betaalde hiervoor een paar extra centen, die ten goede kwamen aan een goed doel. Bijzonder zijn de Koninklijke tele grammen. Ter gelegenheid van on der andere het huwelijk van prin ses Juliana en prins Bernhard in 1937 werd speciaal telegrampapier ontworpen. De ongeveer 5.000 ge lukswensen werden gebundeld aangeboden aan het huwelijks- paar. Kenmerkend voor telegrammen zijn de bondige stijl, omdat per woord betaald moet worden, en het woord 'stop' tussen de zinnen. Gek genoeg blijkt dat laatste in de praktijk nauwelijks gebruikt te worden. Waar het gebruik van daan komt is niet precies duidelijk. Een verklaring is om zinnen duide lijk af te ronden om verwarring te voorkomen. De huidige telegraaf dienst in Nederland, Telegram Ser vice, maakt geen gebruik van 'stop'. Wie het wel in zijn tele gram wil hebben moet daar ge woon voor betalen. Met dank aan Museum voor Communi catie, Den Haag Telegrammen spelen bij de diploV matieke dienst nog een belangrij-Y ke rol. De techniek is simpel en leent zich goed voor gecodeerd berichtenverkeer. In 2010 kreeg de wereld een inkijkje in de diplo matieke wereld dankzij klokkenlui- derswebsite WikiLeaks, die 250.000 diplomatieke telegram men ('cables') openbaar maakte. Met 'cablegate' werd onder meer onthuld dat enkele Arabische lan- den, waaronder Saudi-Arabië, de VS pushten om Iran aan te vallen en dat president Obama best een bezoekje wil brengen aan Slove nië als dat land ex-gevangenen uit Guantanamo Bay opneemt. men werden verstuurd. „Ik zag meteen mogelijkheden in het ver sturen van telegrammen." Zo is zijn woonplaats Alteveer het tele gramknooppunt geworden van Ne derland en inmiddels 44 andere landen waarvan Van Hoof de tele gramdiensten heeft overgenomen. Per maand verwerken deze 45 diensten zo'n 30.000 telegram men. Vergeleken met de jaren daarvoor is sprake van een 'licht dalende lijn'. „Door overnames van buiten landse telegramdiensten blijven we op peil", zegt Van Hoof Verlek kerd kijkt hij naar een land als Ita lië. „Daar worden jaarlijks maar liefst zo'n 40 miljoen telegram men verzonden. Het is daar een kwestie van traditie. Bij overlijden stuur je nabestaanden een tele gram, ook al ga je naar de begrafe nis." Hoeveel telegrammen in Neder land worden verstuurd, wil Van Hoof uit concurrentieoverwegin- gen niet zeggen. Want Telegram Service mag dan de enige 'provi der' in ons land zijn, het staat ie dereen vrij om een vergelijkbare dienst te beginnen. „Dat is ook weieens gepro beerd, maar het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11