Dorpsraden verdeeld over Goes C zou zomaar banksluiting eens groot kunnen worden 121 zeeland H i Venduhuis De Jager op nieuwe locatie geopend Visserij moet inzetten op nieuwe methoden Inbraak Waarde maandag 6 augustus 2012 Vooral ver weg afstorten is een probleem De Rabobank sluit op Zuid-Beve land, Schouwen-Duiveland en Tholen acht kantoren. Dorpsra den en ondernemersverenigin gen zijn daar helemaal niet blij mee. Toch heerst er in sommige dorpen begrip voor de bezuini gingsmaatregel. door Mseke van der Jagt GOES - „Gewoon strategie", meent Astrid Goedegebure, voorzitter van de dorpsraad in 's-Gravenpol- der. Drie jaar geleden heeft de dorpsraad er alles aan gedaan om het laatste beetje service van de Ra bobank in 's-Gravenpolder in stand te houden. Het afstorten van geld bijvoorbeeld voor onder nemers. Dat is niet gelukt. De men sen moeten nu met hun omzet naar Heinkenszand en Kapelle. „Er is ons toen plechtig beloofd dat er hulp van de medewerkers zou blijven voor het pinnen. Die belofte was al niet ingelost, want waar we vroeger zo'n halletje had den, moet je nu buiten pinnen en de medewerkers mogen niet mee naar buiten." Zelf ga ik elke week wel een keer pinnen met een oude mevrouw. Die snapt dat echt niet en die heeft er gewoon hulp bij nodig. Ar moedig hoor, in de regen." „Ik denk dat het drie jaar geleden, bij de verhuizing, al de bedoeling van de bank was om zich hele maal terug te trekken uit de dor pen. Maar daar zijn ze wel groot ge worden. Financiële service aan huis, zoals nu weer beloofd wordt, zal ook wel weer geld kosten. Als mensen daar dan voor passen, kan het worden afgeschaft." Tannie van Quekelberghe, voorzit ter van de dorpsraad in Krabben- WAARDE - De politie zoekt getui gen van een inbraak in een wo ning annex winkel aan het Park zicht in Waarde. Tussen zaterdag 23.00 uur en zondag 8.00 uur zijn inbrekers binnengedrongen en hebben een geldbedrag meegeno men. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst dijke, heeft er dan wel weer begrip voor. „Het kost natuurlijk ook scheppen met geld, al die kantoor tjes openhouden. En tja, veel men sen komen nooit meer bij de bank. Die doen alles met internet. Persoonlijk heb ik er wel vertrou wen in dat een financiële service aan huis aan de noden tegemoet kan komen van mensen die niet met het internet overweg kunnen. Maar die zullen er naar verwach ting toch steeds minder zijn." Natuurlijk heeft ook Tannie van Quekelberghe negatieve reacties ge hoord. „Ik denk dat mensen pri mair reageren. Van 'nu verdwijnt er weer iets uit het dorp'. Dat is wel begrijpelijk, maar al die zaken moeten betaald worden, ook door de klanten van de bank. Overigens is er in Krabbendijke nog heel veel aan winkels en dienstverlening. André van Ast van de Onderne mersvereniging in Sint Annaland ziet het helemaal anders. Vooral het feit dat bedrijven moe ten gaan afstorten in Tholen, 14 ki lometer verderop, zit hem dwars. „Niemand gaat in deze tijd graag met veel geld over straat. Boven dien denk ik dat de mensen nog weieens kunnen gaan shoppen. Wij zijn op het platteland opge groeid met de gewoonte je spaar centen bij de Rabobank te bren gen. Omdat die dichtbij bleef is ie dereen er altijd gebleven. Als je nu betere voorwaarden kunt krijgen bij een andere bank, die óók niet met een kantoor in je dorp of stad gevestigd is, ga je misschien wel met je centen naar elders", aldus André van Ast. Hij tekent er wel bij aan dat dor pen als Stavenisse en Scherpenisse al heel lang van een bankkantoor verstoken zijn. „Het Rabo-markt- aandeel is daar nog groot. Mis schien ook vanwege de kantoren die nu dicht gaan." Sommigen hadden er een hard hoofd in. Vanwege de buienra dar, vanwege dat grote, lege Bleekveld, of vanwege het Olym pische zwemmen op de televi sie. Maar de eerste aflevering van Goes C werd een fijn, vrij wel droog, intiem festival. door Mieke van der Jagt Het was een gok. Goes Marketing, op zich al een vrij jonge organi satie, nam de taak op zich het nieuwe cultuurplein op het Bleekveld offi cieel in gebruik te nemen met een festival. Maar wat zet je neer op een plein, groter dan de Grote Markt, wat bij veel Goesenaren nog altijd herinneringen oproept aan de gribus die het vroeger was? Het Bleekveld, de naam zegt het al, werd in de late middeleeuwen gebruikt-om de was te bleken. Ge heel in stijl, was er in de vorige eeuw een wasserij gevestigd die grond vakkundig vervuilde. Wel 25 jaar lang heeft er een installatie staan pruttelen die het grondwater moest reinigen. Nadat schouw burg De Mythe er gebouwd werd, was het Bleekveld een vreugdeloos parkeerterrein waaraan de langdu rige bouw van een parkeergarage weinig vrolijks kon toevoegen. Maar met de voordeur van de My the aan het plein, de achterdeur van Podium 't Beest en de belofte van een theatercafé in de kluis van het voormalige gemeentearchief, bestemde Goes het als een cultuur plein, een verblijfsgebied. Tot zaterdagavond konden weinig mensen zich daar wat bij voorstel len. Ja, de boel is prachtig gepla veid, en ja, er staan degelijke, maar elegante bankjes en zeker, het inge zaaide gras in de perkjes lijkt best te willen groeien. Maar verblijven, nee, dat zag je er niemand doen. Edouard van de Velde opende Goes C met veel Jacques Brei. Het strekt Goes Marketing tot eer dat die club de Goesenaren zater dagavond heeft geleerd, dat je op het Bleekveld best een hele avond kunt genieten. De opzet van het festivalterrein was evenwel anders dan aanvanke lijk de bedoeling was. Tot in het begin van de avond dreigde de buienradar met rode vlekken bo ven Zuid-Beveland. Om acht uur zou het al gaan gieten. Het po dium werd dus wat dichter naar de Mythe gedraaid, waar een luifel en een stel grote tenten het pu bliek droog konden houden. Hoe wel het niet echt nodig bleek - tus sen negen en tien viel er een alles zins vriendelijk buitje - was het een gouden greep. Nu leek het al vanaf zeven uur, toen Edouard van de Velde chansons van Jac ques Brei en Leonard Cohen be gon te vertolken, een volle bak. La ter bleek dat er nog veel meer bij konden, en moesten de bezoekers staanplaatsen innemen. Overigens kon, wie toch wilde zitten, achter, het podium op de bankjes plaats nemen, waar je cabaretier Robert Jan Proos, en de duo's Tangerine, en Vonder en Bloom wellicht nog beter kon horen, buiten gehoorsaf- stand van de kwekkende Goesena ren. De line-up kon niet beter gekozen .zijn: stuk voor stuk artiesten die zich kiplekker voelen in kleine za len en dus moeiteloos contact ma ken met het publiek, ook al is het in de open lucht. Goes C, de C van Cultuur natuur lijk, zou zonder een dreigende buienradar, zonder Olympische concurrentie en met een publiek dat het Bleekveld waardeert, zo maar eens groot kunnen worden. GOES - De Goese wethouder Jo-An- nes de Bat heeft zondag het nieu we onderkomen van Venduhuis De Jager officieel geopend. Het vei linghuis dat succesvolle veilingen organiseerde in een tijdelijk onder komen, de voormalige garage Van Strien, zit nu aan de rand van Goes met een veel groter parkeer terrein en veel meer binnenruim te. Aan de Ringbaan-West bij het Tiendenplein kan het Veilinghuis veel meer doen dan alleen maan delijks een veiling organiseren. Er is ook een permanente winkel met antiek en brocante, een pand jeshuis voor goud en zilver, een op kamer waar een grote collectie Zeeuwse sieraden wordt aangebo den, een taxatiebureau voor antiek en een opslagruimte voor boedels. Venduhuis De Jager ruimt huisboe dels op en levert woningen bezem- schoon op. Tijdens de opening kwamen be heersers van oude ambachten la ten zien wat ze konden en er wa ren oud-Hollandse spelletjes. Dinsdag en woensdag is er weer een grote veiling waar onder meer antieke Zeeuwse sieraden worden aangeboden. Vandaag, maandag, kunnen be langstellenden tussen 16 en 20 uur de kavels komen bekijken. BRESKENS - Het gaat goed met de visbestanden in de Noordzee en dat levert dit jaar hogere quota op. Maar mede door de economische crisis ligt de visopbrengst zo'n vijf tien procent lager dan vorig jaar, meldde voorzitter Jaap Hennekeij van visserijvereniging Ons Belang zaterdag bij de opening van de Vis serijfeesten in Breskens. Vissers konden aan de andere kant profiteren van de garnalenprijs, die momenteel 'extreem hoog' is. Dat kan snel veranderen, waar schuwde Hennekeij, doordat de garnalen makkelijker te vangen worden en meer vissers zich er op toeleggen. Bovendien blijft het ren dement van de visserij onder druk staan, vooral door de hoge brand stofprijzen. Ook de dreigende slui ting van delen van het Kanaal en de Noordzee (Vlakte van de Raan) als gevolg van de aanwijzing tot Natura 2000-gebied bedreigt de aanvoer. Belangenorganisaties pro beren visgronden voor de Vlaamse en Franse kust (Banc de Flandres) te behouden, maar aan sluiting van bepaalde delen zal niet te ont komen zijn, voorspelde Hennekeij. De voorzitter van Ons Belang drukte leden en bestuurders op het hart dat vissers het rendement van hun bedrijf moeten verbete ren met nieuwe vangstmethoden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58