Podiumaanbod Borsele verrast i4|zeelai Pianorecital werd muziekcollege Koninklijk bezoek zeeland in de vorige eeuw maandag 6 augustus 2012 door Jeanette Vergouwen Debussy schreef twee ballet- werken: Khamma en Jeux. Ralph van Raat speelde hiervan de originele piano versies en omkaderde deze met twee juweeltjes voor pianosolo. Van Raat speelt met kennis van de stijl van Debussy, zijn interpretatie is verantwoord en hij beschikt over een soepele .techniek. Hij bracht het pianistische Estampes poëtisch met voldoende afstande lijkheid. Het is een beschrijvend werk waarvan Debussy zelf zei: 'Als je je niet kunt permitteren om op reis te gaan, moet je de fantasie hierover uitwerken in muziek.' De bussy was weg van de gamelanmu- ziek en dat was te horen in Pago des, met een pentatonisch thema. Het is een perfecte mix van de Oosterse en Franse harmonieën KLASSIEKE MUZIEK Muziekpodium Werken van Debussy. Door pia nist Ralph van Raat. Gehoord op zondag 05 augustus in de Grote Kerk in Veere en zit vol kleur. Het Spaanse ritme kwam goed over in La Soirée dans Grenade en in Jardins sous la pluie werd het beeld opgeroepen van een regenachtige koude zomer. Wat mij persoonlijk irriteerde was de veel te lange uitleg over de wer ken. Van Raat praatte bijna even veel als hij speelde. Ik denk dat het teveel aan woorden ten koste ging van de spontane ontvankelijkheid voor muziek. De programmatische compositie Khamma is gebaseerd op een ver haal waarin de mooie Khamma met drie dansen de god Ammon- Ra zover moet krijgen dat hij de stad redt. Zij moet het wel beko pen met de dood. De vele emoties kwamen door middel van de ver schillende motieven goed uit. Inte ressant klonken de dissonanten en de epiloog was sfeervol en plech tig- Jeux schreef Debussy voor Diaghi- lev. Het is een profetisch werk, met aandacht voor de jeugd en de liefde. Debussy experimenteerde met klankkleuren en vrije ritmes. Het raffinement en de onverwach- «5 te wendingen werden helder geïn terpreteerd. Tot slot vertolkte van Raat L'Isle joyeuse, een poëtisch delicaat werkje met een knap uitge werkte partituur, rijk aan kleuren en dynamische nuances. Tech nisch moeilijk, ook vanwege de ve le modulaties. Met 11 voorstellingen kan Borsele bogen op een klein, maar verras send en divers podiumaanbod. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. te vertellen wie er op de foto staan. „De dame met de hoed op de voorgrond rechts is vermoede lijk Koningin Wilhelmina. Door het ontbreken van andere leden van het Koninklijk Huis denk ik dat deze foto in 1945 is genomen. De andere leden woonden toen nog in Canada, doch de Koningin stak al op 13 maart 1945 de grens over in Eede (Zeeuws Vlaande ren). Zij bezocht dat voorjaar ver schillende plaatsen in het bevrijde Zuid-Nederland. Peter de Rooij uit Kloetinge denkt terecht dat de fo to veel eerder is genomen. Op 13 september 1907 om precies te zijn. „In het kader van een driedaags be zoek aan Zeeland van koningin Wilhelmina en prins Hendrik werd op 13 september Goes be zocht. De gasten werden ontvan gen in het stadhuis, waar een ere wacht van in het wit geklede jon ge vrouwen stond opgesteld." Winnaars van de waardebon zijn: Ben Verberk uit Rilland, mevrouw Van Hese-Boone uit Middelburg en H.J Schouwenaar uit diezelfde plaats. De foto op de raad- kaart van vorige week liet zich niet moeilijk raden. Veel inzenders hebben Van Duo Hilaria tot Quatro Ventos en van Cowboy Bil- lie Boem tot Niet Schieten. Het podiumaanbod in Bor sele is klein, maar verras send en zeer divers. door Ali Pankow Het moet gevarieerd zijn, de namen moeten rede lijk bekend zijn, de ar tiesten moeten een vrij breed publiek aanspreken en het geheel moet passen binnen een be perkt budget. Dat zijn de wensen van de Culturele Raad Borsele waar programmeur Jacques Boon man mee te maken had bij de sa menstelling van het podiumaan bod 2012-2013 voor de gemeente Borsele. Het resultaat stemt alle be trokkenen tot tevredenheid. Boonman legt ruim voordat er moet worden ingekocht de Cultu rele Raad Borsele een lijst voor waaruit gekozen kan worden. Freek de Jonge maar niet, rolt daar dan verrassend genoeg uit, maar voor stand-up comedians Martijn Oosterhuis en Thijs Kemperink wordt wel spontaan gekozen (vrij. 26 okt.). Boonman weet dat hij in Borsele niet te veel moet aan komen met veelbelovend, maar nog onbekend talent. Anderzijds bieden de gren zen waarbinnen hij kan program meren toch ook ruimte genoeg voor verrassing. „Als de kennisma king met een bepaalde artiest of groep hier goed is bevallen, biedt dat mogelijkheden voor een vol gend seizoen. Dankzij mond tot mond reclame komen er dan be slist weer meer mensen op af', zegt Boonman. Hij is zelfbijzon der in zijn nopjes met het feit dat hij Maarten van Roozendaal met diens alom bejubelde voorstelling De Gemene Deler voor Borsele heeft kunnen programmeren (zat. 23 feb.). 'Van Roozendaal heeft de gave rechtstreeks je hart in te zin gen', aldus een fragment uit de ve le lovende recensies eerder dit jaar. „Wat ikzelf ook bijzonder leuk vind is het Zeeuwse tourtje dat ik voor theaterensemble Andermans Veren Live heb kunnen samenstel len. Zij monteren hun programma in Zeeland af, tijdens een verblijf in Tholen en treden er vervolgens vijf keer mee op in de provincie en dus ook voor Borsele Cultu reel", zegt Boonman. Het ensem ble bestaat uit Jelle Amersfoort, Jo- han Hoogenboom, Bas Marée, Anouk Dorfmann en Jurrit de Bo de. De groep brengt Nederlandsta lige liedjes, klassiekers van toen en liedjes waarvan het publiek het be staan is vergeten. Het podiumaanbod voorziet ook in uiteenlopende genres muziek. „Een groep als Rapalje bijvoor beeld durf ik hier wel neer te zet ten. Zij brengen Keltische muziek in een geweldig leuke show en hoewel ze niet bekend zijn van ra dio of televisie trekken ze al jaren volle zalen", zegt Boonman. Ook de fadogroep Quatro Ventos (zat. 20 april 2013) kan hier volgens hem op een hechte schare liefheb bers rekenen. Verder tekent het multinationale Etno Saraj voor sfeervolle Balkanmuziek (vrij. 16 november). 'Vrouwen willen maar één ding', is de titel van het try-out program ma van het cabarettrio Niet Schie- een dergelijk kiekje in hun trouw- album staan. Op de foto zijn de trappen voor het stadhuis van Goes te zien op de Markt. H.J. Schouwenaar uit Middelburg trad daar op 1 mei 1947 met Rie de Kramer in het huwelijk. „Na de plechtigheid in het stadhuis reden we mét zes koetsen naar de Grote Kerk voor de huwelijksinzegening. Daar bleek dat het trouwboekje nog in het stadhuis op tafel lag. Mijn broer van vijftien is toen te ruggehold en binnen zes minuten was hij alweer terug met het boek je-" Rie van Hese-Boone herinnert zich ook nog dat ze 61 jaar geleden trouwde in het stadhuis. Als be wijs stuurde ze een foto mee. „Het bijzondere was dat er een erehaag van sportclub Hellas voor ons stond opgesteld. Dat was in 1951 echt iets aparts!" Jaap Liek uit Vlissingen weet ook ten, dat op vrijdag 29 maart vol gend jaar in De Stenge in Hein- kenszand geprogrammeerd staat. Het theateraanbod in Borsele be gint zaterdag 1 september met een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56