De Opperste Leider is erbij 301 sport De bondscoach Timina gaat het anders doen maandag 6 augustus 2012 gisteren denteam ook al op het hoogste podium in Londen. China vestigde een nieuw record. Nog nooit won een land alle vijf badmintontitels op de Spelen. Noord-Korea en Zuid-Korea zijn officieel nog steeds in oorlog. Daar was zaterdag weinig van te merken. Ze bestookten elkaar met pingpongballetjes in olym pisch Londen. Zuid-Korea won, maar de Noord-Koreanen thuis kregen er niets van mee. door Renze Lolkema Elena Timina zwaait af. foto EPA door Rik Spekenbrink LONDEN - Dat was het dan. Na een leven lang reizen, toernooien spe len en afbeulen op trainingen zit het er op voor Elena Timina. Zater dag sloeg ze haar laatste bal in de Londense ExCel-hal. Het batje gaat de kast in, na een lange en mooie carrière voor Rusland en sinds 2006 Nederland. Met vijf EK-titels, tussen de kwartfinales op de Spelen van Barcelona en die van Londen twintig jaar later, als belangrijkste hoogtepunten. Maar het was juist niet de 43-jari- ge Timina, moeder van twee kin deren, die moest vechten tegen de tranen. Haar ploeggenoten Li Jiao en Li Jie zaten even stuk. Ook zij hebben zich jarenlang in dienst ge steld, alles voor een olympische medaille. En dan gebeurt waar ie dereen voor vreesde, na een een voudige eerste ronde tegen Egyp te, in de kwartfinale meteen tegen China. Dat het trio aardig kon mee komen met de wereldkampioen, ook al werd het 3-0, maakte de frustratie alleen maar groter. Dat Timina het droog hield, kwam misschien ook omdat haar af scheid werd overvleugeld door het nieuws dat ze per 1 november de nieuwe vrouwenbondscoach wordt. Ze volgt Chen Zhibin op, die in april 2009 begon. En, maak te Timina meteen duidelijk, er gaat een andere wind waaien in ta- feltennisland. „Het wordt een on gelooflijk zware opgave", weet ze nu al. Met Zhibin had de in Moskou ge boren Timina een haat-liefdever houding. „Ik heb een supermoeilij- ke tijd gehad met hem. Hij is even briljant als waardeloos. Zhibin is technisch verschrikkelijk goed en heeft qua topniveau veel opge bouwd. Maar hij richtte zich voor al op de individuen, op Jie en Jiao. Maar je bouwt zo niets op.' En ik ben meer van het opbouwen." Timina gaat zich daarom veel min der met Li Jiao (39) en Li Jie (28) bemoeien. „Ze krijgen een aparte status van mij, die hebben ze ver diend. Ik me ergens anders op con centreren." Om te voorkomen dat Nederland als tafeltennisnatie ineens instort, gaat Timina zich bezighouden met de opleiding van talenten. „We wil len toe naar een Duits of Frans model. Trainen op Papendal, in een grote groep met gezonde con currentie en duidelijke eisen. Mas saal spelers opvoeden. Ik ben er van overtuigd dat uit een grote groep altijd goede spelers komen." Ze gaat 'rustig aan' beginnen met de cultuuromslag. „Ik moet eerst nog een afstand creëren tussen mij en de speelsters. En ik zal din gen moeten leren. Ik lijk heel bru taal, maar ben eigenlijk heel zacht en houd niet van conflicten. Als bondscoach werkt dat niet, ik zal grenzen moeten trekken. Er moet weer wat worden opgebouwd." LONDEN - Even leek het erop alsof de Opperste Leider zaterdagoch tend in alle vroegte zelf achter de tafeltennistafel stond. In de ene hand een batje, in de andere hand de denkbeeldige knoet. Zuid-Ko rea werd in Londen gegeseld, ge marteld en vernederd, precies zo als al sinds 1945 wordt gepredikt door het communistische noor den. Kim Hyok Bong - wie heeft daar niet de dezelfde naam als de Bril jante Kameraad, Kim Jong-un dus, de huidige leider van de stalinisti sche natie? - had zojuist de tafel- tennisvloer aangeveegd met Oh Sangeun, de eerste troef van het verwerpelijke zuiden. Ook onder de derde leider van het land, sinds kerst vorig jaar, is alles bij het koude oude gebleven wat betreft: de buitenlandpolitiek. Ein delijk vrede met Zuid-Korea? In een van zijn eerste toespraken zei Kim Jong-un: „De dwaze politici overal in de wereld, inclusief de poppenkast in Zuid-Korea, hoe ven van ons geen verandering te verwachten." Noord-Korea veroverde al vier gou den medailles in Londen, allemaal bij het gewichtheffen. De atleten zelf hoefden daar weinig voor te doen, zeiden ze steeds weer, zon der gêne. Hun Grote Leider had zich namelijk suf getild, niet zij. Rim Jong Sim bijvoorbeeld, vertel de na haar zege in de klasse tot 69 kilogram: „Tijdens de wedstrijd De Noord-Koreaanse gewichtheffer Kim Un-guk salueert op het podium na het winnen van zijn gouden medaille. foto EPA heb ik alleen maar gedacht aan lei der Kim Jong-un, dat gaf mij kracht." En Kim Un-guk, de kampioen bij de mannen tot 62 kg, liet zich ont vallen: „Ik had een rugblessure, maar dankzij onze leider Kim Jong-un was ik in staat die te over winnen." Waar ze nou precies trai nen, werd ook nog gevraagd. „On der de vleugels van Kim Jong-un", was het spontane antwoord van, wie anders, Kim. Maar de Grote Leider mocht zater dagochtend in de olympische lan- denwedstrijd van Londen, niet alle partijen zelf spelen. Misschien dat het daarom daarna misging. Het Zuiden bestookte het Noorden na melijk iets preciezer met pingpong balletjes waardoor de afvaardiging uit Pyongyang er na de eerste ron de al uit lag. Het tv-publiek in Noord-Korea zal die afstraffing ongetwijfeld wor den bespaard. De Olympische Spe len komen daar wel op televisie, maar vertraagd, pas een dag later.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30