Zeehonden zijn thuis in Zeeland 2 zeeland 570 Él Begrip tijdens eerste preventieve fouillering maandag Kuifje De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Aanhouding door wietlucht Waar liggen de zeehonden? 0 Verklikkerstrand Nieuw-Haamstede Platen van Renesse Bollen van de Ooster X P maandag 6 augustus 2012 BmBmg»ii8ww door Wim Hofman zeehonden werden zaterdagoch tend geteld in de Westerschelde, Oosterschelde en de Voordelta Vorige week had ik het over een borstbeeld van Koning Willem I dat nu in het Museum voor Oude Kunst in Brussel staat De beeldhouwer Rude heeft de ko ning voorzien van een kuifje. Ik kan me echter niet indenken dat de Nederlandse koning model ge staan heeft voor de wereldberoem de Tintin, in het Nederlands: Kuif je. Kuifje is echt Belgisch. Het is een door Hergé lang geleden ver zonnen vreemde en merkwaardig figuur, zonder voorgeschiedenis of afkomst. Hij is reporter, maar schrijft bijna nooit wat. Misschien één miserabel stukje column. Ze zeggen dat hij maar één keer zijn tanden heeft gepoetst. Hij is voort varend, baardloos, eeuwig jong, haast vlekkeloos deugdzaam en lo yaal. Zijn kuifje zou symbool kun nen staan voor pienterheid en een hoge IQ. Zijn drollenvanger geeft hem iets knulligs. Hij reist de we reld rond per schip of vliegtuig of op een andere wijze, trekt door smoorhete zandwoestijnen, vecht in Congo met krokodillen, laat een neushoorn exploderen, komt in Ti bet, ziet een Yeti, is steeds weer even terug in België, maar is dan weer in Amerika te vinden of in China of hij bevindt zich, gekleed met een kilt, in Schotland. Hij komt zelfs even bij de haven van Vlissingen terecht. Hij vecht niet alleen met slangen en wild gedier te, maar heeft ook te maken met al lerlei geboefte en gespuis die mes sen of andere wapens dragen. Hij heeft bij alle avonturen in ieder ge val één trouwe metgezel: de hond Bobby (Milou in het Frans) en krijgt als een soort vriend kapitein Haddock, iemand die vooral sterk is in een niet te stuiten gebruik van zeer uiteenlopende krachtter men. Er zijn mensen die zeggen dat Belgen niet bestaan, maar dat Kuifje eigenlijk het prototype zou kunnen zijn van een Belg. Dat zou den echter volgens mij evengoed de detectives Jansen en Jansens (Dupont et Dupond) kunnen zijn, of kapitein Haddock, of Professor Zonnebloem (Tournesol). In ieder geval als je door Brussel loopt, denk je ze elk ogenblik tegen het lijf te kunnen lopen. (Met dank aan P. Rogiers': La Belgique). Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) laar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Vrijwilligers hadden zater dag zo'n 570 zeehonden in het vizier tijdens een telling. In de Zeeuwse wateren le ven naar schatting 1200 zee honden. door Cornelleke Blok Het is zaterdagochtend, even na negenen. Al- bert Dijkstra, strand- wacht op de Vlissingse stranden, zoeft de Westerschelde over met zijn knaloranje rubber boot. Hij laveert met flinke snel heid tussen de enorme container schepen door naar de andere kant van de Hooge Platen in de Wester schelde, tussen Vlissingen en Bres- kens in. Het is alsof je een andere wereld binnen vaart. De drukte van de scheepvaart, even verderop, gaat over in een serene rust. De zon schittert op het kalme water, slechts een enkel zeilbootje vaart voorbij. Geen wonder dat de zee honden juist deze plek gekozen hebben als uitvalsbasis. Dijkstra wijst enthousiast naar de zwarte stipjes die links aan de hori zon te zien zijn. Daar liggen zeker zeehonden. Toch vaart hij naar de Springergeul, om te controleren of er daar nog zeehonden liggen. Met zijn verrekijker tuurt hij ondertus sen ook naar de Zeeuws-Vlaamse kust, die rechts ligt. „Een enkele keer liggen daar ook nog wat die ren", weet de strandwacht, die de zeehondenpopulatie al twintig jaar volgt. Vandaag niet. De zeehonden lig gen allemaal in de smalle en ondie pe geul tussen de twee zandplaten in: een ideaal plekje, omdat boten er nauwelijks kunnen komen. „De dieren worden amper gestoord en er is veel vis", legt Dijkstra uit. Grijze en 'gewone' zeehonden zon nebaden naast elkaar op de zand plaat, met de staarten vrolijk in de Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (rei Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -0139910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schniven. Rekeningnummer Handtekening De PZC saai rorgwildig om met peisoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan BURGH-HAAMSTEDE - Een 23-jarige automobilist is zaterdag rond 23.30 uur in Burgh-Haamstede aange houden. Agenten wilden hem er op attent maken dat één van zijn koplampen kapot was. Uit de auto kwam een enorme wietlucht; de man had net een joint gerookt. Hij werd als verdachte van rijden on der invloed van drugs meegeno men. Zijn rijbewijs is ingevorderd en er werd door een arts bloed bij hem afgenomen voor onderzoek. lucht. Zodra de reddingsboot enigs zins in de buurt komt, zijn de die ren alert. Ze steken hun koppen omhoog. „Hun gehoor is vier keer zo goed als dat van mensen", weet Dijkstra. „Ze kunnen ons van ver horen aankomen." Hij pakt me teen zijn verrekijker, voordat de zeehonden het water in duiken. „Ik tel er 41." Dijkstra, die elke maand wel een keer gaat kijken bij de zeehonden, herkent sommige bewoners van de zandplaat inmiddels in een oog wenk. „Er is er eentje met een heel opvallende roestbruine kleur, en een ander is heel erg nieuwsgie rig. Die zwemt altijd een heel stuk met de boot mee." Nieuwsgierig zijn ze allemaal, blijkt even later: een stuk of tien zwarte bolletjes doemen op aan het wateroppervlak. Ze zwemmen in de richting van de boot. Op het land reageren de zeehonden schichtig op bezoekers, maar in het water zijn ze vol zelfvertrou wen. „Daar voelen ze zich heer en meester." Dijkstra geniet, ook al heeft hij dit schouwspel vast al ontelbare keren gezien. „Prachtig", zegt hij glunde rend. „Je kan je toch niet voorstel len dat er nog steeds op die bees ten gejaagd wordt?" Dijkstra kijkt ondertussen ook naar de conditie van de zeehon den. „We houden in de gaten of er geen zieke zeehonden bij zitten. Je ziet aan hun houding hoe ze zich voelen. Zieke dieren zonderen zich bovendien af en hebben soms bloed aan hun bek." Daarvan is op dit moment allerminst sprake. „Het zijn mooie bolle zeehonden. Ze zien er kerngezond uit." Bekijk de video op pzc.nl. In de iPad- app van de PZC staat een fotoalbum. O Hoofdplaat Straatje van Willem Platen van Ossenisse Molenplaat Platen van Valkenisse Vondelingenplaat Brabants Vaarwater Roggenplaat TERNEUZEN - De politie hield in de nacht van zaterdag op zondag voor het eerst een preventieve fouilleringsactie in het onlangs door burgemeester Jan Lonink aan gewezen 'veiligheidsrisicogebied' in Terneuzen. Naast 49 voetgangers werden 22 personenauto's, acht fietsers en één bromfietser gecontroleerd. In één personenauto troffen agenten een mes aan. Van dat wapen deed de eigenaar vrijwillig afstand, waar na het mes 'is vernietigd'. Bijna al le aangehoudenen waren op de hoogte van de reden van de con trole en van het feit dat zij zich in een veiligheidsrisicogebied bevon den, meldde een politiewoordvoer ster. „Iedereen werkte netjes mee en de politie ondervond alle be grip voor de controle."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2