261 sport Springruiters op koers voor een medaille Hockeyers waken voor Goud is na maandag 6 augustus 2012 De hockeysters boekten hun elfde olympische overwinning op rij. door Rik Spekenbrink LONDEN - Als hockeyaanvoerder Floris Evers een van zijn ploegge noten een al te uitbundig vreugde dansje ziet doen, grijpt hij in. Voor euforie is nog geen plaats, ook niet na de toch overtuigend gewonnen poulewedstrijd tegen olympisch en Europees kampioen Duitsland gisteren: 3-1. Daarmee plaatste Oranje zich voor de halve finale van donderdag, waarschijnlijk zelfs als groepswinnaar. „We moe ten niet gaan zweven na een paar goede wedstrijden", vindt Evers. „Ik zag gisteren André Bolhuis (oud-hockeyer, nu NOC*NSF- voorzitter) op tv, die is twee keer vierde geworden." Met andere woorden: Nederland heeft nog niets. Klopt natuurlijk helemaal. Maar de ploeg verrast wel. Vorige zomer werd de EK-finale van Duitsland nog met 4-2 verloren. Het jaar dat volgde, was alles behal ve rustig. Maar het lijkt nu toch op zijn plaats te vallen. De strafcorner loopt, veel spelers zijn in vorm, er wordt frivool gehockeyd en Oran je raakt niet in de war van een ach terstand. Die was er gisteren even, maar na die snelle goal kwam de ri vaal er niet meer aan te pas. „Duitsland vindt het heel verve lend om tegen ons te spelen", zei bondscoach Paul van Ass. „Daar om hoop ik stiekem dat we ze in de finale weer tegenkomen. We zijn niet bang. Maar we moeten wel eerlijk zijn, de uitslag kan dan ook andersom zijn. We hebben het nog niets bewezen, de grote potten komen er nog aan. We zijn niet ineens de grote titelfavoriet, maar we doen wel mee en daar ben ik blij om." Van Ass had in de teambespreking Teun de Nooijer centraal gesteld. Die speelde gisteren zijn 450ste in terland, een ongekend aantal. „Zo'n historische dag gaat denk ik niet meer voorkomen. We gunden hem een overwinning. Dat hij scoort, maakt het dubbel plezie rig." Evers wilde wel vast verklap pen wat het team het hockeyicoon Het Nederlandse spring- team ligt op koers voor een medaille. Goud is het doel van de équipe. In Londen willen de ploeg aftekenen met de vierde plaats. door Renze Lolkema foto David Goldman/AP Saoedi-Arabië leidt de dans voorlo pig nog wel bij het springen. „Dat verbaast me niets", zei Schroder. „Er is daar zoveel geïnvesteerd. Ze kopen daar paarden waar alle rui ters hun vingers bij aflikken. Finan cieel is er veel mogelijk in Saoedi- Arabië, het wordt de sporters op die manier natuurlijk wel erg ge makkelijk gemaakt." Hij acht Nederland heus niet kans loos, vandaag bij de beslissing. Al beseft Schroder dat Saoedi-Arabië niet voor niets bovenaan staat in het tussenklassement. Er is daar meer gebeurd dan alleen de aan koop van een stel goede paarden. „Ze hebben de laatste jaren ook flink geïnvesteerd in het manage mentteam", zegt Schroder. „Sinds ze brons wonnen in Sydney 2000, is er veel veranderd. De Nederlan der Rogier van Iersel is daar een voorbeeld van, die is daar nu de teammanager. De tijd dat we kof fie konden drinken als dat soort landen rijdt, is voorbij." Zilver en brons is ook aar dig, natuurlijk. Maar de inzet is goud. Bonds coach Rob Ehrens van de springruiters wil er in elk geval alles aan doen om niet nog een keer als vierde op een prestigieus toernooi te eindigen. Vierde, Nederland werd dat de laat ste jaren maar al te vaak, bromde Ehrens gisteren na een succesvolle dag op Greenwich Park. De Spelen van 2004 en 2008 bijvoorbeeld. Of op de EK's van 2009 (Windsor) en 2011 (Madrid). Die pijn is nog steeds voelbaar, merkte Ehrens gis teren op, in de Britse zon. Tuur- lijk, daar stond af en toe ook wel goud tegenover (2006 op het WK in Aken, 2007 op het EK in Mann heim), maar die vierde plaats kleeft aan Nederland. Oranje is de landenwedstrijd van Londen 2012 in elk geval prima be gonnen. Op de Saoedische paar denkrachten had geen enkele na tie een pasklaar antwoord, maar de vier ruiters van Ehrens (Jur Vrieling, Maikel van der Vleuten, Mare Houtzager en Gerco Schroder) bleven wel in het spoor van de Arabische viervoeters. Ne derland deelt de tweede plaats met Groot-Brittannië, Zweden en Zwitserland. Van het Oranje-kwartet stelde ei genlijk alleen Vrieling teleur. Hij Maikel van der Vleuten in actie. opende gisteren het paardenbal met acht strafpunten. Ehrens was daar toch een tikkeltje geprikkeld over. „Dat was niet nodig. Op zo'n parcours moet je flexibel zijn en kunnen schakelen. Die fout bij de sloot kwam omdat hij te veel voor waarts reed. Hij sprong niet vol doende naar boven." Ehrens was erg te spreken over Van der Vleuten, die foutloos zijn springproef afwerkte. „En dat voor een debutant. Hij maakt het wel heel erg 'cool' af op zijn eerste olympiade", sprak de bondscoach met gepaste trots. Zoals gewoonlijk was Schroder de laatste troef namens Nederland. „Natuurlijk zorgt dat voor extra druk", verklaarde de ruiter na af loop. Toch bleef hij er ogenschijn lijk nuchter onder. „Ik heb dat va ker gedaan." Ook vandaag in de fi nale sluit de ruiter uit Tubbergen de rij. „Sinds 2006 is Gerco mijn anchorman", zei Ehrens. „Hij stelt me eigenlijk nooit teleur." Teun de Nooijer (I) scoorde in zijn 450ste interland. foto Koen Suyk/ANP Hoewel het olympische surftoernooi morgen pas klaar is, was Dorian van Rijsselberghe gistermiddag al zeker van de eindoverwin- door Peter van der Meeren WEYMOUTH - In het warme Wey mouth liep de koelste kikker giste ren opnieuw met de Nederlandse vlag. Dorian van Rijsselberghe (23) kon nog niet worden gekroond tot olympisch kampioen, maar de gou den medaille kan alvast worden ge noteerd. Niet voor niets liep de bij Paal 17 op Texel opgegroeide surfer urenlang trots rond met de natio nale driekleur om zijn schouders. Per telefoon werd hij ook alvast ge feliciteerd door premier Mark Rut- te. „Hem is uitgelegd dat het nog niet officieel is, maar hij wilde me per se spreken", zei Van Rijsselberg he. Met ongekende overmacht kroon de hij zich tot vooralsnog de laat ste olympisch surfkampioen, 28 jaar nadat Stephan van den Berg de eerste gouden surfmedaille vero verde. De twee kennen elkaar goed. Van den Berg ging regelma tig naar Texel voor de verkoop van materiaal en om de vorderingen te bekijken van wat hij direct inschat te als enorm talent „Dorian is op natuurlijke wijze één geworden met de plank, het zeil, de wind en het water." Van den Berg ziet veel van zichzelf terug in het zondagskind, fysiek, maar ook door de manier van va ren. „Uitstralen dat je de beste bent, met een lach op je gezicht." Die lach is belangrijk in het leven van Van Rijsselberghe. „Een uur niet gelachen, is een uur niet ge leefd. Ik besef heel goed dat ik een mooi leven heb en dat ik daarbij word gesteund door mensen die heel veel van me houden." Als daar zijn papa Mark, mama Geer tje, broer Adriaan en coach Mcin tosh. Met de Nieuw-Zeelander was Van Rijsselberghe deze week vaste klant op het terras van café 'The La zy Lizzard', aan de boulevard van Weymouth. Waar andere sporters zich na hun wedstrijden opsloten in het olympisch dorp, stapte het onafscheidelijke duo 's avonds op de fiets. „Geen drank en nachtbra- kerij, maar even relaxen", aldus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26