'Showman' Bolt 241 sport Zieke Schippers toch tevreden na zware laatste dag Drie keer Brits atletiekgoud in 47 minuten Titelprolongatie Fraser-Pryce maandag 6 augustus 2012 Churandy Martina is de tweede Nederlander in de 100m-finale. In 1936 won Tinus Osendarp brons. De Jamaicaanse atlete Shelly-Ann Fra ser-Pryce pakte op de 100 meter het eerste sprintgoud voor haar land. door Patrick Delait LONDEN - Stuiterend van opwin ding verliet Dafne Schippers na de afsluitende 800 meter bij de zeven kamp het Olympic Stadium. Nog onder de indruk van de orkaan van geluid waarop publiekslieve ling Jessica Ennis na haar zege tocht werd getrakteerd, was de Utrechtse ook zeer tevreden over haar eigen prestatie. Bij haar olympische debuut eindig de Schippers als twaalfde en er had wellicht nog meer ingezeten als ze zaterdag het speerwerpen niet had verknald. Schippers viel daardoor terug van de zesde naar de dertiende plaats. In de 800 me ter nam ze revanche op zichzelf met een nieuw persoonlijk record: 2.15.52. „Met speerwerpen heb ik erg veel verloren. Ook op de eerste dag heb ik punten laten liggen. Als je dan nog twaalfde wordt, mag je tevreden zijn. Laat Rio over vier jaar maar komen." Even vreesde Schippers nog dat de zevenkamp op een fiasco zou uit draaien. Zaterdagmiddag werd ze geveld door hevige buikpijn. Een speciale behandelmethode bracht Schippers echter tijdig weer op de been. Door prikkeling van het ze nuwstelsel kwamen haar opstandi ge darmen enigszins tot rust. „Ge lukkig hebben we een goede arts. Hij wist de misselijkheid met ma nuele therapie weg te werken. He lemaal lekker voelde ik me nog niet voor de 800 meter, maar op karakter ben ik doorgegaan." Omdat ze fit aan de start wil ko men van de 4 x 100 meter heeft Schippers besloten de individuele 200 meter te schrappen. „Ik moet eerst een paar dagen herstellen. De meerkamp is ontzettend ver door Marco Knippen LONDEN - De Britse olympische hoogtijdag in de historie van de moderne Spelen werd zaterdag met een groots uurtje bezegeld. In 47 minuten brachten drie adeten een natie in vervoering. 'Super Sa turday', omlijst met zes keer Brits sportgoud, is zodoende voor altijd vervlochten met de triomftochten van Jessica Ennis, Mo Farah en Greg Rutherford. Ennis stal op de zevenkamp de har ten, de zo goed als afgeschreven ver springer Rutherford tekende voor een ongedachte wederopstanding en Farah ontpopte zich tot de ma giër die het reeds geëxplodeerde Olympisch Stadion nogmaals beto moeiend. Daarna wil ik knallen met het estafetteteam. Op deze snelle baan kunnen we ver ko men." Vlak achter Schippers eindigde Na- dine Broersen op een puike der tiende plaats. Het was veel meer dan waar de 22-jarige meerkamp- ster op had gerekend. Broersen kwam in mei pas echt aan de op pervlakte in Götzis, waar ze verras send een ticket voor Londen be machtigde. Op de Spelen bevestig de Broersen met een nieuw per soonlijke record van 6319 punten. „Mijn prestatie in Götzis was al een verrassing. Ik stond 21ste op de ranglijst van alle deelnemers. Als je dan dertiende wordt, heb je het goed gedaan." De Britse adete Ennis, die van be gin tot eind domineerde, won de olympisch titel, met een totaal van 6955. Ze bleef de Duitse Lilli Schwarzkopf (6649) en de Russi sche Tatjana Tsjernova (6628) ruim voor. Dafne Schippers foto ANP verde. Eerder op de dag pakte Team GB al tweemaal goud bij het roeien en één keer goud bij het baanwielrennen. Van de drie atletiekhelden had En nis de meeste druk gevoeld. Ze was gebombardeerd tot het gezicht van 'Londen 2012'. De 26-jarige 'poster- girl' bleek tegen het verstikkende verwachtingspatroon opgewassen. Al op vrijdag, de eerste dag van de meerkamp, legde ze het funda ment voor de eindoverwinning. Op met name de 100 meter horden (12,54 seconden) en 200 meter (22,83) maakte ze het verschil, waar door ze als koploopster aan de laat ste drie onderdelen begon. De leidende positie kwam zaterdag geen moment meer in gevaar. Met Usain Bolt heeft gisteren his torie geschreven. De atleet uit Jamaica was de eerste man die twee opeenvolgen de Spelen het koningsnum mer, de 100 meter, won. door Marco Knippen Slechts één vraag stond gis teravond centraal: prolon geert Usain Bolt zijn olym pische titel op de 100 me ter, in een finale met vier (oud-)wereldkampioenen én de Nederlandse kopman Churandy Martina als belangrijkste uitda gers? Het antwoord: ja! Bolt heer ste als vanouds, terwijl Yohan Bla ke er een Jamaicaans één-tweetje van maakte. De kloof tussen beiden was alles zeggend: 9,63 om 9,75 seconden. De Amerikaan Justin Gatlin mocht zich de beste van de rest noemen (9,79), terwijl de als zesde geëindigde Martina net boven zijn nationale record van de halve fina le bleef (9,94). Verwonderlijk is het geenszins dat alle ogen op juist hem waren ge richt. Voor de atletiek, en de sport in het algemeen, is Usain Bolt een godsgeschenk. Winst of verlies, wereldrecord of diskwalificatie; de flamboyante 25-jarige Jamaicaan is de entertainer die overal en altijd de show steelt. Zijn acts op de baan zijn vermaard en een voor beeld voor zijn rivalen, die tegen woordig eveneens bij de start hun masker laten zakken. Van menigeen hoeft Bolt niet de komediant uit te hangen, zij ho pen slechts dat hij zijn benen laat spreken. Er was bij hen de hunke ring naar de sprintkoning van Pe king, waar hij in 2008 zijn olympi sche triomftochten op de 100 me een winnend optreden op de afslui tende 800 meter kleurde ze haar hegemonie met een persoonlijk to taalrecord van 6955 punten in. „Ik ben zo gelukkig", jubelde Ennis. „Ik wilde hier een show weggeven en dat heb ik gedaan." Trad Ennis in de voetsporen van landgenote Denise Lewis, de meer kampkampioene van 2000, Farah en Rutherford tekenden voor een primeur. Niet eerder was een Brit er tijdens de Spelen in geslaagd op hun onderdeel te regeren. Deson danks voegden ze hun namen bij die van iconen. Rutherford mag zich vanaf nu spie gelen aan Jesse Owens, Bob Be- amon en Carl Lewis, het illustere Amerikaanse trio dat hem voor ter met een wereldrecord (9,69 se conden) opluisterde, en Berlijn, waar hij een jaar later zijn wereldti tel met een nieuwe grensverleg ging (9,58) kruidde. Het maakte van hem een fenomeen, te meer omdat hij op de 200 meter hetzelf de ongeëvenaarde kunstje flikte. Een legende waande hij zich na die dubbele dubbelslag nog niet. Die status wilde Bolt, die bij die twee gelegenheden overigens met het Jamaicaanse kwartet ook nog het estafettegoud veroverde, tij dens Londen 2012 verwerven. Op het koningsnummer tekende hij voor de eerste gewenste mijlpaal, al werd de race der geweldenaren ditmaal dus niet met een wereldre cord ingekleurd. Bolt maakte niettemin een einde aan de twijfels die waren gerezen. Hij was voer voor speculaties, er werd hardop afgevraagd of hij wel in staat zou zijn het verleden te la ten herleven. Niet de blunder bij het WK - waar hij zichzelf vorige zomer met een valse start op de 100 meter dupeerde - wakkerde de scepsis aan, maar de recente dub bele nederlaag op beide sprintaf standen bij de Jamaicaanse selectie- LONDEN - De Jamaicaanse atlete Shelly-Ann Fraser-Pryce heeft net als Usain Bolt haar olympische ti tel op de 100 meter geprolongeerd. Met een tijd van 10,75 troefde ze za terdag de Amerikaanse Carmelita Jeter (10,78) en haar landgenote Ver onica Campbell-Brown (10,81) af. Fraser-Pryce viel na afloop op haar knieën om haar triomf te vieren. „Ik ben er voor gegaan en ik heb nergens aan gedacht. Ik wist dat ik mij goed moest voelen en dat ik al les moest geven." Jeter had zich als beste gekwalifi- ging. Vooral de vergelijking met Le wis zal hem deugd doen. De legen de die tussen 1984 en 1996 vier op eenvolgende verspringtitels verover de, geldt als zijn voorbeeld. De 26-jarige rossige stuntman leerde met succes diens techniek aan. Het kopieergedrag betaalde zich uit „Dit is waar ik m'n hele leven van heb gedroomd", zei Rutherford. Het mooiste verhaal kleeft echter aan Farah. Als achtjarig jochie ont vluchtte hij brandhaard Somalië. Hij bouwde in Engeland een nieuw bestaan op en groeide 21 jaar later uit tot een rolmodel. „Dit is mijn land, Londen is mijn thuis. Dat ik op de stoep van m'n voor deur win, is een ongelooflijk voor recht." wedstrijden voor de Spelen deden de wenkbrauwen fronsen. Blake, de regerend wereldkampioen op de 100 meter, toonde aan dat le vensgenieter Bolt allerminst onver slaanbaar is en trok daaruit dat zijn moment écht was aangebro ken. 'The sky is my limit', bena drukte de vriend en trainingsmaat van de toen afgeschminkte leider vorige week nog. Bolt leek zelf niet om het verlies en de grootspraak van Blake te ma len, althans naar buiten toe. Hij be stempelde zichzelf tot de favoriet voor het olympisch goud en degra deerde in zijn voorbeschouwing de concurrenten tot kansloze uit dagers. Welke waarde aan zijn uit latingen moest worden gehecht, was vooraf moeilijk in te schatten geweest. .De bluf van Bolt paste in het pokerspel dat doorgaans wordt gespeeld. De Amerikaan Tyson Gay nam zijn woorden daar entegen uiterst serieus. „Er is maar één iemand die Bolt kan verslaan: Bolt zelf', stelde de op één na snelste man van de wereld aan de vooravond. Gay kreeg ge lijk, en diens bedwinger uiteraard ook. ceerd voor de finale, maar werd in de beslissende race in de laatste meters afgetroefd door Fraser- Pryce. De Jamaicaanse had dit jaar ai de beste tijd gerealiseerd. Maar wereldkampioene Jeter had voor het eerst sinds Gail Devers in 1996 het goud op de sprint voor Ameri ka binnen willen halen. Maar ze kwam een fractie tekort Toch was ze niet teleurgesteld. „Ik ben gezegend dat ik hier ben. Het was een zware race. Ik heb alles ge geven. Ik heb een medaille behaald op de Spelen, dus dat is mooi." Mo Farah ffiagsasaigaaiBaaBS^zagssagsggsss^^assaBgafis^^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24